| Allicdata Part #: | SS12P3LHM3/87A-ND |
| Manufacturer Part#: |
SS12P3LHM3/87A |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Vishay Semiconductor Diodes Division |
| Short Description: | DIODE SCHOTTKY 30V 12A TO277A |
| More Detail: | Diode Schottky 30V 12A Surface Mount TO-277A (SMPC... |
| DataSheet: | SS12P3LHM3/87A Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 0 +: | $ 0.00000 |
| Series: | eSMP® |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 30V |
| Current - Average Rectified (Io): | 12A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 560mV @ 12A |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1mA @ 30V |
| Capacitance @ Vr, F: | 930pF @ 4V, 1MHz |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | TO-277, 3-PowerDFN |
| Supplier Device Package: | TO-277A (SMPC) |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Base Part Number: | SS12P3 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Diodes are the most fundamental building blocks for electronics. They are usually used as electrical switches which can allow or prevent the current from passing through a circuit. A particular type of diode is called a rectifier diode, mainly used for directing current flow in one direction, such as in power supply rectification for electric motors, solenoids and transformers. The SS12P3LHM3/87A is a single rectifier diode. It can be used to protect against voltage spikes, by diverting the excess current away from sensitive components and devices.
The SS12P3LHM3/87A features a low forward voltage drop, reverse leakage current, power dissipation, and noise immunity. Due to its low on-state voltage drop and low forward switching characteristics, it is ideal for high frequency applications. It has a fast reverse recovery time of less than 10 nanoseconds, making it suitable for switching applications. Furthermore, its monolithic structure of three-terminal junction allows for simple fabrication.
The SS12P3LHM3/87A has a number of common applications. It is commonly used in power supplies and motor control circuits, to limit voltage spikes that may be generated by switching inductive loads. It is also used in high speed switching, for example in voltage conversion for computers and telecommunication systems. Due to its high reverse voltage rating, it is also used in circuits involving mains power.
The SS12P3LHM3/87A is based on the principles of a p-n-p-n device. This means that the diode has two p-type junction regions, and two n-type junction regions. When a positive voltage is applied to the anode, the electrons and the holes are drawn towards the junction. This causes a flow of current to be generated in the direction towards the anode. When a negative voltage is applied to the cathode, the electrons are attracted towards the junction, which prevents the current from flowing.
In summary, the SS12P3LHM3/87A is a single rectifier diode commonly used for protection against voltage spikes, due to its low on-state voltage drop and reverse leakage current. It is also suitable for high frequency, high speed switching, and high reverse voltage applications. The working principle is based on the p-n-p-n device, in which the current flows in one direction when a positive voltage is applied to the anode, and is prevented from flowing when a negative voltage is applied to the cathode.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SS12P2LHM3_A/I | Vishay Semic... | 0.27 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 12A TO... |
| SS12HE3/61T | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 1A DO2... |
| SS12L MQG | Taiwan Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 1A SUB... |
| SS12P3LHM3_A/I | Vishay Semic... | 0.27 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 30V 12A TO... |
| SS12SDP4 | NKK Switches | 1.63 $ | 3173 | SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 2... |
| SS12D07G3NS | C&K | 0.2 $ | 1000 | SWITCH SLIDE SPDT 300MA 3... |
| SS12SDP2LE | NKK Switches | 4.34 $ | 11 | SWITCH SLIDE SPDT 100MA 3... |
| SS12L RFG | Taiwan Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 1A SUB... |
| SS12F50G4 | C&K | 0.16 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS12F06G6 | C&K | 0.2 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS12LHRHG | Taiwan Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 1A SUB... |
| SS12G06G8 | C&K | 0.15 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS12P4S-M3/86A | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE SCHOTTKY 30V 12A TO... |
| SS12F48G11 | C&K | 0.16 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS12F15VG4B | C&K | 0.15 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS12HE3_A/H | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 1A DO2... |
| SS12SDP2 | NKK Switches | 1.02 $ | 11461 | SWITCH SLIDE SPDT 100MA 3... |
| SS12SDP2LC | NKK Switches | 4.34 $ | 73 | SWITCH SLIDE SPDT 100MA 3... |
| SS12SDH2LC | NKK Switches | 4.34 $ | 35 | SWITCH SLIDE SPDT 100MA 3... |
| SS12F20G9 | C&K | 0.21 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS12L MHG | Taiwan Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 1A SUB... |
| SS12F48G12 | C&K | 0.16 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS12D24PG1.8ENSPA | C&K | 0.18 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS12F39G2.5 | C&K | 0.2 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS12SBP2 | NKK Switches | 1.02 $ | 5304 | SWITCH SLIDE SPDT 100MA 3... |
| SS12F78G7LT | C&K | 0.22 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS12A1T | Amphenol Sin... | 0.18 $ | 2000 | CONTACT SOCKET 12-14AWG C... |
| SS12F02G5 | C&K | 0.18 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS12F08G3BFB | C&K | 0.15 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS12D16G2ENS | C&K | 0.16 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS12/54 | Vishay Semic... | 0.08 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 1A DO2... |
| SS12 | Klein Tools,... | 7.57 $ | 1000 | NUT DRIVR HEX SOCKET 3/8"... |
| SS12SDP2LF | NKK Switches | 4.34 $ | 119 | SWITCH SLIDE SPDT 100MA 3... |
| SS12D24G1.3ENSPA | C&K | 0.18 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS12-M3/5AT | Vishay Semic... | 0.06 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 1A 20V DO-... |
| SS12SBH2 | NKK Switches | 1.02 $ | 1000 | SWITCH SLIDE SPDT 100MA 3... |
| SS12F47G4 | C&K | 0.16 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS12F48G3 | C&K | 0.16 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS12F72G5NR | C&K | 0.18 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
| SS12D25G4.5ENSPA | C&K | 0.19 $ | 1000 | SWITCH SLIDESlide Switch |
Diodes - General Purpose, Power, Switchi...
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SC76Diode Schot...
DIODE GEN PURPOSE DO-204ALDiode
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41Diode Standar...
DIODE SCHOTTKY 20V 1A DIE 1=400Diode Sch...
DIODE GEN PURP 400V 500MA D5ADiode Stand...
SS12P3LHM3/87A Datasheet/PDF