| Allicdata Part #: | 102-4666-ND |
| Manufacturer Part#: |
SDI65-19-UC-P5 |
| Price: | $ 19.17 |
| Product Category: | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) |
| Manufacturer: | CUI Inc. |
| Short Description: | AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 65W |
| More Detail: | 19V 65W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter C... |
| DataSheet: | SDI65-19-UC-P5 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | $ 17.42580 |
| 5 +: | $ 17.15620 |
| 10 +: | $ 16.88840 |
| 25 +: | $ 16.08390 |
| 50 +: | $ 15.54780 |
| 100 +: | $ 14.47550 |
| 250 +: | $ 14.26100 |
| Polarization: | Positive Center |
| Weight: | 0.684 lb (310.26g) |
| Cord Length: | 59" (1.50m) |
| Input Connector: | IEC 320-C14 |
| Approvals: | CE, cULus, GS, PSE |
| Size / Dimension: | 4.53" L x 2.09" W x 1.50" H (115.0mm x 53.0mm x 38.0mm) |
| Output Connector: | Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 40°C |
| Efficiency: | Level VI, CoC Tier 2 |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Series: | SDI65-U |
| No Load Power Consumption: | 210mW (Max) |
| Power (Watts): | 65W |
| Current - Output (Max): | 3.43A |
| Voltage - Output: | 19V |
| Voltage - Input: | 90 ~ 264 VAC |
| Input Type: | Cord |
| Form: | Desktop (Class I) |
| Region Utilized: | North America |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The SDI65-19- UC-P5 application field and working principle is an AC DC desktop, wall adapter that is versatile for a wide array of applications. It features a universal 100-240V AC input along with an adjustable output voltage of 5V-19V DC. This allows for the use of different types of equipment, such as laptops, camcorders, and digital cameras, that require a different voltage output than the wall adapter. The SDI65-19-UC-P5 has four different plug types making it possible to be used with different types of devices as well.
The SDI65-19-UC-P5 is useful in a number of situations due to its adjustable voltage output and the fact that it is compatible with multiple plug types. This makes it beneficial for those who own a variety of different devices in their home or office. For instance, if a user has a laptop with a 14V DC power requirement and a digital camera with a 19V DC power requirement, they can use the wall adapter to power both devices easily and efficiently. This eliminates the need for multiple adapters, thus saving time and money.
What sets the SDI65-19-UC-P5 apart from other AC DC desktop, wall adapters is that it is compatible with universal AC input from 100-240V providing a safe and reliable power solution for various equipment. In addition, the wall adapter features an advanced cooling system to optimize power exchange and prevent heat buildup. This ensures that the adapter remains cool and will not overheat, providing a safe experience for the user.
The primary component of the SDI65-19-UC-P5 is a transformer. The transformer acts as a voltage converter that converts the AC power from a wall outlet into DC power. This is done through the transfer of electromagnetic energy from the AC power to the DC output. The voltage is then controlled by the voltage regulator, which measures the voltage levels and adjusts its output accordingly.
The SDI65-19-UC-P5 is a safe and reliable AC DC desktop, wall adapter for a variety of different appliances and devices. It features a universal 100-240V AC input along with an adjustable output voltage of 5V-19V DC. Additionally, the advanced cooling system ensures the adapter remains cool and prevents heat buildup for a safe and efficient power solution. With its versatile output voltage and compatibility with multiple plug types, the SDI65-19-UC-P5 can easily be used to power different types of equipment without the need for multiple adapters.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SDI65-12-UDC-P6 | CUI Inc. | 16.35 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V... |
| SDI65-15-UD2-P5 | CUI Inc. | 17.16 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V... |
| SDI65-19-UD-P5 | CUI Inc. | 17.46 $ | 175 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V... |
| SDI65-19-UC-P5 | CUI Inc. | 19.17 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V... |
| SDI65-12-UD-P6R | CUI Inc. | 14.97 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V... |
| SDI65-18-UD2-P5 | CUI Inc. | 16.48 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V... |
| SDI65-48-UDC-P6R | CUI Inc. | 16.17 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V... |
| SDI65-48-UD2-P5R | CUI Inc. | 16.98 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V... |
| SDI65-48-U-P5 | CUI Inc. | 18.09 $ | 633 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V... |
| SDI65-19-UC-P5R | CUI Inc. | 15.69 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V... |
| SDI65-24-UD2-P6 | CUI Inc. | 16.48 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V... |
| SDI65-18-UC-P6 | CUI Inc. | 15.69 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V... |
| SDI65-48-UD2-P6R | CUI Inc. | 16.98 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V... |
| SDI65-15-UD-P6 | CUI Inc. | 14.97 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V... |
| SDI65-12-UDC-P5R | CUI Inc. | 19.96 $ | 1238 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V... |
| SDI65-18-UC-P5 | CUI Inc. | 15.69 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V... |
| SDI65-48-UD-P6 | CUI Inc. | 18.09 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V... |
| SDI65-18-UD-P6R | CUI Inc. | 14.29 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V... |
| SDI65-24-UDC-P6 | CUI Inc. | 15.69 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V... |
| SDI65-15-UDC-P5 | CUI Inc. | 16.35 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V... |
| SDI65-12-U-P11 | CUI Inc. | 15.19 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V... |
| SDI65-12-UC-P5R | CUI Inc. | 16.35 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V... |
| SDI65-48-UC-P6 | CUI Inc. | 16.17 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V... |
| SDI65-12-UD-P6 | CUI Inc. | 18.29 $ | 218 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V... |
| SDI65-19-U-P6R | CUI Inc. | 14.29 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V... |
| SDI65-18-U-P5R | CUI Inc. | 14.29 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V... |
| SDI65-15-UC-P5 | CUI Inc. | 16.35 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V... |
| SDI65-24-U-P10 | CUI Inc. | 14.5 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V... |
| SDI65-19-UC-P6 | CUI Inc. | 15.69 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V... |
| SDI65-48-UDC-P6 | CUI Inc. | 16.17 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V... |
| SDI65-15-UDC-P6R | CUI Inc. | 16.35 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V... |
| SDI65-24-U-P5R | CUI Inc. | 17.46 $ | 6 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V... |
| SDI65-12-UDC-P6R | CUI Inc. | 16.35 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V... |
| SDI65-24-UD-P6 | CUI Inc. | 17.46 $ | 291 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V... |
| SDI65-19-UD-P6 | CUI Inc. | 14.29 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V... |
| SDI65-19-UD2-P6R | CUI Inc. | 16.48 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V... |
| SDI65-24-U-P6 | CUI Inc. | 17.46 $ | 463 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V... |
| SDI65-12-UC-P5 | CUI Inc. | 19.96 $ | 952 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V... |
| SDI65-15-UD-P5R | CUI Inc. | 16.35 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V... |
| SDI65-48-UC-P5 | CUI Inc. | 16.17 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V... |
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W24V 90W AC/...
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 30W48V 32W AC/...
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 30W18V 30W ...
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 20W15V 18W AC/...
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W12V 18W AC/...
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 10W5V 10W AC/DC...
SDI65-19-UC-P5 Datasheet/PDF