| Allicdata Part #: | TLE2072AQDRQ1-ND |
| Manufacturer Part#: |
TLE2072AQDRQ1 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC OPAMP JFET 10MHZ 8SOIC |
| More Detail: | J-FET Amplifier 2 Circuit 8-SOIC |
| DataSheet: | TLE2072AQDRQ1 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Voltage - Input Offset: | 700µV |
| Base Part Number: | TLE2072 |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±): | 4.5 V ~ 38 V, ±2.25 V ~ 19 V |
| Current - Output / Channel: | 48mA |
| Current - Supply: | 3.1mA |
| Series: | Automotive, AEC-Q100, Excalibur™ |
| Current - Input Bias: | 20pA |
| Gain Bandwidth Product: | 10MHz |
| Slew Rate: | 45 V/µs |
| Output Type: | -- |
| Number of Circuits: | 2 |
| Amplifier Type: | J-FET |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The TLE2072AQDRQ1 is an integrated circuit (IC) that belongs to Texas Instruments semiconductor product family – it is part of the linear-amplifiers-instrumentation, OP amps, buffer amps niche. This IC distributes gain and low noise, providing a power boost for any linear or digital circuit for powering headsets, Bluetooth devices, and speakers. It is designed especially for digital-controlled audio quality development with a low-noise operational amplifier.The TLE2072AQDRQ1 is a low-noise operational amplifier, its high precision making it an excellent tool for applications such as Equalization, high-precision filtering, Integrator/VCO, phase detector and instrumentation circuits. Its very low intrinsic noise, good speed and low distortion are some of its main signature features. In the application field, this amplitude modulation component can be found in various components that are part of audio systems. The TLE2072AQDRQ1 can be used in audio amplification and audio system boards as well as entertainment audio equipment. It has also started being used in hearing aids, radio transmitters/receivers, teleconferencing systems, television receivers, automotive audio systems, AV receivers, Pre-amplifiers, Stereo decoders, ultra-short range communication devices, PC audio systems and audiovisual information systems. Because of its low-noise feature the IC is also used in instrumentation applications. But it can still be found even in compact digital devices like tablets and phones as well, making it a multi-purpose component. The TLE2072AQDRQ1 works on the principle of direct current amplification. It amplifies signals that have higher frequencies, although it is designed to filter out lower frequencies. Because of the minimum gain-bandwidth product of 1 MHz, the device will prevent noise from generating. This is done by adding a low-pass element to the amplification chain, allowing only frequencies of up to 1MHz to be amplified. Another feature of the IC is its very low power consumption. The TLE2072AQDRQ1 is a low-power device which requires only 3.3V, allowing it to be used in all kinds of applications in which a low-power operational amplifier is needed, including portable ones. The TLE2072AQDRQ1 is also a very versatile component. It has a wide frequency bandwidth and a low-noise level, with a noise gain of 75dB and a frequency response of 0Hz to 1MHz. This makes it an ideal component for any application requiring a reliable, low-noise, high-performance amplifier. The TLE2072AQDRQ1 is a great low-noise, high-precision integral amplifier. Its performance in the application field is impressive due to its low-noise figure, low-power consumption and wide frequency bandwidth. It is a great choice for applications such as Equalization, filtering, and instrumentation circuits.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| TLE2144MDWG4 | Texas Instru... | 3.02 $ | 1000 | IC OPAMP GP 5.9MHZ 16SOIC... |
