TLP118(TPL,E Isolators |
|
| Allicdata Part #: | TLP118(TPLETR-ND |
| Manufacturer Part#: |
TLP118(TPL,E |
| Price: | $ 0.46 |
| Product Category: | Isolators |
| Manufacturer: | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Short Description: | OPTOISO 3.75KV OPEN COLL SO6-5 |
| More Detail: | Logic Output Optoisolator 20Mbps Open Collector 37... |
| DataSheet: | TLP118(TPL,E Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 3000 +: | $ 0.41476 |
| 6000 +: | $ 0.40541 |
| 15000 +: | $ 0.38981 |
| Data Rate: | 20Mbps |
| Supplier Device Package: | 6-SO, 5 Lead |
| Package / Case: | 6-SOIC (0.179", 4.55mm Width), 5 Leads |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 25mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.61V |
| Rise / Fall Time (Typ): | 30ns, 30ns |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max): | 60ns, 60ns |
| Series: | -- |
| Current - Output / Channel: | 25mA |
| Output Type: | Open Collector |
| Input Type: | DC |
| Common Mode Transient Immunity (Min): | 15kV/µs |
| Voltage - Isolation: | 3750Vrms |
| Inputs - Side 1/Side 2: | 1/0 |
| Number of Channels: | 1 |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Optoisolators are electronic components which contain an infra-red LED or light emitting diode (LED) and a light-sensing electronic detector. Optoisolators offer a layer of protection against electrical surges and noise by isolating the power input from the output. The result is that an input signal is transmitted from one side of the circuit to the other while still maintaining electrical isolation. The TLP118 is a type of optoisolator which is a logic output that is used in a variety of applications.
The TLP118 optoisolator includes a light emitting diode (LED) and a light-sensing detector. The LED emits a beam of light which is transmitted across an isolation barrier. When the detector senses the light signal, it triggers an output on the other side. The output is typically a logic level signal, so that it can be used in various digital applications.
The TLP118 optoisolator is available in a small plastic package, which makes it easy to use in space-constrained applications. These devices have a wide operating temperature range, making them suitable for a variety of environments. Furthermore, they also offer excellent transient protection, making them a reliable and resilient choice for a range of low-voltage, low-noise applications.
The TLP118 optoisolator is used in a range of applications including circuit protection, controlling power supplies, load switching, motor control, and on/off power control. They are commonly found in industrial, medical, automotive, and computer applications. Additionally, they can be used as input protection devices to isolate high power signals from sensitive low power logic input circuits.
The logic output of the TLP118 optoisolator is ideally suited for use in a range of digital circuits. For example, they can be used to drive logic circuits, switch relays, or operate transistors. The output voltage is adjustable and can be set to either 0-5V or 0-24V. The logic output is also available in a variety of levels, such as TTL, HTL, or CMOS.
The TLP118 optoisolator provides high speed response time and low propagation delay, making it a reliable choice for high-speed logic circuits. These devices feature built-in reverse voltage protection, so that unexpected voltage spikes won’t damage the circuit. The TLP118 also features a large signal-to-noise ratio, so that it can reliably detect small voltage levels.
