| Allicdata Part #: | SS26SHE3_A/I-ND |
| Manufacturer Part#: |
SS26SHE3_A/I |
| Price: | $ 0.07 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Vishay Semiconductor Diodes Division |
| Short Description: | DIODE SCHOTTKY 60V 2A DO214AC |
| More Detail: | Diode Schottky 60V 2A Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| DataSheet: | SS26SHE3_A/I Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 7500 +: | $ 0.06152 |
| Series: | Automotive, AEC-Q101 |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 60V |
| Current - Average Rectified (Io): | 2A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 750mV @ 2A |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 200µA @ 60V |
| Capacitance @ Vr, F: | -- |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | DO-214AC, SMA |
| Supplier Device Package: | DO-214AC (SMA) |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Base Part Number: | SS26 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The SS26SHE3_A/I diodes are rectifier diodes that belongs to the family of single diodes. It is a semiconductor device consisting of two terminals, an anode and a cathode, which are used to polarize the voltage across two terminals. A diode is a two-terminal electronic component, typically with a PN junction, which is used to conduct current in one direction while restricting current in the reverse direction. It is made up of semiconductor materials, such as silicon and germanium, and is used in a variety of applications, including rectifying current, protecting circuits, and amplifying signals.
The SS26SHE3_A/I is a low-power, medium-voltage rectifier diode from the SS26SHE3 family. It has a maximum working voltage of 10V, a maximum forward current of 30mA, and a maximum peak reverse voltage of 5V. It is a surface-mount device that can handle both AC and DC operations with low operating temperatures. It is available in both unipolar and bipolar versions, with bipolar versions able to handle higher forward current and peak reverse voltage ratings.
The SS26SHE3_A/I is mainly used for general purpose rectification of both ac and dc signals. It is commonly used in applications such as power supplies, rectifiers, converters and inverters, AC/DC motors, and automotive electronics. It is well-suited for use in medium-voltage and low current applications. The SS26SHE3_A/I is also used in light-sensitive applications, such as photodiodes, as its low dark current ensures maximum light sensitivity.
The working principle of the SS26SHE3_A/I is simple. When a voltage is applied to the anode and cathode terminals, it triggers an electrochemical reaction that sets up electron movement. As electrons move from the anode to the cathode, it produces a current in one direction, while simultaneously blocking the current in the other direction. In other words, it acts as a one-way gate, allowing current to flow in one direction but restricting it in the opposite direction. The SS26SHE3_A/I performs its electronic operation based on the P-N junction, which is formed by connecting the anode and cathode materials. As the voltage and current pass through the P-N junction, it creates an electric field which controls the flow of electrons.
The SS26SHE3_A/I is an extremely reliable and cost effective solution for medium voltage and low current applications. It is available in a variety of packages to provide easy assembly and enhance device performance. It can be provided in either packaged form or as a discrete component. Furthermore, it offers superior performance in a wide temperature range, making it suitable for both consumer and industrial applications. Additionally, the SS26SHE3_A/I is resistant to damage from overvoltage, making it a great choice for applications where excessive voltage can occur.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SS26S-M3/61T | Vishay Semic... | 0.05 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 2A 60V DO-... |
| SS26V-R300038 | KEMET | -- | 1000 | CMC 3.8MH 3A 2LN TH3.8mH ... |
| SS26LHMTG | Taiwan Semic... | 0.05 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 60V 2A SUB... |
| SS26-M3/52T | Vishay Semic... | 0.1 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 2A 60V DO-... |
| SS26S-E3/5AT | Vishay Semic... | 0.06 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 60V 2A DO2... |
| SS26L RUG | Taiwan Semic... | 0.06 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 60V 2A SUB... |
| SS26HE3/52T | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 60V 2A DO2... |
| SS26L M2G | Taiwan Semic... | 0.06 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 60V 2A SUB... |
| SS26LHRHG | Taiwan Semic... | 0.05 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 60V 2A SUB... |
| SS26V-300028 | KEMET | 1.97 $ | 350 | CMC 2.8MH 3A 2LN TH2.8mH ... |
| SS26L RTG | Taiwan Semic... | 0.06 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 60V 2A SUB... |
| SS26T3G | ON Semicondu... | 0.07 $ | 35000 | DIODE SCHOTTKY 60V 2A SMB... |
| SS26HE3_A/I | Vishay Semic... | -- | 3200 | DIODE SCHOTTKY 60V 2A DO2... |
| SS26-M3/5BT | Vishay Semic... | 0.1 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 2A 60V DO-... |
| SS26HE3/5BT | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE SCHOTTKY 60V 2A DO2... |
| SS26L MQG | Taiwan Semic... | 0.05 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 60V 2A SUB... |
| SS26V-R120220 | KEMET | 2.09 $ | 263 | CMC 22MH 1.2A 2LN TH22mH ... |
| SS26V-120169 | KEMET | 0.67 $ | 1000 | CMC 16.9MH 1.2A 2LN TH16.... |
| SS26LHMHG | Taiwan Semic... | 0.05 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 60V 2A SUB... |
| SS26HM4G | Taiwan Semic... | 0.06 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 60V 2A DO2... |
| SS26HR5G | Taiwan Semic... | 0.06 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 60V 2A DO2... |
| SS26SHE3_A/H | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE SCHOTTKY 60V 2A DO2... |
| SS26LHR3G | Taiwan Semic... | 0.06 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 60V 2A SUB... |
| SS26L MHG | Taiwan Semic... | 0.05 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 60V 2A SUB... |
| SS26V-070510 | KEMET | 1.25 $ | 1000 | CMC 51MH 700MA 2LN TH51mH... |
| SS26L RFG | Taiwan Semic... | 0.06 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 60V 2A SUB... |
| SS26LWHRVG | Taiwan Semic... | 0.06 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 60V 2A SOD... |
| SS26-E3/5BT | Vishay Semic... | 0.1 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 60V 2A DO2... |
| SS26V-250046 | KEMET | 1.25 $ | 1000 | CMC 4.6MH 2.5A 2LN TH4.6m... |
| SS26L RHG | Taiwan Semic... | 0.05 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 60V 2A SUB... |
| SS26/54 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 60V 2A DO2... |
| SS26LHRUG | Taiwan Semic... | 0.08 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 60V 2A SUB... |
| SS26LHRQG | Taiwan Semic... | 0.05 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 60V 2A SUB... |
| SS26LHM2G | Taiwan Semic... | 0.05 $ | 900 | DIODE SCHOTTKY 60V 2A SUB... |
| SS26V-080350 | KEMET | 1.2 $ | 1000 | CMC 35MH 800MA 2LN TH35mH... |
| SS26-E3/52T | Vishay Semic... | -- | 220500 | DIODE SCHOTTKY 60V 2A DO2... |
| SS26-LTP | Micro Commer... | 0.07 $ | 5000 | DIODE SCHOTTKY 2A 60V SMA... |
| SS26V-R250061 | KEMET | 1.8 $ | 173 | CMC 6.1MH 2.5A 2LN TH6.1m... |
| SS26-E3/51T | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 60V 2A DO2... |
| SS26SHE3/61T | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 60V 2A DO2... |
Diodes - General Purpose, Power, Switchi...
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SC76Diode Schot...
DIODE GEN PURPOSE DO-204ALDiode
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41Diode Standar...
DIODE SCHOTTKY 20V 1A DIE 1=400Diode Sch...
DIODE GEN PURP 400V 500MA D5ADiode Stand...
SS26SHE3_A/I Datasheet/PDF