| TLE2074ING4 | Texas Instru... | 3.25 $ | 1000 | IC OPAMP JFET 10MHZ 14DIP... |
| TLE2141CDR | Texas Instru... | -- | 2500 | IC OPAMP GP 5.9MHZ 8SOICG... |
| TLE2022ACD | Texas Instru... | -- | 364 | IC OPAMP GP 2.8MHZ 8SOICG... |
| TLE2071CDG4 | Texas Instru... | 0.88 $ | 1000 | IC OPAMP JFET 10MHZ 8SOIC... |
| TLE2064CDRG4 | Texas Instru... | 1.52 $ | 1000 | IC OPAMP JFET 2MHZ 14SOIC... |
| TLE2142IDG4 | Texas Instru... | 1.54 $ | 1000 | IC OPAMP GP 5.9MHZ 8SOICG... |
| TLE2142ID | Texas Instru... | 2.09 $ | 1311 | IC OPAMP GP 5.9MHZ 8SOICG... |
| TLE2027IDR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC OPAMP GP 13MHZ 8SOICGe... |
| TLE2021ACPG4 | Texas Instru... | 1.32 $ | 1000 | IC OPAMP GP 2MHZ 8DIPGene... |
| TLE2062IDR | Texas Instru... | -- | 7500 | IC OPAMP JFET 2MHZ 8SOICJ... |
| TLE2072ID | Texas Instru... | 2.39 $ | 359 | IC OPAMP JFET 10MHZ 8SOIC... |
| TLE2161CDG4 | Texas Instru... | 1.31 $ | 1000 | IC OPAMP JFET 6.4MHZ 8SOI... |
| TLE2072ACPG4 | Texas Instru... | 2.16 $ | 1000 | IC OPAMP JFET 10MHZ 8DIPJ... |
| TLE2081ACDR | Texas Instru... | 0.97 $ | 1000 | IC OPAMP JFET 10MHZ 8SOIC... |
| TLE2425ILP | Texas Instru... | -- | 376 | IC VREF GND REF 2.5V TO92... |
| TLE2021AIP | Texas Instru... | -- | 61 | IC OPAMP GP 2MHZ 8DIPGene... |
| TLE2144IDWR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC OPAMP GP 5.9MHZ 16SOIC... |
| TLE2142AIDR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC OPAMP GP 5.9MHZ 8SOICG... |
| TLE2426ID | Texas Instru... | -- | 707 | IC VREF GND REF ADJ 8SOIC... |
| TLE2027CDR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC OPAMP GP 13MHZ 8SOICGe... |
| TLE2082IDRG4 | Texas Instru... | 1.12 $ | 1000 | IC OPAMP JFET 10MHZ 8SOIC... |
| TLE2426IP | Texas Instru... | -- | 546 | IC VREF GND REF ADJ 8DIPG... |
| TLE2061IDR | Texas Instru... | 0.69 $ | 1000 | IC OPAMP JFET 2MHZ 8SOICJ... |
| TLE2061CDG4 | Texas Instru... | 0.99 $ | 1000 | IC OPAMP JFET 2MHZ 8SOICJ... |
| TLE2082ACDR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC OPAMP JFET 10MHZ 8SOIC... |
| TLE2027IDG4 | Texas Instru... | 1.93 $ | 1000 | IC OPAMP GP 13MHZ 8SOICGe... |
| TLE2141ACD | Texas Instru... | -- | 1277 | IC OPAMP GP 5.9MHZ 8SOICG... |
| TLE2022IP | Texas Instru... | 1.65 $ | 3581 | IC OPAMP GP 2.8MHZ 8DIPGe... |
| TLE2021ID | Texas Instru... | -- | 445 | IC OPAMP GP 2MHZ 8SOICGen... |
| TLE2072CDG4 | Texas Instru... | 2.03 $ | 1000 | IC OPAMP JFET 10MHZ 8SOIC... |
| TLE2142IP | Texas Instru... | 2.16 $ | 133 | IC OPAMP GP 5.9MHZ 8DIPGe... |
| TLE2081ACDRG4 | Texas Instru... | 0.97 $ | 1000 | IC OPAMP JFET 10MHZ 8SOIC... |
| TLE2072AQDRQ1 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC OPAMP JFET 10MHZ 8SOIC... |
| TLE2141MDRG4 | Texas Instru... | 0.67 $ | 1000 | IC OPAMP GP 5.9MHZ 8SOICG... |
| TLE2082AIDR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC OPAMP JFET 10MHZ 8SOIC... |
| TLE2072ACP | Texas Instru... | 2.93 $ | 33 | IC OPAMP JFET 10MHZ 8DIPJ... |
| TLE2064CN | Texas Instru... | -- | 131 | IC OPAMP JFET 2MHZ 14DIPJ... |
| TLE2082ID | Texas Instru... | 2.57 $ | 173 | IC OPAMP JFET 10MHZ 8SOIC... |
| TLE2074AIDWG4 | Texas Instru... | 4.59 $ | 1000 | IC OPAMP JFET 10MHZ 16SOI... |
Ultra Precision Current Sense Amplifier ...
Operational Amplifiers - 4-Channel, 10MH...
IC OPAMP GP 600KHZ 8SOICGeneral Purpose ...
IC OPAMP VFB 150MHZ 8UMAXVoltage Feedbac...
IC OPAMP VFB 215MHZ SOT23-5Voltage Feedb...
IC OPAMP BUFFER 660MHZ 8SOICBuffer Ampli...
TLE2072AQDRQ1 Datasheet/PDF