| Allicdata Part #: | STM32F215ZGT7-ND |
| Manufacturer Part#: |
STM32F215ZGT7 |
| Price: | $ 6.87 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Short Description: | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144LQFP |
| More Detail: | ARM® Cortex®-M3 STM32F2 Microcontroller IC 32-Bit ... |
| DataSheet: | STM32F215ZGT7 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 360 +: | $ 6.24325 |
| Number of I/O: | 114 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Oscillator Type: | Internal |
| Data Converters: | A/D 24x12b, D/A 2x12b |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8 V ~ 3.6 V |
| RAM Size: | 132K x 8 |
| EEPROM Size: | -- |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Program Memory Size: | 1MB (1M x 8) |
| Series: | STM32F2 |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity: | CANbus, I²C, IrDA, LINbus, MMC, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Speed: | 120MHz |
| Core Size: | 32-Bit |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M3 |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tray |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The STM32F215ZGT7, an upgraded version of the STM32F210TZE from STMicroelectronics, is a highly integrated, mixed-signal microcontroller. The STM32F215ZGT7 is based on the advanced ARM Cortex-M3 32-bit RISC core, with the capability to run up to 120MHz. It integrates a range of peripherals, e.g. USB2.0 On-The-Go, LCD controller, a timer, an ADC, a 10/100 Ethernet PHY, a CAN transceiver, a Quad SPI Flash interface, a CAN transceiver, a SPI communication interface, a UART and I2C interfaces, an eMMC interface along with multiple DMA channels and external bus interfaces, along with a rich set of debug features. This modern SoC is suitable for applications in the energy control, motor control, telecommunication, automotive, industrial, LCD display and embedded controller fields.
The STM32F215ZGT7 features a high-performance 32-bit Cortex-M3 processor, up to 1024 KB of Flash memory and up to 192 KB of SRAM. The processor supports up to 120MHz, depending on the application environment. The core is implemented with a modern high-speed cache architecture and dual-issue superscalar technology. The STM32F215ZGT7 supports single-cycle 16-distance multiply and single-cycle 32-distance divide instructions, as well as advanced SIMD (single instruction multiple data) instructions, to optimize code size and execution time.
The STM32F215ZGT7 also supports high data throughput with its hardware 14-stage pipeline. With additional hardware acceleration, a software execution time of less than 100 cycles including context switching can be achieved. The STM32F215ZGT7 delivers robust real-time performance and offers a large range of system peripherals with support for high-speed data transfer protocols, such as USB2.0 and Ethernet, along with on-chip debugging. These features allow for easy development of applications for the embedded field.
The STM32F215ZGT7 includes a rich set of communication protocols, including CAN, SPI/QuadSPI, I2C/ SMBus, USART, Local Interconnect Network (LIN), and UART. The chip also includes an LCD controller to drive displays with up to 24-bit color and up to 1280x1280 resolution. The Ethernet Media Access Controller (MAC) can handle 10/100 Mbps data rates, and the chip integrates both a 10Base-T PHY and an IEEE 1588 compliant clock, providing increased accuracy and uniformity in time synchronization. Furthermore, the STM32F215ZGT7 has additional on-chip analog peripherals such as 12-bit ADC and 12-bit DAC converters and an internal temperature sensor.
The STM32F215ZGT7 functions within an extended temperature range, up to 150C and up to 85C. It is available in a range of packages, such as TFBGA181, TFBGA169 and LFBGA176, and is powered using a 1.8V to 3.3V DC supply. The STM32F215ZGT7 is compliant with EMC, Environmental and EMS standards and is manufactured in accordance with the ISO-9001 Quality Management System.
