SFM315-LPPE-D13-SP-BK Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
SFM315-LPPE-D13-SP-BK-ND
Manufacturer Part#:
SFM315-LPPE-D13-SP-BK
Product Category:
Connectors, Interconnects
Manufacturer: Sullins Connector Solutions
Short Description: CONN HEADER 1MM 26POS
More Detail: 26 Position Header Connector 0.039" (1.00mm) Surfa...
DataSheet: SFM315-LPPE-D13-SP-BK datasheetSFM315-LPPE-D13-SP-BK Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Insulation Color: Black
Contact Finish Thickness - Post: Flash
Contact Material: Phosphor Bronze
Contact Shape: Square
Insulation Material: Liquid Crystal Polymer (LCP)
Applications: --
Voltage Rating: --
Current Rating: 1A
Features: Board Guide
Ingress Protection: --
Mated Stacking Heights: --
Contact Finish - Post: Gold
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.130" (3.30mm)
Series: SFM315
Contact Finish Thickness - Mating: Flash
Contact Finish - Mating: Gold
Fastening Type: Push-Pull
Termination: Solder
Mounting Type: Surface Mount
Row Spacing - Mating: 0.039" (1.00mm)
Number of Rows: 2
Pitch - Mating: 0.039" (1.00mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 26
Style: Board to Board
Contact Type: Female Socket
Connector Type: Header
Part Status: Active
Packaging: Tube
Description
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Application Field
Working Principle
The SFM315-LPPE-D13-SP-BK connector headers are rated for up to 10A, and can be used for a wide variety of voltage ranges. It is designed to be resistant to shock and vibration and has a high degree of thermal and electrical insulation from the shell. They offer excellent resistance to chemicals, salinity, and humidity.