| Allicdata Part #: | 1827-1062-2-ND |
| Manufacturer Part#: |
SLG59M1456V |
| Price: | $ 0.13 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Silego Technology |
| Short Description: | CHARGE PUMP, RAMP CONTROL, DISCH |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | SLG59M1456V Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 3000 +: | $ 0.11970 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Switch Type: | General Purpose |
| Number of Outputs: | 1 |
| Ratio - Input:Output: | 1:1 |
| Output Configuration: | High Side |
| Output Type: | N-Channel |
| Voltage - Load: | -- |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.5 V ~ 5.5 V |
| Current - Output (Max): | 7A |
| Rds On (Typ): | 7.8 mOhm |
| Input Type: | CMOS |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 70°C (TA) |
| Package / Case: | 8-WFDFN |
| Supplier Device Package: | 8-FC-TDFN (1.5x2) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The SLG59M1456V is a power distribution switch and load driver PMIC manufactured by Silego Technology. It is designed to provide power management solutions for industrial and automotive applications. The SLG59M1456V can be used in many applications including power over Ethernet, automotive bi-directional current sensing, advanced power system control, and energy monitoring and control.
The device features two programmable, high-efficiency switch outputs. Each output is capable of switching up to 80V and 10A. The switch outputs can be used to control LED lighting, HVAC systems, and various automotive functions. The SLG59M1456V also features a voltage and current sensing block, which can be used to monitor and control power to prevent over-current or over-voltage conditions.
The SLG59M1456V loads are driven by a voltage-mode feedback system. This system provides fast response times, low noise, and reliable operation. The output is protected with a series of safety features, such as over-voltage and over-current protection. The load driver also has a power-on reset circuitry and a high-frequency clock input.
The SLG59M1456V is a versatile and powerful device that can be used for a variety of applications. Its dual switch outputs make it suitable for high-power applications, while its voltage and current sensing blocks provide power monitoring and control capabilities. The fast response times, low noise, and protection features allow it to be used in harsh operating environments.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SLG5NT1458V | Silego Techn... | 0.11 $ | 1000 | CHARGE PUMP, RAMP CONTROL... |
| SLG59M1456V | Silego Techn... | 0.13 $ | 1000 | CHARGE PUMP, RAMP CONTROL... |
| SLG59M1460V | Silego Techn... | 0.11 $ | 1000 | NANOPOWERFET A 1.6 MM FAS... |
| SLG59M1557V | Silego Techn... | 0.09 $ | 8000 | A 1 MM POWER SWITCH WITH ... |
| SLG59M1448V | Silego Techn... | -- | 1000 | CHARGE PUMP, RAMP CONTROL... |
| SLG59M1446V | Silego Techn... | 0.11 $ | 1000 | DUAL LOAD SWITCH IN SINGL... |
| SLG59M1512V | Silego Techn... | 0.09 $ | 6000 | IN A SINGLE 1.6 MM PACKAG... |
| SLG5NV1430V | Silego Techn... | 0.14 $ | 3000 | LOAD SWITCH, INTEGRATED C... |
| SLG5NT1462V | Silego Techn... | 0.11 $ | 3000 | DUAL LOAD SWITCH IN SINGL... |
| SLG59M1545V | Silego Techn... | 0.11 $ | 1000 | CHARGE PUMP, RAMP CONTROL... |
| SLG59M308V | Silego Techn... | 0.16 $ | 1000 | LOAD SWITCH, INTEGRATED C... |
| SLG59M1736C-EVB | Silego Techn... | 16.8 $ | 5 | EVALUATION BOARD FOR SLG5... |
| SLG59M1714V | Silego Techn... | 0.36 $ | 3000 | A 4 MM 4 A BACK-TO-BACK N... |
| SLG5NT1586V | Silego Techn... | 0.11 $ | 3000 | A 3 MM INTEGRATED POWER S... |
| SLG59M1527V | Silego Techn... | 0.13 $ | 1000 | DUAL LOAD SWITCH IN SINGL... |
| SLG59M1556V | Silego Techn... | 0.11 $ | 1000 | A 1 MM, LOW VOLTAGE POWER... |
| SLG5NT1437V | Silego Techn... | 0.16 $ | 1000 | N-CHANNEL, REVERSE BLOCKI... |
| SLG59M1457V | Silego Techn... | 0.16 $ | 1000 | ULTRA-SMALL 7.8 MO / 6 A ... |
| SLG59M1558V | Silego Techn... | -- | 8000 | A 1 MM POWER SWITCH WITHO... |
| SLG55596AV | Silego Techn... | 0.18 $ | 3000 | BCID. WITH USB DATA SWITC... |
| SLG59H1120V | Silego Techn... | 0.23 $ | 1000 | A 4.8 MM POWER CONTROL SW... |
| SLG5NT1477V | Silego Techn... | 0.15 $ | 3000 | NANOPOWERFET A 3 MM FAST ... |
| SLG59M1551V | Silego Techn... | 0.11 $ | 1000 | A 1MM2, LOW VOLTAGE POWER... |
| SLG59M1568V | Silego Techn... | 0.13 $ | 3000 | SINGLE CHANNEL 9A LOAD SW... |
| SLG59M1735C-EVB | Silego Techn... | 16.8 $ | 1000 | EVALUATION BOARD FOR SLG5... |
| SLG59M1563V | Silego Techn... | -- | 3000 | SINGLE 1.6 MM POWER SWITC... |
| SLG59M1730C-EVB | Silego Techn... | 16.8 $ | 5 | EVALUATION BOARD FOR SLG5... |
| SLG59M1614V | Silego Techn... | 0.14 $ | 1000 | A 3 MM INTEGRATED POWER S... |
| SLG59M1600V | Silego Techn... | 0.16 $ | 1000 | REVERSE BLOCKING POWER SW... |
| SLG59M301V | Silego Techn... | -- | 3000 | LOAD SWITCH, INTEGRATED C... |
| SLG5NT1533V | Silego Techn... | 0.12 $ | 3000 | A 1.6 MM FAST TURN ON POW... |
| SLG59M1515V | Silego Techn... | 0.11 $ | 3000 | CONFIGUREABLE SLEW RATE C... |
| SLG59M1470V | Silego Techn... | 0.14 $ | 3000 | NANOPOWERFET A 3 MM FAST ... |
| SLG5NT1487V | Silego Techn... | 0.15 $ | 3000 | CHARGE PUMP, RAMP CONTROL... |
| SLG59M1717V | Silego Techn... | 0.25 $ | 1000 | A 4 MM 5 A NFET INTEGRATE... |
| SLG5NT1547V | Silego Techn... | 0.08 $ | 1000 | SILEGO GREENFET3 IC, SING... |
| SLG59M309V | Silego Techn... | 0.14 $ | 6000 | CHARGE PUMP, RAMP CONTROL... |
| SLG59M1599V | Silego Techn... | 0.11 $ | 3000 | IN A SINGLE 1.6 MM PACKAG... |
| SLG59M1603V | Silego Techn... | 0.16 $ | 3000 | SINGLE PACKAGE, 9A REVERS... |
| SLG5NT1594V | Silego Techn... | 0.09 $ | 1000 | SILEGO PMOS GREENFET3, WI... |
EXPRESS CARD PWR SWITCH
PSC LOAD SWITCH V-DFN3030-10
IC DARL DRIVER ARRAY 4CH
IC USB POWER SWITCH 8MSOP
IC SW IPS 1CH HIGH SIDE D2PAK-5
IC SW IPS 1CH HIGH SIDE 8SOIC
SLG59M1456V Datasheet/PDF