| Allicdata Part #: | SM03E3/TR7-ND |
| Manufacturer Part#: |
SM03E3/TR7 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Circuit Protection |
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Short Description: | TVS DIODE 3.3V 7V SOT23 |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | SM03E3/TR7 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | 0.00000 |
Specifications
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 7V |
| Base Part Number: | SM03 |
| Supplier Device Package: | SOT-23 |
| Package / Case: | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Capacitance @ Frequency: | 600pF @ 1MHz, 300pF @ 1MHz |
| Applications: | General Purpose |
| Power Line Protection: | No |
| Power - Peak Pulse: | 300W |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 5A (8/20µs) |
| Series: | -- |
| Voltage - Breakdown (Min): | 4V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 3.3V |
| Bidirectional Channels: | 1 |
| Unidirectional Channels: | 2 |
| Type: | Zener |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Obsolete |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Introduction
TVS (Transient Voltage Suppressor) diodes are important components used in protecting electronic circuity from noise, spikes, and other transients that might damage or destroy it. The SM03E3/TR7 is a diode that falls under the TVS diode family and provides a simple and efficient solution to many of these issues.Application Field
The SM03E3/TR7 is designed primarily for single-ended transients protection, protecting circuits from spikes and shifts in the operating voltage. It is most commonly used in automotive applications, where noise that generated by other components in the vehicle can wreak havoc on the electrical system. The SM03E3/TR7 can also be used in industrial and medical applications, where stability and reliability are paramount.The SM03E3/TR7 is designed to work in a range of possible voltages, from 6 to 24 volts. It can also work in both AC and DC situations, making it a great all-around choice for many applications.Working Principle
The SM03E3/TR7 is a type of straddle-mount TVS diode, which means that it is mounted between two leads in order to be fully functional. This arrangement allows the diode to be more efficient in its protections, as it is best suited for electrical systems that are prone to high transient voltages.The diode itself is made up of two components - anode and cathode. When an electric current passes through the diode, it knows whether it should pass or be blocked, depending on the direction of the current. If there is a surge of voltage or a voltage spike, however, the diode will “break” and start conducting, preventing any further damage to the system. This is the transient protection that the diode provides.Conclusion
The SM03E3/TR7 is a great choice for many pulse and transient voltage protection applications. It provides reliable performance in multiple working voltages and can handle both AC and DC currents. Its efficient design and simple mounting process make it a great all-around solution for many applications that require protection from high transient voltages.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "SM03" Included word is 29
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MF-SM030-2-99 | Bourns Inc. | -- | 4000 | PTC RESET FUSE 60V 300MA ... |
| SM03E3/TR7 | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 3.3V 7V SOT23 |
| MF-SM030-2 | Bourns Inc. | -- | 44000 | PTC RESET FUSE 60V 300MA ... |
| NKF5GR022-SM03 | Panduit Corp | 0.0 $ | 1000 | PATCH CORDCable Fiber Opt... |
| SM0324/2/D | Bulgin | 0.0 $ | 1000 | PUSH BUTTON SWITCHKeylock... |
| SM0324/2 | Bulgin | 0.0 $ | 1000 | PUSH BUTTON SWITCHKeylock... |
| NKF9GR02S-SM03 | Panduit Corp | 0.0 $ | 1000 | PATCH CORDCable Fiber Opt... |
| SM0320/D | Bulgin | 0.0 $ | 1000 | PUSH BUTTON SWITCHKeylock... |
| SM0320102 | NKK Switches | 2.66 $ | 1470 | SWITCH SLIDE SPDT 500MA 1... |
| SM03B-SRSS-TB(LF)(SN) | JST Sales Am... | -- | 15000 | CONN HEADER SH 3POS SIDE ... |
| G9SX-SM032-RT | Omron Automa... | 537.96 $ | 3 | CONTROL SAFETY INTERLOCK ... |
| NKF6GR022-SM03 | Panduit Corp | 0.0 $ | 1000 | PATCH CORDCable Fiber Opt... |
| NKFXGR022-SM03 | Panduit Corp | 0.0 $ | 1000 | PATCH CORDCable Fiber Opt... |
| SM0319 | Bulgin | 0.0 $ | 1000 | PUSH BUTTON SWITCHKeylock... |
| SM03B-PASS-TBT(LF)(SN) | JST Sales Am... | -- | 1000 | CONN HEADER PA 3POS SIDE ... |
| SM0319/D | Bulgin | 0.0 $ | 1000 | PUSH BUTTON SWITCHKeylock... |
| SM03B-ZESS-TB(LF)(SN) | JST Sales Am... | 0.21 $ | 19000 | CONN HEADER R/A SMD 3POS ... |
| NKF9GR022-SM03 | Panduit Corp | 0.0 $ | 1000 | PATCH CORDCable Fiber Opt... |
| NKF6GR02S-SM03 | Panduit Corp | 0.0 $ | 1000 | PATCH CORDCable Fiber Opt... |
| MF-SM030-2-006 | Bourns Inc. | 0.16 $ | 1000 | PTC RESET FUSE 60V 300MA ... |
| SM0319/63 | Bulgin | 0.0 $ | 1000 | PUSH BUTTON SWITCHKeylock... |
| SM0320 | Bulgin | 0.0 $ | 1000 | PUSH BUTTON SWITCHKeylock... |
| SM03B-GHS-TB(LF)(SN) | JST Sales Am... | -- | 1000 | CONN HEADER GH SIDE 3POS ... |
| SM03B-SRSS-TB | JST Sales Am... | -- | 1000 | CONN HEADER SH 3POS SIDE ... |
| G9SX-SM032-RC | Omron Automa... | 519.82 $ | 1000 | CONTROL SAFETY INTERLOCK ... |
| NKF5GR02S-SM03 | Panduit Corp | 0.0 $ | 1000 | PATCH CORDCable Fiber Opt... |
| SM03(4.0)B-BHS-1-TB(LF)(SN) | JST Sales Am... | -- | 1000 | 3 CIRCUIT 4MM SMT SHROUDE... |
| NKFXGR02S-SM03 | Panduit Corp | 0.0 $ | 1000 | PATCH CORDCable Fiber Opt... |
| SM03B-NSHSS-TB (LF)(SN) | JST Sales Am... | 0.27 $ | 9000 | CONN HEADER 3 POS R/A SMD... |
Latest Products
SMCJ6053/TR13
TVS DIODE 31V 56.4V DO214AB
VTVS8V5GSMF-HM3-18
TVS DIODE 8.5V 13.5V DO219AB
MRT100KP350CAE3
TVS DIODE 350V 690V CASE 5A
MRT100KP170CA
TVS DIODE 170V 334V CASE 5A
MP6KE8.2AE3
TVS DIODE 7.02V 12.1V T-18
MP5KE78AE3
TVS DIODE 78V 126V DO204AL
SM03E3/TR7 Datasheet/PDF