| Allicdata Part #: | 596-1119-5-ND |
| Manufacturer Part#: |
PKS606PN |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Power Integrations |
| Short Description: | IC OFFLINE SWIT OTP OCP HV 8DIP |
| More Detail: | Converter Offline Flyback Topology 277kHz DIP-8C |
| DataSheet: | PKS606PN Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Duty Cycle: | 65% |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Supplier Device Package: | DIP-8C |
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Control Features: | EN |
| Fault Protection: | Current Limiting, Over Load, Over Temperature |
| Power (Watts): | 66W |
| Frequency - Switching: | 277kHz |
| Series: | PeakSwitch® |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | -- |
| Topology: | Flyback |
| Voltage - Breakdown: | 700V |
| Internal Switch(s): | Yes |
| Output Isolation: | Isolated |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
PKS606PN is a high performance, low cost, Surface Mounted Devices LED driver, which utilizes constant current to drive LEDs at high efficiency and performance. The constant current control circuit provides an output current of 250mA, which can be programmed through an external resistor. It can be used for direct current powered LED lighting applications. The PKS606PN is an offline switcher topology that utilizes low startup current and low RDSON of its FETs, provides high performance and high efficiency.
PKS606PN has a wide range of application fields, such as LED lighting, general lighting, home automation and entertainment, automotive LED lighting, LED bulb replacements, LED backlighting, LED feature lighting, signage, and so on. The application of PKS606PN can be found across the industrial, commercial, and residential sectors.
The PKS606PN\'s working principle involves constantly monitoring a voltage or current to automatically adjust the output current or voltage to maintain a preset target. The PKS606PN uses a series of external components to form a complete power supply solution for LED applications. The PKS606PN also has several features such as output current adjustment, line compensation, and open loop protection, to ensure reliable operation in challenging application demands.
The PKS606PN offers a wide range of features that make it suitable for various LED applications. It provides up to 250mA current capability, adjustable via a resistor, and provides 1.2V to 10V output voltage capability. It is highly efficient, with up to 91.3% efficiency and low THD value. It has built-in open loop protection and line compensation. Moreover, it offers lower EMI, and it is easy to design with, due to its small, low profile package.
In conclusion, PKS606PN is an ideal choice for LED lighting applications due to its adjustable current output, extensive range of features, and high efficiency. It is a cost-effective solution for an extensive range of applications, and offers reliable and accurate performance.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| PKS606FN | Power Integr... | -- | 1000 | IC OFFLINE SWIT OTP OCP H... |
| PKS605YN | Power Integr... | -- | 1000 | IC OFFLINE SWIT OTP OCP H... |
| PKS606PN | Power Integr... | -- | 1000 | IC OFFLINE SWIT OTP OCP H... |
| PKS603PN | Power Integr... | -- | 1000 | IC OFFLINE SWIT OTP OCP H... |
| PKS607FN | Power Integr... | -- | 1000 | IC OFFLINE SWIT OTP OCP H... |
| PKS607YN | Power Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC OFFLINE SWIT OTP OCP H... |
| PKS605FN | Power Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC OFFLINE SWIT OTP OCP H... |
| PKS604FN | Power Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC OFFLINE SWIT OTP OCP H... |
| PKS604PN | Power Integr... | -- | 1000 | IC OFFLINE SWIT OTP OCP H... |
| PKS605PN | Power Integr... | -- | 1000 | IC OFFLINE SWIT OTP OCP H... |
| PKS606YN | Power Integr... | -- | 1000 | IC OFFLINE SWIT OTP OCP H... |
| PKS604YN | Power Integr... | -- | 1000 | IC OFFLINE SWIT OTP OCP H... |
IC FLYBACK SW REG 8DIPConverter Offline ...
IC REG SW QUASI RES TO-3PF-7Converter Of...
IC OFFLINE SWIT UVLO 8SOICConverter Offl...
IC REG CTRLR FLYBK ISO CM 16SOICConverte...
IC REG CTRLR PWM VM 16-DIPConverter Offl...
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 8-SOICConverter...
PKS606PN Datasheet/PDF