| Allicdata Part #: | SML4754HE3/61-ND |
| Manufacturer Part#: |
SML4754HE3/61 |
| Price: | $ 0.15 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Vishay Semiconductor Diodes Division |
| Short Description: | DIODE ZENER 39V 1W DO214AC |
| More Detail: | Zener Diode 39V 1W ±10% Surface Mount DO-214AC (SM... |
| DataSheet: | SML4754HE3/61 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1800 +: | $ 0.14057 |
| Series: | Automotive, AEC-Q101 |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 39V |
| Tolerance: | ±10% |
| Power - Max: | 1W |
| Impedance (Max) (Zzt): | 60 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5µA @ 29.7V |
| Operating Temperature: | 150°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | DO-214AC, SMA |
| Supplier Device Package: | DO-214AC (SMA) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The SML4754HE3/61 diode is classified as a single Zener diode, and is used to regulate and control the voltage level in a variety of circuits. This diode is capable of handling 5 watts and has a voltage rating of 5.6 volts. It is often used in low-voltage applications such as battery-powered electronics.
The SML4754HE3/61 diode is made up of two leads which are connected to a diode body. In this diode, the anode lead is connected to the diode body, while the cathode lead is connected to the diode’s anode. The diode is designed to regulate the voltage across its leads, typically under the conditions of an over-voltage. This is achieved by allowing current to flow through the diode in only one direction, while blocking current flow in the opposing direction. This allows the voltage between the two leads to be maintained at a constant level.
The use of the SML4754HE3/61 is often seen in low-voltage circuits, where its Zener breakdown voltage can be used to protect components from high-voltage spikes and surges. This diode is also often used as a voltage reference in circuits, as it serves to maintain a constant output voltage. As it has a relatively low voltage rating, it is not suitable for use in high-voltage applications.
To use the SML4754HE3/61 diode, it is important to understand its properties and characteristic. Typically, the diode will have a breakdown voltage of around 5.6 volts. This voltage is the level at which the diode will begin to conduct current in the reverse direction. In addition, this diode is capable of passing 5 watts at maximum dissipation and has a maximum power rating of 1.1 watts.
The SML4754HE3/61 diode is also subject to temperature-induced changes in current passing, as well as thermal characteristics. Its temperature coefficient of reverse leakage current is approximately -1.4uA/oC. This means that the diode’s current becomes reduced at higher temperatures and increased at lower temperatures.
The SML4754HE3/61 is an essential component in many low-voltage electronics and can be used to regulate and control the voltage levels in many circuits. It helps to protect components from over-voltage damage, while also providing a reliable voltage reference. This diode is capable of handling 5 watts, has a voltage rating of 5.6 volts, and a maximum power rating of 1.1 watts. In addition, it is subject to temperature-induced changes in current passing and has a temperature coefficient of reverse leakage current of -1.4 uA/oC.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SML4754HE3/5A | Vishay Semic... | 0.13 $ | 1000 | DIODE ZENER 39V 1W DO214A... |
