| Allicdata Part #: | PL135-47QI-ND |
| Manufacturer Part#: |
PL135-47QI |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Short Description: | IC CLK BUFFER 1:4 40MHZ 16QFN |
| More Detail: | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 1:4 40MHz 16... |
| DataSheet: | PL135-47QI Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tube |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Type: | Fanout Buffer (Distribution) |
| Number of Circuits: | 1 |
| Ratio - Input:Output: | 1:4 |
| Differential - Input:Output: | No/No |
| Input: | Crystal |
| Output: | LVCMOS |
| Frequency - Max: | 40MHz |
| Voltage - Supply: | 1.62 V ~ 3.63 V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 16-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 16-QFN (3x3) |
| Base Part Number: | PL135 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The PL135-47QI is a clock buffer that helps support the computer communication interface standards. It requires an input frequency range from 1.25MHz to 200MHz, and is mainly used as a Clock Driver in the fields, such as wireless communication, automotive and industrial. This device is typical integrated circuits designed to house multiple clock I/Os. With its high performance, low jitter, high precision and low power consumption, this device is perfect for any high clock rate requirement.
The PL135-47QI clock buffer has a high input frequency range that can support a variety of communication interface standards, such as HDMI, DisplayPort, USB-C, PCI Express and more. It also incorporates a programmable frequency synthesizer, meaning it can modulate its output frequency based on the given input frequency. By using this programmable clock buffer, it is possible to obtain oscillation at any frequency from 1.25MHz to 200MHz, by adjusting the given frequency. This product can even be used in parallel load configurations, with data rate up to 200MHz per line.
The working principle of the PL135-47QI is relatively straightforward. In essence, the device utilizes an internal frequency synthesizer circuit to adjust its output frequency based on the given input frequency. This is done by using a phase detector, a voltage-controlled oscillator, a charge pump circuit and a clock divider circuit. The signal is then amplified and buffered, so that it can reach a higher voltage and current level, allowing it to drive a wide range of devices.
As a Clock Driver, the device\'s output can support a variety of computer communication interface standards. It can also be used in devices that require a frequency-dependent calculation, or with digital logic requiring a high data rate. The device is also able to generate up to four output voltage levels, making it even more versatile for a variety of applications.
In summary, the PL135-47QI is a clock buffer designed to drive a wide range of devices. It is a high performance, low-jitter, high-precision and low-power device, and is a key component for a number of computer communication interface standards. With a versatile and adjustable frequency synthesizer, it can be used on a variety of devices requiring a wide range of frequencies, making it a great choice for any Clock Driver application.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| PL1374 | PulseR | 6.08 $ | 1000 | EXTMP XFMR SGL T1 LS PBC |
| PL133-21GC-R | Microchip Te... | 0.75 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:1 1MHZClo... |
| PL133-47SI | Microchip Te... | 1.01 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:4 150MHZ ... |
| PL138-18FC-R | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 2:10 700MHZ... |
| PL1368 | Khatod North... | 7.92 $ | 705 | LENS CLR RD 81.8MMLens Cl... |
| PL135-37SC | Microchip Te... | 1.23 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:3 40MHZCl... |
| PL130-07QC-R | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:1 200MHZ ... |
| PL138-98FC | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 2:9 700MHZ ... |
| PL133-27GC-R | Microchip Te... | 0.39 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:2 150MHZ ... |
| PL133-67OI | Microchip Te... | 1.47 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:6 150MHZ ... |
| PL133-47QC-R | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:4 150MHZ ... |
| PL133-21GC | Microchip Te... | 0.39 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:1 1MHZClo... |
| PL130-07SI | Microchip Te... | 3.49 $ | 167 | IC CLK BUFFER 1:1 200MHZ ... |
| PL130-07AOI | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:1 200MHZ ... |
| PL135-27GC | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:2 40MHZ 6... |
| PL133-37TI | Microchip Te... | 1.33 $ | 555 | IC CLK BUFFER 1:3 150MHZ ... |
| PL135-47QI-R | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:4 40MHZ 1... |
| PL133-67OC | Microchip Te... | 1.01 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:6 150MHZ ... |
| PL133-47OC | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:4 150MHZ ... |
| PL135-27GI | Microchip Te... | 0.9 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:2 40MHZ 6... |
| PL133-47SC | Microchip Te... | 2.83 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:4 150MHZ ... |
| PL130-07QC | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 16QFNClock ... |
| PL138-18FI | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 2:10 700MHZ... |
| PL130-07AOC | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:1 200MHZ ... |
| PL133-97QC | Microchip Te... | 0.39 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 16QFNClock ... |
| PL133-47OI-R | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:4 150MHZ ... |
| PL133-97QI | Microchip Te... | 1.47 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 16QFNClock ... |
| PL135-67QC-R | Microchip Te... | 1.86 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:6 16QFN33... |
| PL138-48OC | Microchip Te... | 2.56 $ | 153 | IC CLK BUFFER 2:4 1GHZ 20... |
| PL130-08OI-R | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | TRANSLATOR BUFFER, CMOS T... |
| PL130-09SC | Microchip Te... | 3.49 $ | 190 | IC CLK BUFFER 1:1 1MHZ 16... |
| PL130-09QI-R | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:1 1MHZ 33... |
| PL133 | 5.13 $ | 1000 | TIP LONG TAPER CHISEL PLA... | |
| PL133-27GI-R | Microchip Te... | 0.76 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:2 150MHZ ... |
| PL130-05QC | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:1 1GHzClo... |
| PL138-48OC-R | Microchip Te... | 1.93 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 2:4 1GHZ 20... |
| PL133-97QI-R | Microchip Te... | 1.47 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 16QFNClock ... |
| PL138-28OC-R | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:2 1GHZ 8T... |
| PL130-58QC | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER LVCMOS 33QF... |
| PL130-05QC-R | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:1 1GHZClo... |
IC CLOCK MANANGEMENTClock IC
IC CLOCK BUFFER 32VFQFPNClock IC
IC CLK BUFFER 2:4 13.4MHZ 24QFNClock Fan...
IC CLOCK BUFFER MUX 3:11 48TQFNClock Fan...
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20QSOPClock Fa...
IC CLK BUFFER 1:6 100MHZ 16TSSOPClock Fa...
PL135-47QI Datasheet/PDF