| Allicdata Part #: | PLY10AS1121R8R2B-ND |
| Manufacturer Part#: |
PLY10AS1121R8R2B |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Filters |
| Manufacturer: | Murata Electronics North America |
| Short Description: | COMMON MODE CHOKE 1.8A 2LN TH |
| More Detail: | 2 Line Common Mode Choke Through Hole 1.8A |
| DataSheet: | PLY10AS1121R8R2B Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
Specifications
| Voltage Rating - AC: | 300V |
| Package / Case: | Vertical, 4 PC Pin |
| Height (Max): | 0.689" (17.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.709" L x 0.630" W (18.00mm x 16.00mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Features: | -- |
| Approvals: | -- |
| Ratings: | -- |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 60°C |
| Series: | PLY10 |
| Voltage Rating - DC: | -- |
| DC Resistance (DCR) (Max): | -- |
| Current Rating (Max): | 1.8A |
| Number of Lines: | 2 |
| Filter Type: | Power Line |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Bulk |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Common Mode Chokes
Common mode chokes, or CMCs, are widely used in a variety of applications due to their ability to filter out common mode noise and interference. The PLY10AS1121R8R2B is a common mode choke that is designed to provide effective filtering for electronic circuits, without adding significant impedance or insertion loss. This choke is suitable for a wide range of applications, from automotive to telecommunications.Application Field
The PLY10AS1121R8R2B is mainly used in automotive applications, such as power and signal line circuits, as well as antenna feed lines. It can also be used in telecommunications systems to reduce interference and crosstalk. It is also widely used in motor control and DC power circuits, and in household appliances, including stereo equipment and consumer electronics.Working Principle
The PLY10AS1121R8R2B works by using two coils of ferrite beads to create a magnetic field. This magnetic field has the effect of canceling out common mode noise and interference, while allowing the desired signal to pass through. The choke also has a damped frequency characteristic, which helps to reduce high frequency interference.The choke operates by creating an inductive magnetic field. This field causes a voltage drop across the two coils which is effectively “blocking out” the interference from passing through the circuit. The voltage drop also has the effect of absorbing noise, which is then dissipated as heat.Conclusion
The PLY10AS1121R8R2B is a common mode choke that can be used in a variety of applications for effective noise reduction and interference suppression. It is easy to install and provides good performance. Its damped frequency response also ensures that high frequency noise is filtered out.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "PLY1" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| PLY17BS9320R6B2B | Murata Elect... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 600MA 2... |
| PLY17BS3721R0A2B | Murata Elect... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 1A 2LN ... |
| PLY17BN9320R6B2B | Murata Elect... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 600MA 2... |
| PLY10AS1121R8R2B | Murata Elect... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 1.8A 2L... |
| PLY10AN1521R6R2B | Murata Elect... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 1.6A 2L... |
| PLY10AS1121R7D2B | Murata Elect... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 1.7A 2L... |
| PLY17BN7820R7B2B | Murata Elect... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 700MA 2... |
| PLY17BS2921R2A2B | Murata Elect... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 1.2A 2L... |
| PLY17BS5620R8B2B | Murata Elect... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 800MA 2... |
| PLY17BN3721R0A2B | Murata Elect... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 1A 2LN ... |
| PLY17BS9320R6A2B | Murata Elect... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 600MA 2... |
| PLY10AN7012R0D2B | Murata Elect... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 2A 2LN ... |
| PLY17BS9612R0A2B | Murata Elect... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 2A 2LN ... |
| PLY17BN5620R8B2B | Murata Elect... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 800MA 2... |
| PLY10AN1121R8R2B | Murata Elect... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 1.8A 2L... |
| PLY17BN2921R2B2B | Murata Elect... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 1.2A 2L... |
| PLY17BS9612R0B2B | Murata Elect... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 2A 2LN ... |
| PLY10AN4420R8D2B | Murata Elect... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 800MA 2... |
| PLY10AS2321R2D2B | Murata Elect... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 1.2A 2L... |
| PLY17BS5620R8A2B | Murata Elect... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 800MA 2... |
| PLY17BN9612R0B2B | Murata Elect... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 2A 2LN ... |
| PLY17BN7820R7A2B | Murata Elect... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 700MA 2... |
| PLY10AN4321R0R2B | Murata Elect... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 1A 2LN ... |
| PLY17BN3721R0B2B | Murata Elect... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 1A 2LN ... |
| PLY10AS2121R4R2B | Murata Elect... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 1.4A 2L... |
| PLY17BS1023R0A2B | Murata Elect... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 3A 2LN ... |
| PLY17BN4912R4B2B | Murata Elect... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 2.4A 2L... |
| PLY10AN9012R0R2B | Murata Elect... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 2A 2LN ... |
| PLY17BN1721R5A2B | Murata Elect... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 1.5A 2L... |
| PLY10AN6220R8R2B | Murata Elect... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 800MA 2... |
| PLY10AS2821R2R2B | Murata Elect... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 1.2A 2L... |
| PLY10AS9720R6D2B | Murata Elect... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 600MA 2... |
| PLY17BS3721R0B2B | Murata Elect... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 1A 2LN ... |
| PLY10AN1430R5R2B | Murata Elect... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 500MA 2... |
| PLY17BN9612R0A2B | Murata Elect... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 2A 2LN ... |
| PLY17BS1121R8B2B | Murata Elect... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 1.8A 2L... |
| PLY10AN8720R7D2B | Murata Elect... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 700MA 2... |
| PLY17BS1721R5A2B | Murata Elect... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 1.5A 2L... |
| PLY10AS1521R6R2B | Murata Elect... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 1.6A 2L... |
| PLY10AN8720R7R2B | Murata Elect... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 700MA 2... |
Latest Products
B82732R2401B030
CMC 100MH 400MA 2LN TH100mH @ 10kHz 2 Li...
7446321027
COMMON MODE CHOKE 27MH 1A 2LN TH27mH @ 1...
7448640411
CMC 3.3MH 1.2A 2LN TH3.3mH @ 10kHz 2 Lin...
SCF-02-1300
COMMON MODE CHOKE 13MH 2A 2LN TH13mH @ 1...
ELF-17N013A
COMMON MODE CHOKE 1.3A 2LN TH2 Line Comm...
SC-20-100
COMMON MODE CHOKE 1MH 20A 2LN TH1mH @ 10...
PLY10AS1121R8R2B Datasheet/PDF