In summary, the STM32F215ZGT7 is a most capable and highly integrated mixed-signal microcontroller for embedded applications. It offers a range of features, such as up to 1024KB Flash memory, up to 192KB SRAM, up to 120MHz operation, 14-stage hardware pipeline, 10/100 Mbps Ethernet MAC, CAN, SPI/QuadSPI, I2C/ SMBus, USART, Local Interconnect Network (LIN), UART and LCD controller. Further, it provides on-chip analog peripherals such as 12-bit ADC and 12-bit DAC converter, an internal temperature sensor, and EMC, Environmental, and EMS compliance. All these features make the 64-bit STM32F215ZGT7 a comprehensive and highly integrated mixed-signal microcontroller for embedded applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| STM32F469IIT6E | STMicroelect... | 10.54 $ | 1000 | LQFP 176 24X24X1.4ARM Cor... |
| STM3274G-SK/IAR | STMicroelect... | 241.08 $ | 7 | STARTER KIT IAR STM32F746... |
| STM32F071CBT6 | STMicroelect... | 2.16 $ | 11231 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| STM32L151CBU6 | STMicroelect... | -- | 1669 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| STM32F777IIT6 | STMicroelect... | 11.75 $ | 223 | IC MCU 32BIT 2MB FLASH 17... |
| STM32F413ZGJ6 | STMicroelect... | 7.91 $ | 1003 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 14... |
| STM32F429ZET6 | STMicroelect... | -- | 220 | IC MCU 32BIT 512KB FLASH ... |
| STM32L471QGI6 | STMicroelect... | 3.82 $ | 2598 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 13... |
| STM32L431RBI6 | STMicroelect... | 3.35 $ | 100 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| STM32L471QEI6 | STMicroelect... | 5.77 $ | 100 | IC MCU 32BIT 512KB FLASH ... |
| STM32L051T8Y6TR | STMicroelect... | 0.98 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 3... |
| STM32F072RBH6TR | STMicroelect... | 1.25 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| STM32F072CBT7 | STMicroelect... | 1.39 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| STM32F302CBT6TR | STMicroelect... | -- | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| STM32F411RET7 | STMicroelect... | 3.06 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 512KB FLASH ... |
| STM32F205VCT7TR | STMicroelect... | 3.63 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| STM32L452RET3 | STMicroelect... | 4.21 $ | 1000 | LQFP 64 10X10X1.4 1ARM Co... |
| STM32L476JGY6VTR | STMicroelect... | 4.35 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 72... |
| STM32L151C6T6 | STMicroelect... | 2.75 $ | 2406 | IC MCU 32BIT 32KB FLASH 4... |
| STM32L475VGT6 | STMicroelect... | 7.15 $ | 258 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 10... |
| STM32F205VFT6 | STMicroelect... | 7.97 $ | 880 | IC MCU 32BIT 768KB FLASH ... |
| STM32L431CCY6TR | STMicroelect... | 1.68 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| STM32F031G4U6TR | STMicroelect... | 0.64 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 16KB FLASH 2... |
| STM32F101R6T6ATR | STMicroelect... | 1.44 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 32KB FLASH 6... |
| STM32F100VBT6BTR | STMicroelect... | 1.68 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| STM32F373CCT7 | STMicroelect... | 2.15 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| STM32L151VBT6D | STMicroelect... | 2.74 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| STM32F769AIY6TR | STMicroelect... | 6.59 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 2MB FLASH 18... |
| STM32F437AIH6TR | STMicroelect... | 6.99 $ | 1000 | UFBGA 7X7X0.6 169L PARM C... |
| STM32F479NGH6 | STMicroelect... | 7.41 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 21... |
| STM32F407IGH6J | STMicroelect... | 7.6 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 17... |
| STM320U | EnOcean | 22.88 $ | 94 | MODULE WINDOW CONTACT SEN... |
| STM32L011D3P6 | STMicroelect... | 1.09 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 8KB FLASH 14... |
| STM32F207IGT7 | STMicroelect... | 9.74 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 17... |
| STM32F051C6T7 | STMicroelect... | 0.98 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 32KB FLASH 4... |
| STM32L053R6H6 | STMicroelect... | 1.44 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 32KB FLASH 6... |
| STM32L072KZT6 | STMicroelect... | 1.48 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 192KB FLASH ... |
| STM32F098VCH6 | STMicroelect... | 1.55 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| STM32F103R8H6 | STMicroelect... | 1.86 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 6... |
| STM32F401CDU6TR | STMicroelect... | 2.3 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 384KB FLASH ... |
AVR series Microcontroller IC 8-Bit 16MH...
AVR series Microcontroller, 8-bit Microc...
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFPSTM32G071C...
GD32F407VET6. The frequency is up to 108...
GD32F103RBT6 is fully compatible with ST...
The processor frequency can reach 168MHz...
STM32F215ZGT7 Datasheet/PDF