| Allicdata Part #: | PPT0002GRW5VB-ND |
| Manufacturer Part#: |
PPT0002GRW5VB |
| Price: | $ 0.69 |
| Product Category: | Sensors, Transducers |
| Manufacturer: | |
| Short Description: | PRESSURE TRANSDUCER |
| More Detail: | Pressure Sensor 2 PSI (13.79 kPa) Vented Gauge Mal... |
| DataSheet: | PPT0002GRW5VB Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | $ 0.63000 |
Specifications
| Series: | -- |
| Part Status: | Active |
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Operating Pressure: | 2 PSI (13.79 kPa) |
| Output Type: | Analog, RS-485 |
| Output: | 0 V ~ 5 V |
| Accuracy: | ±0.05% |
| Voltage - Supply: | 5.5 V ~ 30 V |
| Port Size: | Male - 0.13" (3.18mm) Tube, Dual |
| Port Style: | Barbed |
| Features: | -- |
| Termination Style: | Connector |
| Maximum Pressure: | 6 PSI (41.37 kPa) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case: | Module Cube |
| Supplier Device Package: | -- |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Introduction to Pressure Sensors and Transducers
Pressure sensors, also known as transducers, are devices that measure the physical attributes of pressure from a given source. This type of sensor is able to convert the physical pressure applied to it into an electrical signal for use in further systems. Pressure transducers are used in a wide range of different applications, including medical, aerospace, automotive and industrial.Application Fields of Pressure Sensors and Transducers
The application fields for pressure sensors and transducers are broad and varied. They are used in medical equipment such as blood pressure monitors and sleep apnea machines. They are commonly used in automotive systems, such as tire pressure monitoring systems and fuel injection systems. They can also be used in industrial and manufacturing processes, such as water pump monitoring and air compressor sensing. Aerospace applications include fuel level monitoring and altitude sensing.Working Principle of Pressure Sensors and Transducers
The working principle of pressure sensors and transducers is relatively simple. The pressure applied to the sensor (known as the input pressure) is converted into an electrical signal. This signal is then amplified and sent to an external controller, such as a computer, where the data can be analyzed and used to monitor and control the process.Pressure transducers use a variety of different sensing techniques to accurately measure the input pressure. These sensing techniques include strain gauges, piezoresistive, capacitance and optical devices. Each of these techniques has its own advantages and disadvantages, depending on the application.Conclusion
Pressure sensors and transducers are an essential part of many modern systems, from medical and automotive applications to aerospace and industrial processes. This type of sensor is able to convert the physical pressure applied to it into an electrical signal for further analysis, utilizing a variety of different sensing techniques. Pressure sensors and transducers are adept at accurately measuring input pressure, allowing for the remote monitoring and control of a wide range of processes.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "PPT0" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| PPT0010DRR5VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0100GFX5VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0300DFR2VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0020DWW5VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0100DRF2VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0300GRW5VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0020GRF5VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0300DFW5VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0300GFX2VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0001DXW2VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0001GFW2VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0050DFF2VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0100DRX5VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0500DRR5VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0005GWX2VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0300DXF2VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0002GXW2VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0050DRF2VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0100DWX5VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0500ARN5VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0001DWR2VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0300GRR5VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0005GFX2VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0005GWF5VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0010DXF2VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0100AFN5VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0100DFF5VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0100GWX5VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0300DFR5VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0001GFF2VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0001GWX5VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0005GRF2VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0050DFF2VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0100DFX5VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0500DWW2VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0010DWR5VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0050DXW2VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0100GRW5VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0002GRW2VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0002GWR5VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... |
Latest Products
9781101
SST PRESSURE TRANSDUCERPressure Sensor
IPSU-G1003-5
PRSSR TRNS 0-100BR 4-20MA DINPressure Se...
SSCSLNT001BD3A3
BRD MNT PRESSURE SENSORSPressure Sensor ...
SSCMRRN005NDAA5
BRD MNT PRESSURE SENSORSPressure Sensor ...
PX2EG1XX040BSCHX
HEAVY DUTY PRESSURE TRANSDUCERPressure S...
NBPMANS100MGUNV
BRD MNT PRESSURE SENSORSPressure Sensor ...
PPT0002GRW5VB Datasheet/PDF