| Allicdata Part #: | PPT0100DRR5VB-ND |
| Manufacturer Part#: |
PPT0100DRR5VB |
| Price: | $ 0.69 |
| Product Category: | Sensors, Transducers |
| Manufacturer: | |
| Short Description: | PRESSURE TRANSDUCER |
| More Detail: | Pressure Sensor ±100 PSI (±689.48 kPa) Differentia... |
| DataSheet: | PPT0100DRR5VB Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | $ 0.63000 |
| Series: | -- |
| Part Status: | Active |
| Pressure Type: | Differential |
| Operating Pressure: | ±100 PSI (±689.48 kPa) |
| Output Type: | Analog, RS-485 |
| Output: | 0 V ~ 5 V |
| Accuracy: | ±0.05% |
| Voltage - Supply: | 5.5 V ~ 30 V |
| Port Size: | Male - 0.13" (3.18mm) Tube, Dual |
| Port Style: | Barbed |
| Features: | -- |
| Termination Style: | Connector |
| Maximum Pressure: | ±300 PSI (±2068.43 kPa) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case: | Module Cube |
| Supplier Device Package: | -- |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Pressure Sensors & Transducers
Pressure sensors & transducers have a wide range of applications, from industrial processes such as oil and gas production to consumer-directed applications such as biomedical devices. They are used to measure pressure over a wide range of ranges from atmospheric to deep-well conditions, and can also be used to measure other physical parameters such as temperature. The PPT0100DRR5VB is a pressure sensor & transducer designed by ABB for high-pressure and low-temperature applications. Here, we will discuss its application fields and working principle.
Application Fields
The PPT0100DRR5VB pressure sensor & transducer is designed for operation in high-pressure and low-temperature environments. It is mostly used in the oil and gas industry, where it is used to measure the pressure in pipelines, tanks, and other vessels. Additionally, it can also be used in medical applications where it can be used to measure blood pressure with accuracy.
Working Principle
The PPT0100DRR5VB pressure sensor & transducer utilizes a strain-gage-based Wheatstone bridge analog circuit that is connected to a differential pressure transducer diaphragm. The applied pressure causes a proportional strain on the diaphragm, resulting in a resistance change in the strain-gage bridge. An amplifier then amplifies the strain-gage-bridge signal to a higher level. The amplified voltage is then converted by an A/D converter for further data manipulation. The sensor & transducer is capable of producing 4-20mA current or 0-5V voltage output signals. The output signal is then sent to a data acquisition system for further analysis.
Summary
The PPT0100DRR5VB pressure sensor & transducer is suitable for applications that require accurate measurement in high-pressure and low-temperature environments. Its application fields include oil and gas production and medical applications. The working principle is based on a strain-gage-based Wheatstone bridge analog circuit connected to a differential pressure transducer diaphragm. The pressure applied on the diaphragm results in a resistance change in the strain-gage bridge. An amplifier then amplifies this change to produce a 4-20mA current or 0-5V voltage output signal.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| PPT0010DRR5VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0100GFX5VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0300DFR2VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0020DWW5VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0100DRF2VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0300GRW5VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0020GRF5VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0300DFW5VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0300GFX2VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0001DXW2VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0001GFW2VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0050DFF2VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0100DRX5VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0500DRR5VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0005GWX2VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0300DXF2VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0002GXW2VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0050DRF2VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0100DWX5VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0500ARN5VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0001DWR2VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0300GRR5VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0005GFX2VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0005GWF5VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0010DXF2VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0100AFN5VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0100DFF5VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0100GWX5VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0300DFR5VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0001GFF2VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0001GWX5VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0005GRF2VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0050DFF2VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0100DFX5VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0500DWW2VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0010DWR5VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0050DXW2VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0100GRW5VB | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0002GRW2VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... | |
| PPT0002GWR5VA | 0.69 $ | 1000 | PRESSURE TRANSDUCERPressu... |
SST PRESSURE TRANSDUCERPressure Sensor
PRSSR TRNS 0-100BR 4-20MA DINPressure Se...
BRD MNT PRESSURE SENSORSPressure Sensor ...
BRD MNT PRESSURE SENSORSPressure Sensor ...
HEAVY DUTY PRESSURE TRANSDUCERPressure S...
BRD MNT PRESSURE SENSORSPressure Sensor ...
PPT0100DRR5VB Datasheet/PDF