| Allicdata Part #: | PPT0010GWR2VB-ND |
| Manufacturer Part#: |
PPT0010GWR2VB |
| Price: | $ 0.69 |
| Product Category: | Sensors, Transducers |
| Manufacturer: | |
| Short Description: | PRESSURE TRANSDUCER |
| More Detail: | Pressure Sensor 10 PSI (68.95 kPa) Vented Gauge Ma... |
| DataSheet: | PPT0010GWR2VB Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | $ 0.63000 |
| Series: | -- |
| Part Status: | Active |
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Operating Pressure: | 10 PSI (68.95 kPa) |
| Output Type: | Analog, RS-232 |
| Output: | 0 V ~ 5 V |
| Accuracy: | ±0.05% |
| Voltage - Supply: | 5.5 V ~ 30 V |
| Port Size: | Male - 0.13" (3.18mm) Tube, Dual |
| Port Style: | Barbed |
| Features: | -- |
| Termination Style: | Connector |
| Maximum Pressure: | 30 PSI (206.84 kPa) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case: | Module Cube |
| Supplier Device Package: | -- |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Pressure Sensors, Transducers
The PPT0010GWR2VB is a pressure sensor that is designed to measure the pressure of a fluid or gas and correspondingly calculate the corresponding data of the operating environment. This device is based on a Wheatstone bridge made of strain gauge sensor, which is highly sensitive to pressure changes. A digital signal processor (DSP) is used for signal conditioning, which gives the device a small size and low power consumption. The DSP is responsible for analog-to-digital conversion, temperature compensation, signal filtering and short circuit protection.
Application Field
The PPT0010GWR2VB pressure sensor can be used for various applications. It can be used for measuring pressure in pumps and compressors, detecting airflow in HVAC systems, and tracking changes in fluid pressure in pipelines and tanks. Moreover, the pressure sensor can be used for measuring pressure in vessels to determine liquid and gas levels. Additionally, it is used in industrial process control systems such as in control valves to measure and control the pressure. Finally, in certain medical applications, this sensor is used to measure atmospheric pressure in respiratory systems.
Working Principle
The PPT0010GWR2VB consists of a Wheatstone bridge of strain gauge sensor mounted on a metal diaphragm. This diaphragm is also connected to a pressure port that is exposed to the atmosphere. The diaphragm’s physical properties such as its thickness, diameter and material type affects the sensitivity of the pressure sensor. The diaphragm contracts or expands when the pressure changes, resulting in corresponding changes in the resistance level in the Wheatstone bridge circuit. This change can be detected by the DSP and converted into a pressure value.
The pressure sensor also contains additional components such as a thermal element and electrical isolation layers which offer protection against static electricity or other external influences. Moreover, the DSP also helps to maintain a very high accuracy over the entire temperature range. Finally, the DSP also offers a number of tuning options such as pressure range and offset adjustment.
Conclusion
The PPT0010GWR2VB pressure sensor is a highly sensitive device that offers a number of advantages such as small size, low power consumption, high accuracy, and a number of tuning options. It is capable of measuring pressure in pumps and compressors, detecting airflow in HVAC systems, and tracking changes in fluid pressure in pipelines and tanks. It is also used in industrial process control systems such as in control valves to measure and control the pressure. Furthermore, it is also used for medical applications to measure atmospheric pressure in respiratory systems.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| PPT0010DRR5VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0100GFX5VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0300DFR2VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0020DWW5VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0100DRF2VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0300GRW5VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0020GRF5VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0300DFW5VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0300GFX2VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0001DXW2VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0001GFW2VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0050DFF2VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0100DRX5VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0500DRR5VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0005GWX2VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0300DXF2VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0002GXW2VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0050DRF2VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0100DWX5VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0500ARN5VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0001DWR2VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0300GRR5VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0005GFX2VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0005GWF5VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0010DXF2VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0100AFN5VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0100DFF5VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0100GWX5VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0300DFR5VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0001GFF2VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0001GWX5VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0005GRF2VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0050DFF2VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0100DFX5VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0500DWW2VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0010DWR5VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0050DXW2VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0100GRW5VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0002GRW2VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0002GWR5VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... |
SST PRESSURE TRANSDUCERPressure Sensor
PRSSR TRNS 0-100BR 4-20MA DINPressure Se...
BRD MNT PRESSURE SENSORSPressure Sensor ...
BRD MNT PRESSURE SENSORSPressure Sensor ...
HEAVY DUTY PRESSURE TRANSDUCERPressure S...
BRD MNT PRESSURE SENSORSPressure Sensor ...
PPT0010GWR2VB Datasheet/PDF