SFML-125-T1-L-D-LC Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
SFML-125-T1-L-D-LC-ND
Manufacturer Part#:
SFML-125-T1-L-D-LC
Short Description: .050'' X .050
More Detail: 50 Position Receptacle Connector Through Hole
DataSheet: SFML-125-T1-L-D-LC datasheetSFML-125-T1-L-D-LC Datasheet/PDF
Applications: --
Voltage Rating: 250VAC
Current Rating: 3.2A per Contact
Features: Board Lock
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Contact Length - Post: 0.120" (3.05mm)
Insulation Height: 0.180" (4.57mm)
Series: Tiger Eye™ SFML
Contact Finish Thickness - Mating: 10.0µin (0.25µm)
Termination: Solder
Mounting Type: Through Hole
Row Spacing - Mating: 0.050" (1.27mm)
Number of Rows: 2
Pitch - Mating: 0.050" (1.27mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 50
Part Status: Active
Packaging: Bulk
Description
The SFML-125-T1-L-D-LC series of connector is a 125 pin top-entry, press-fit, dual-lock system, low power connector typically used in IEEE 1394, Industrial Ethernet, telecom, and medical applications. It is a reliable and space-saving connector solution that allows for continuous transmission rates and a wide range of operating temperatures.