| Allicdata Part #: | STM32L051K8T6TR-ND |
| Manufacturer Part#: |
STM32L051K8T6TR |
| Price: | $ 1.06 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Short Description: | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 32LQFP |
| More Detail: | ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit... |
| DataSheet: | STM32L051K8T6TR Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 2400 +: | $ 0.96870 |
| Number of I/O: | 27 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Oscillator Type: | Internal |
| Data Converters: | A/D 10x12b |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.65 V ~ 3.6 V |
| RAM Size: | 8K x 8 |
| EEPROM Size: | 2K x 8 |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Program Memory Size: | 64KB (64K x 8) |
| Series: | STM32L0 |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Connectivity: | I²C, IrDA, SPI, UART/USART |
| Speed: | 32MHz |
| Core Size: | 32-Bit |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M0+ |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The STM32L051K8T6TR microcontroller belongs to the STM32 Performance line family of MCUs which apply ARM Cortex-M0+ core technology. It is extremely versatile and is applicable for various different fields. The STM32L051K8T6TR also follows a wide range of industry standards making it a trusted, reliable and popular choice for a variety of applications.
Application Field
The STM32L051K8T6TR family is the perfect choice for embedded solutions which benefit from high performance, low power consumption, robustness and low system cost. This microcontroller is suitable for applications such as low-power portable products and battery powered devices, automotive systems, audio and video decoding or transmission and other applications needing low-power performance. It is also well versed in connected applications, and features peripherals with rich communication capabilities.
Working Principles
The STM32L051K8T6TR chip consists of a 32-bit ARM Cortex-M0+ core, supporting a frequency of up to 32MHz. It has up to 64KB of Flash Memory and 8KB of SRAM for applications needing large-scale code storage and quick recall of data. On board, the microcontroller contains low- and high-speed clocks, bus-testing functions and the REMAP memory organization capability.
The STM32L051K8T6TR also features an array of peripherals with multi-channel, multi-role communication and low low-power consumption capability. The multiple communication channels, such as UART, I2C, SPI, can easily conform to various communication standards. Boards such as the NUCLEO-L053R8 correspond to the STM32L051K8T6TR microcontroller and are easy to program, hence providing a way for data streaming, remote control, networking and much more.
To conclude, the STM32L051K8T6TR microcontroller is a powerful and energy-efficient chip suitable for a variety of low-power embedded applications. It offers robust, reliable and secure performance, multi-role communication and maximum system cost savings. Therefore, this microcontroller can easily adapt to a wide range of industries and applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| STM32F469IIT6E | STMicroelect... | 10.54 $ | 1000 | LQFP 176 24X24X1.4ARM Cor... |
| STM3274G-SK/IAR | STMicroelect... | 241.08 $ | 7 | STARTER KIT IAR STM32F746... |
| STM32F071CBT6 | STMicroelect... | 2.16 $ | 11231 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| STM32L151CBU6 | STMicroelect... | -- | 1669 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| STM32F777IIT6 | STMicroelect... | 11.75 $ | 223 | IC MCU 32BIT 2MB FLASH 17... |
| STM32F413ZGJ6 | STMicroelect... | 7.91 $ | 1003 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 14... |
| STM32F429ZET6 | STMicroelect... | -- | 220 | IC MCU 32BIT 512KB FLASH ... |
| STM32L471QGI6 | STMicroelect... | 3.82 $ | 2598 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 13... |
| STM32L431RBI6 | STMicroelect... | 3.35 $ | 100 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| STM32L471QEI6 | STMicroelect... | 5.77 $ | 100 | IC MCU 32BIT 512KB FLASH ... |
| STM32L051T8Y6TR | STMicroelect... | 0.98 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 3... |
| STM32F072RBH6TR | STMicroelect... | 1.25 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| STM32F072CBT7 | STMicroelect... | 1.39 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| STM32F302CBT6TR | STMicroelect... | -- | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| STM32F411RET7 | STMicroelect... | 3.06 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 512KB FLASH ... |
| STM32F205VCT7TR | STMicroelect... | 3.63 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| STM32L452RET3 | STMicroelect... | 4.21 $ | 1000 | LQFP 64 10X10X1.4 1ARM Co... |
| STM32L476JGY6VTR | STMicroelect... | 4.35 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 72... |
| STM32L151C6T6 | STMicroelect... | 2.75 $ | 2406 | IC MCU 32BIT 32KB FLASH 4... |
| STM32L475VGT6 | STMicroelect... | 7.15 $ | 258 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 10... |
| STM32F205VFT6 | STMicroelect... | 7.97 $ | 880 | IC MCU 32BIT 768KB FLASH ... |
| STM32L431CCY6TR | STMicroelect... | 1.68 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| STM32F031G4U6TR | STMicroelect... | 0.64 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 16KB FLASH 2... |
| STM32F101R6T6ATR | STMicroelect... | 1.44 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 32KB FLASH 6... |
| STM32F100VBT6BTR | STMicroelect... | 1.68 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| STM32F373CCT7 | STMicroelect... | 2.15 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| STM32L151VBT6D | STMicroelect... | 2.74 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| STM32F769AIY6TR | STMicroelect... | 6.59 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 2MB FLASH 18... |
| STM32F437AIH6TR | STMicroelect... | 6.99 $ | 1000 | UFBGA 7X7X0.6 169L PARM C... |
| STM32F479NGH6 | STMicroelect... | 7.41 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 21... |
| STM32F407IGH6J | STMicroelect... | 7.6 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 17... |
| STM320U | EnOcean | 22.88 $ | 94 | MODULE WINDOW CONTACT SEN... |
| STM32L011D3P6 | STMicroelect... | 1.09 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 8KB FLASH 14... |
| STM32F207IGT7 | STMicroelect... | 9.74 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 17... |
| STM32F051C6T7 | STMicroelect... | 0.98 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 32KB FLASH 4... |
| STM32L053R6H6 | STMicroelect... | 1.44 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 32KB FLASH 6... |
| STM32L072KZT6 | STMicroelect... | 1.48 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 192KB FLASH ... |
| STM32F098VCH6 | STMicroelect... | 1.55 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| STM32F103R8H6 | STMicroelect... | 1.86 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 6... |
| STM32F401CDU6TR | STMicroelect... | 2.3 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 384KB FLASH ... |
AVR series Microcontroller IC 8-Bit 16MH...
AVR series Microcontroller, 8-bit Microc...
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFPSTM32G071C...
GD32F407VET6. The frequency is up to 108...
GD32F103RBT6 is fully compatible with ST...
The processor frequency can reach 168MHz...
STM32L051K8T6TR Datasheet/PDF