SFM315-LPPE-D12-SP-BK Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
SFM315-LPPE-D12-SP-BK-ND
Manufacturer Part#:
SFM315-LPPE-D12-SP-BK
Product Category:
Connectors, Interconnects
Manufacturer: Sullins Connector Solutions
Short Description: CONN HEADER 1MM 24POS
More Detail: 24 Position Header Connector 0.039" (1.00mm) Surfa...
DataSheet: SFM315-LPPE-D12-SP-BK datasheetSFM315-LPPE-D12-SP-BK Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Insulation Color: Black
Contact Finish Thickness - Post: Flash
Contact Material: Phosphor Bronze
Contact Shape: Square
Insulation Material: Liquid Crystal Polymer (LCP)
Applications: --
Voltage Rating: --
Current Rating: 1A
Features: Board Guide
Ingress Protection: --
Mated Stacking Heights: --
Contact Finish - Post: Gold
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.130" (3.30mm)
Series: SFM315
Contact Finish Thickness - Mating: Flash
Contact Finish - Mating: Gold
Fastening Type: Push-Pull
Termination: Solder
Mounting Type: Surface Mount
Row Spacing - Mating: 0.039" (1.00mm)
Number of Rows: 2
Pitch - Mating: 0.039" (1.00mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 24
Style: Board to Board
Contact Type: Female Socket
Connector Type: Header
Part Status: Active
Packaging: Tube
Description
SFM315-LPPE-D12-SP-BK rectagular connectors are part of the headers, receptacles, female sockets category. They feature a Black color with 12pins. This particular model offers an excellent resistance to shock, vibration, salt spray, as well as harsh environmental factors such as corrosion or impact.
In conclusion, the SFM315-LPPE-D12-SP-BK rectagular connectors are headers, receptacles, female sockets that feature a Black color with 12pins. The connector has applications in automated control systems and its working principle is to provide a connection between electric devices. Through the use of insulated pins and secure assembly, the connector offers reliable electricity transfer.