| Allicdata Part #: | PL135-37SC-R-ND |
| Manufacturer Part#: |
PL135-37SC-R |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Short Description: | IC CLK BUFFER 1:3 40MHZ |
| More Detail: | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 1:3 40MHz 8-... |
| DataSheet: | PL135-37SC-R Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Type: | Fanout Buffer (Distribution) |
| Number of Circuits: | 1 |
| Ratio - Input:Output: | 1:3 |
| Differential - Input:Output: | No/No |
| Input: | Crystal |
| Output: | LVCMOS |
| Frequency - Max: | 40MHz |
| Voltage - Supply: | 1.62 V ~ 3.63 V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package: | 8-SOP |
| Base Part Number: | PL135 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The PL135-37SC-R is an Ethernet synchronizing clock signal generator designed to be a reliable and precise timing solution for communication networks.
The device is a clock buffer which is used to transmit time related information from a master clock to other devices on the network. It is mainly used for transmitting precise timing information such as Common Synchronous Interface (CSI) and Common Synchronous Transport Protocol (CSTP) for synchronization of various devices and systems.
The PL135-37SC-R works by first taking an input reference clock signal from a master clock source and then converting it into a synchronized clock signal information which can be transmitted over the network with much higher accuracy than traditional clock diffusion methods.
The device also features an innovative power-sensing circuitry which optimizes the output of the clock signal driver. This allows the device to provide accurate and reliable timing information within extreme power and voltage ranges.
The device is ideal for applications such as synchronizing high speed data, voice and video streams over wide area networks, as well as in communication networks within industrial and automotive markets. It is also suitable for long distance synchronization, as the synchronization accuracy will remain constant even over longer distances.
In summary, the PL135-37SC-R is an efficient and precise clock buffer which is suitable for various applications requiring precise timing information over different networks. It is a reliable device which is able to provide accuracy and stability in different power and voltage conditions. Thanks to its power-sensing circuitry, the device is able to maintain its performance over longer distances as well.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| PL1374 | PulseR | 6.08 $ | 1000 | EXTMP XFMR SGL T1 LS PBC |
| PL133-21GC-R | Microchip Te... | 0.75 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:1 1MHZClo... |
| PL133-47SI | Microchip Te... | 1.01 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:4 150MHZ ... |
| PL138-18FC-R | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 2:10 700MHZ... |
| PL1368 | Khatod North... | 7.92 $ | 705 | LENS CLR RD 81.8MMLens Cl... |
| PL135-37SC | Microchip Te... | 1.23 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:3 40MHZCl... |
| PL130-07QC-R | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:1 200MHZ ... |
| PL138-98FC | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 2:9 700MHZ ... |
| PL133-27GC-R | Microchip Te... | 0.39 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:2 150MHZ ... |
| PL133-67OI | Microchip Te... | 1.47 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:6 150MHZ ... |
| PL133-47QC-R | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:4 150MHZ ... |
| PL133-21GC | Microchip Te... | 0.39 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:1 1MHZClo... |
| PL130-07SI | Microchip Te... | 3.49 $ | 167 | IC CLK BUFFER 1:1 200MHZ ... |
| PL130-07AOI | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:1 200MHZ ... |
| PL135-27GC | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:2 40MHZ 6... |
| PL133-37TI | Microchip Te... | 1.33 $ | 555 | IC CLK BUFFER 1:3 150MHZ ... |
| PL135-47QI-R | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:4 40MHZ 1... |
| PL133-67OC | Microchip Te... | 1.01 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:6 150MHZ ... |
| PL133-47OC | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:4 150MHZ ... |
| PL135-27GI | Microchip Te... | 0.9 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:2 40MHZ 6... |
| PL133-47SC | Microchip Te... | 2.83 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:4 150MHZ ... |
| PL130-07QC | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 16QFNClock ... |
| PL138-18FI | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 2:10 700MHZ... |
| PL130-07AOC | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:1 200MHZ ... |
| PL133-97QC | Microchip Te... | 0.39 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 16QFNClock ... |
| PL133-47OI-R | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:4 150MHZ ... |
| PL133-97QI | Microchip Te... | 1.47 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 16QFNClock ... |
| PL135-67QC-R | Microchip Te... | 1.86 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:6 16QFN33... |
| PL138-48OC | Microchip Te... | 2.56 $ | 153 | IC CLK BUFFER 2:4 1GHZ 20... |
| PL130-08OI-R | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | TRANSLATOR BUFFER, CMOS T... |
| PL130-09SC | Microchip Te... | 3.49 $ | 190 | IC CLK BUFFER 1:1 1MHZ 16... |
| PL130-09QI-R | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:1 1MHZ 33... |
| PL133 | 5.13 $ | 1000 | TIP LONG TAPER CHISEL PLA... | |
| PL133-27GI-R | Microchip Te... | 0.76 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:2 150MHZ ... |
| PL130-05QC | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:1 1GHzClo... |
| PL138-48OC-R | Microchip Te... | 1.93 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 2:4 1GHZ 20... |
| PL133-97QI-R | Microchip Te... | 1.47 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 16QFNClock ... |
| PL138-28OC-R | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:2 1GHZ 8T... |
| PL130-58QC | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER LVCMOS 33QF... |
| PL130-05QC-R | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:1 1GHZClo... |
IC CLOCK MANANGEMENTClock IC
IC CLOCK BUFFER 32VFQFPNClock IC
IC CLK BUFFER 2:4 13.4MHZ 24QFNClock Fan...
IC CLOCK BUFFER MUX 3:11 48TQFNClock Fan...
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20QSOPClock Fa...
IC CLK BUFFER 1:6 100MHZ 16TSSOPClock Fa...
PL135-37SC-R Datasheet/PDF