| Allicdata Part #: | SDI65-12-UDC-P6-ND |
| Manufacturer Part#: |
SDI65-12-UDC-P6 |
| Price: | $ 16.35 |
| Product Category: | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) |
| Manufacturer: | CUI Inc. |
| Short Description: | AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W |
| More Detail: | 12V 60W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter ... |
| DataSheet: | SDI65-12-UDC-P6 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 510 +: | $ 14.85600 |
| Polarization: | Positive Center |
| Weight: | 0.684 lb (310.26g) |
| Cord Length: | 59" (1.50m) |
| Input Connector: | IEC 320-C8 |
| Approvals: | CE, cULus, GS, PSE |
| Size / Dimension: | 4.53" L x 2.09" W x 1.50" H (115.0mm x 53.0mm x 38.0mm) |
| Output Connector: | Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 40°C |
| Efficiency: | Level VI, CoC Tier 2 |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Series: | SDI65-UD |
| No Load Power Consumption: | 210mW (Max) |
| Power (Watts): | 60W |
| Current - Output (Max): | 5A |
| Voltage - Output: | 12V |
| Voltage - Input: | 90 ~ 264 VAC |
| Input Type: | Cord |
| Form: | Desktop (Class II) |
| Region Utilized: | North America |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
AC DC Desktop, Wall Adapters
SDI65-12-UDC-P6 (SDI) is a well-known AC-DC converter system for various types of desktop, wall and standalone applications. This AC-DC adapter is a powerful combination of electronics, transformers and passive components enabling important functions such as providing power conversion from AC voltage to DC voltage. The device offers a variety of features ideal for a wide range of applications where AC and DC power sources are needed.
The SDI65-12-UDC-P6 AC-DC adapter works according to the switching power supply principle. During operation, a power transformer T1 transforms the AC input voltage into a high-frequency voltage source. This high-frequency source is then rectified and regulated by the AC-DC converter. As a result, the output DC voltage is then regulated according to the initial AC voltage and current.
The main feature of SDI65-12-UDC-P6 is that it is able to convert AC power into DC power with an excellent efficiency. Typically, the efficiency of this type of device is around 90% which is quite high compared to other AC-DC converters. The SDI65-12-UDC-P6 is also designed for easy installation and provides a wide range of input and output voltages and currents, making it ideal for a wide range of applications.
The SDI65-12-UDC-P6 is designed to work with AC voltage between 85 and 264V, and is suitable for supplying power to all types of equipment, such as computers, laptops and gaming consoles. It can handle a wide range of outputs, up to 12V and up to 6A. Thanks to its design, the device is also capable of providing various types of protection against overloads, short circuits and overvoltages, making it very reliable and safe to use.
The SDI65-12-UDC-P6 is a very versatile and reliable AC-DC converter that can be used in a variety of environments. Its high efficiency, wide input and output voltages and outputs, and built-in protection make it ideal for both desktop and wall applications. It is also very easy to install and maintain, making it ideal for a wide range of applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SDI65-12-UDC-P6 | CUI Inc. | 16.35 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V... |
| SDI65-15-UD2-P5 | CUI Inc. | 17.16 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V... |
| SDI65-19-UD-P5 | CUI Inc. | 17.46 $ | 175 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V... |
| SDI65-19-UC-P5 | CUI Inc. | 19.17 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V... |
| SDI65-12-UD-P6R | CUI Inc. | 14.97 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V... |
| SDI65-18-UD2-P5 | CUI Inc. | 16.48 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V... |
| SDI65-48-UDC-P6R | CUI Inc. | 16.17 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V... |
| SDI65-48-UD2-P5R | CUI Inc. | 16.98 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V... |
| SDI65-48-U-P5 | CUI Inc. | 18.09 $ | 633 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V... |
| SDI65-19-UC-P5R | CUI Inc. | 15.69 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V... |
| SDI65-24-UD2-P6 | CUI Inc. | 16.48 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V... |
| SDI65-18-UC-P6 | CUI Inc. | 15.69 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V... |
| SDI65-48-UD2-P6R | CUI Inc. | 16.98 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V... |
| SDI65-15-UD-P6 | CUI Inc. | 14.97 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V... |
| SDI65-12-UDC-P5R | CUI Inc. | 19.96 $ | 1238 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V... |
| SDI65-18-UC-P5 | CUI Inc. | 15.69 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V... |
| SDI65-48-UD-P6 | CUI Inc. | 18.09 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V... |
| SDI65-18-UD-P6R | CUI Inc. | 14.29 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V... |
| SDI65-24-UDC-P6 | CUI Inc. | 15.69 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V... |
| SDI65-15-UDC-P5 | CUI Inc. | 16.35 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V... |
| SDI65-12-U-P11 | CUI Inc. | 15.19 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V... |
| SDI65-12-UC-P5R | CUI Inc. | 16.35 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V... |
| SDI65-48-UC-P6 | CUI Inc. | 16.17 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V... |
| SDI65-12-UD-P6 | CUI Inc. | 18.29 $ | 218 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V... |
| SDI65-19-U-P6R | CUI Inc. | 14.29 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V... |
| SDI65-18-U-P5R | CUI Inc. | 14.29 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V... |
| SDI65-15-UC-P5 | CUI Inc. | 16.35 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V... |
| SDI65-24-U-P10 | CUI Inc. | 14.5 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V... |
| SDI65-19-UC-P6 | CUI Inc. | 15.69 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V... |
| SDI65-48-UDC-P6 | CUI Inc. | 16.17 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V... |
| SDI65-15-UDC-P6R | CUI Inc. | 16.35 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V... |
| SDI65-24-U-P5R | CUI Inc. | 17.46 $ | 6 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V... |
| SDI65-12-UDC-P6R | CUI Inc. | 16.35 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V... |
| SDI65-24-UD-P6 | CUI Inc. | 17.46 $ | 291 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V... |
| SDI65-19-UD-P6 | CUI Inc. | 14.29 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V... |
| SDI65-19-UD2-P6R | CUI Inc. | 16.48 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V... |
| SDI65-24-U-P6 | CUI Inc. | 17.46 $ | 463 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V... |
| SDI65-12-UC-P5 | CUI Inc. | 19.96 $ | 952 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V... |
| SDI65-15-UD-P5R | CUI Inc. | 16.35 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V... |
| SDI65-48-UC-P5 | CUI Inc. | 16.17 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V... |
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W24V 90W AC/...
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 30W48V 32W AC/...
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 30W18V 30W ...
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 20W15V 18W AC/...
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W12V 18W AC/...
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 10W5V 10W AC/DC...
SDI65-12-UDC-P6 Datasheet/PDF