SFML-140-T1-S-D-A-K Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
SFML-140-T1-S-D-A-K-ND
Manufacturer Part#:
SFML-140-T1-S-D-A-K
Short Description: .050'' X .050
More Detail: 80 Position Receptacle Connector Through Hole
DataSheet: SFML-140-T1-S-D-A-K datasheetSFML-140-T1-S-D-A-K Datasheet/PDF
Applications: --
Voltage Rating: 250VAC
Current Rating: 3.2A per Contact
Features: Board Guide, Pick and Place
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Contact Length - Post: 0.120" (3.05mm)
Insulation Height: 0.180" (4.57mm)
Series: Tiger Eye™ SFML
Contact Finish Thickness - Mating: 30.0µin (0.76µm)
Termination: Solder
Mounting Type: Through Hole
Row Spacing - Mating: 0.050" (1.27mm)
Number of Rows: 2
Pitch - Mating: 0.050" (1.27mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 80
Description
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets are an important component in a wide variety of electronic applications. One such connector is the SFML-140-T1-S-D-A-K (Solder Float Mounting Lead, 140 pin, Taiwan 1 mm pitch, Single Row, Dual Row, Angled Pin). These connectors provide exceptional quality and long lasting performance in a compact design.