SFML-122-T2-S-D-LC-TR Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
SFML-122-T2-S-D-LC-TR-ND
Manufacturer Part#:
SFML-122-T2-S-D-LC-TR
Product Category:
Connectors, Interconnects
Manufacturer: Samtec Inc.
Short Description: .050'' X .050
More Detail: 44 Position Receptacle Connector Surface Mount
DataSheet: SFML-122-T2-S-D-LC-TR datasheetSFML-122-T2-S-D-LC-TR Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Insulation Color: Black
Contact Finish Thickness - Post: --
Contact Material: --
Contact Shape: Square
Insulation Material: Liquid Crystal Polymer (LCP)
Applications: --
Voltage Rating: 250VAC
Current Rating: 3.2A per Contact
Features: Board Lock
Ingress Protection: --
Mated Stacking Heights: --
Contact Finish - Post: Tin
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.185" (4.70mm)
Series: Tiger Eye™ SFML
Contact Finish Thickness - Mating: 30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - Mating: Gold
Fastening Type: Locking Ramp
Termination: Solder
Mounting Type: Surface Mount
Row Spacing - Mating: 0.050" (1.27mm)
Number of Rows: 2
Pitch - Mating: 0.050" (1.27mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 44
Style: Board to Board or Cable
Contact Type: Female Socket
Connector Type: Receptacle
Part Status: Active
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
The SFML-122-T2-S-D-LC-TR is a type of header, receptacle, and female socket combination. It is a 2-row connector, with 122 pins in total. It has a low profile design, meaning that it is particularly suitable for space-constrained applications. It features a thermoplastic insulation process that ensures superior heat resistance, and a durable and robust shell for superior mechanical reliability.
The SFML-122-T2-S-D-LC-TR provides superior electrical performance and data transmission rates of up to 90 Mbps. It also has excellent resistance to shock and vibration, and can withstand up to 180 N of force when mated. It also provides superior performance when it comes to contact resistance, with a maximum of 15 mΩ.