| SML4759-E3/5A | Vishay Semic... | 0.11 $ | 1000 | DIODE ZENER 62V 1W DO214A... |
| SML4741A-E3/5A | Vishay Semic... | 0.12 $ | 1000 | DIODE ZENER 11V 1W DO214A... |
| SML4748HE3/5A | Vishay Semic... | 0.13 $ | 1000 | DIODE ZENER 22V 1W DO214A... |
| SML4742AHE3/61 | Vishay Semic... | 0.15 $ | 1000 | DIODE ZENER 12V 1W DO214A... |
| SML4759A-E3/5A | Vishay Semic... | 0.12 $ | 1000 | DIODE ZENER 62V 1W DO214A... |
| SML4740-E3/61 | Vishay Semic... | 0.13 $ | 1000 | DIODE ZENER 10V 1W DO214A... |
| SML4751HE3/61 | Vishay Semic... | 0.15 $ | 1000 | DIODE ZENER 30V 1W DO214A... |
| SML4740A-E3/61 | Vishay Semic... | 0.14 $ | 1000 | DIODE ZENER 10V 1W DO214A... |
| SML4738A-E3/61 | Vishay Semic... | 0.14 $ | 1800 | DIODE ZENER 8.2V 1W DO214... |
| SML4757A-E3/5A | Vishay Semic... | 0.12 $ | 1000 | DIODE ZENER 51V 1W DO214A... |
| SML4762HE3/5A | Vishay Semic... | 0.13 $ | 1000 | DIODE ZENER 82V 1W DO214A... |
| SML4732A-E3/5A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 4.7V 1W DO214... |
| SML4738-E3/61 | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE ZENER 8.2V 1W DO214... |
| SML4741AHE3/5A | Vishay Semic... | 0.13 $ | 1000 | DIODE ZENER 11V 1W DO214A... |
| SML4744HE3/61 | Vishay Semic... | 0.15 $ | 1000 | DIODE ZENER 15V 1W DO214A... |
| SML4745A-E3/5A | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE ZENER 16V 1W DO214A... |
| SML4729A-E3/5A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 3.6V 1W DO214... |
| SML4735AHE3/5A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 6.2V 1W DO214... |
| SML4751A-E3/61 | Vishay Semic... | 0.14 $ | 1000 | DIODE ZENER 30V 1W DO214A... |
| SML4749HE3/5A | Vishay Semic... | 0.13 $ | 1000 | DIODE ZENER 24V 1W DO214A... |
| SML4755HE3/5A | Vishay Semic... | 0.13 $ | 1000 | DIODE ZENER 43V 1W DO214A... |
| SML4755AHE3/61 | Vishay Semic... | 0.15 $ | 1000 | DIODE ZENER 43V 1W DO214A... |
| SML4728-E3/61 | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE ZENER 3.3V 1W DO214... |
| SML4762AHE3/5A | Vishay Semic... | 0.13 $ | 1000 | DIODE ZENER 82V 1W DO214A... |
| SML4746AHE3/61 | Vishay Semic... | 0.15 $ | 1000 | DIODE ZENER 18V 1W DO214A... |
| SML4732-E3/61 | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE ZENER 4.7V 1W DO214... |
| SML4754HE3/61 | Vishay Semic... | 0.15 $ | 1000 | DIODE ZENER 39V 1W DO214A... |
| SML4733AHE3/5A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 5.1V 1W DO214... |
| SML4763AHE3/5A | Vishay Semic... | 0.13 $ | 1000 | DIODE ZENER 91V 1W DO214A... |
| SML4761-E3/61 | Vishay Semic... | 0.13 $ | 1000 | DIODE ZENER 75V 1W DO214A... |
| SML4756HE3/61 | Vishay Semic... | 0.15 $ | 1000 | DIODE ZENER 47V 1W DO214A... |
| SML4742HE3/61 | Vishay Semic... | 0.15 $ | 1000 | DIODE ZENER 12V 1W DO214A... |
| SML4764HE3/61 | Vishay Semic... | 0.15 $ | 1000 | DIODE ZENER 100V 1W DO214... |
| SML4744-E3/61 | Vishay Semic... | 0.18 $ | 1000 | DIODE ZENER 15V 1W DO214A... |
| SML4762A-E3/61 | Vishay Semic... | 0.14 $ | 1000 | DIODE ZENER 82V 1W DO214A... |
| SML4761HE3/61 | Vishay Semic... | 0.15 $ | 1000 | DIODE ZENER 75V 1W DO214A... |
| SML4739AHE3/5A | Vishay Semic... | 0.13 $ | 1000 | DIODE ZENER 9.1V 1W DO214... |
| SML4755AHE3/5A | Vishay Semic... | 0.13 $ | 1000 | DIODE ZENER 43V 1W DO214A... |
| SML4748-E3/61 | Vishay Semic... | 0.13 $ | 1000 | DIODE ZENER 22V 1W DO214A... |
DIODE ZENER 180V 1.5W DO204ALZener Diode...
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
SML4754HE3/61 Datasheet/PDF