SN74F283NSRE4 Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
SN74F283NSRE4-ND
Manufacturer Part#:
SN74F283NSRE4
Product Category:
Integrated Circuits (ICs)
Manufacturer: Texas Instruments
Short Description: IC FULL ADDER 4BIT BIN 16SO
More Detail: Binary Full Adder with Fast Carry IC 16-SO
DataSheet: SN74F283NSRE4 datasheetSN74F283NSRE4 Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Series: 74F
Packaging: Tape & Reel (TR)
Part Status: Obsolete
Logic Type: Binary Full Adder with Fast Carry
Supply Voltage: 4.5 V ~ 5.5 V
Number of Bits: 4
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width)