Overall, the TLP118 optoisolator is a reliable and resilient option for a wide range of low-voltage, low-noise applications. With its small package size, adjustable logic output, high speed response, and built-in protection features, the TLP118 is an ideal choice for digital circuits, power control, and load switching.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| TLP161G(U,C,F) | Toshiba Semi... | 0.0 $ | 1000 | OPTOISOLATOR 2.5KV TRIAC ... |
| TLP183(YH,E | Toshiba Semi... | 0.18 $ | 1000 | X36 PB-F TRANSISTOR OPTOC... |
| TLP172A(TP,F) | Toshiba Semi... | 0.0 $ | 1000 | PHOTORELAY MOSFET OUT 4-S... |
| TLP104(V4-TPL,E | Toshiba Semi... | 0.37 $ | 1000 | OPTOISO 3.75KV OPEN COLL ... |
| TLP183(BL,E | Toshiba Semi... | 0.18 $ | 1000 | X36 PB-F TRANSISTOR OPTOC... |
| TLP183(Y,E | Toshiba Semi... | 0.18 $ | 1000 | X36 PB-F TRANSISTOR OPTOC... |
| TLP185(GR-TPR,E) | Toshiba Semi... | 0.09 $ | 1000 | OPTOISO 3.75KV TRANS 6-SO... |
| TLP187(TPL,E | Toshiba Semi... | 0.26 $ | 1000 | OPTOISO 3.75KV DARL 6-SO,... |
| TLP150R-96S48J | Artesyn Embe... | 90.13 $ | 1000 | AC/DC CONVERTER 48V 100WO... |
| TLP185(GB-TPL,E) | Toshiba Semi... | 0.09 $ | 1000 | X36 PB-F PHOTOCOUPLER SMD... |
| TLP172AM(E | Toshiba Semi... | -- | 1000 | OPTO RELAY; HIGH OUTPUT C... |
| TLP184(GB-TPL,SE | Toshiba Semi... | 0.1 $ | 1000 | OPTOISO 3.75KV TRANS 6-SO... |
| TLP170J(TP,F) | Toshiba Semi... | 0.55 $ | 1000 | IC PHOTORELAY MOSFET 4-SO... |
| TLP161G(TPR,U,C,F) | Toshiba Semi... | 0.0 $ | 1000 | OPTOISOLATOR 2.5KV TRIAC ... |
| TLP104(E) | Toshiba Semi... | 2.09 $ | 67 | OPTOISO 3.75KV OPEN COLL ... |
| TLP166J(V4,C,F) | Toshiba Semi... | 0.0 $ | 1000 | OPTOISOLATOR 2.5KV TRIAC ... |
| TLP160G(TPR,U,F) | Toshiba Semi... | 0.22 $ | 162000 | OPTOISOLATOR 2.5KV TRIAC ... |
| TLP1210SATG | Tripp Lite | 66.12 $ | 4 | POWER STRIP 12OUT 10'CORD |
| TLP131(GB-TPR,F) | Toshiba Semi... | 0.0 $ | 1000 | OPTOISO 3.75KV TRANS 6-MF... |
| TLP117(F) | Toshiba Semi... | 2.54 $ | 195 | OPTOISO 3.75KV PSH PULL 6... |
| TLP184(GB-TPL,E) | Toshiba Semi... | 0.11 $ | 24000 | OPTOISO 3.75KV TRANS 6-SO... |
| TLP183(GRL,E | Toshiba Semi... | 0.18 $ | 1000 | X36 PB-F TRANSISTOR OPTOC... |
| TLP172A(F) | Toshiba Semi... | 0.99 $ | 1000 | PHOTOCOUPLER PHOTORELAY 4... |
| TLP150CJ | Artesyn Embe... | 8.81 $ | 1000 | ENCLOSURE KIT FOR TLP150 ... |
| TLP170A(F) | Toshiba Semi... | -- | 4102 | IC PHOTORELAY MOSFET 4-SO... |
| TLP174G(TP,F) | Toshiba Semi... | 0.57 $ | 1000 | RELAY SOLID STATE PC MNTS... |
| TLP185(BLL-TL,SE | Toshiba Semi... | 0.08 $ | 1000 | OPTOISO 3.75KV TRANS 6-SO... |
| TLP184(V4GBTR,SE | Toshiba Semi... | 0.1 $ | 1000 | X36 PB-F PHOTOCOUPLER SO6... |
| TLP181(GR,T) | Toshiba Semi... | 0.0 $ | 1000 | OPTOCOUPLER TRANS SOICOpt... |
| TLP1208TEL | Tripp Lite | 30.14 $ | 18 | SURGE PROTECTOR 12 OUTLET... |
| TLP151A(E) | Toshiba Semi... | 1.19 $ | 1000 | OPTOISO 3.75KV GATE DRIVE... |
| TLP172G(TP,F) | Toshiba Semi... | 1.23 $ | 12 | PHOTORELAY MOSFET OUT 4-S... |
| TLP176GA(TP,F) | Toshiba Semi... | 0.61 $ | 1000 | RELAY SOLID STATE PC MNTS... |
| TLP184(GR-TPR,SE | Toshiba Semi... | 0.1 $ | 1000 | X36 PB-F PHOTOCOUPLER SO6... |
| TLP130(GB-TPR,F) | Toshiba Semi... | 0.0 $ | 1000 | OPTOISO 3.75KV TRANS 6-MF... |
| TLP176AM(E | Toshiba Semi... | 0.95 $ | 1000 | PHOTORELAY 4-PIN SO6 PACK... |
| TLP10CA | Littelfuse I... | 12.61 $ | 1000 | HI-REL TVS AXL HP TLP10 B... |
| TLP192A(F) | Toshiba Semi... | 1.23 $ | 353 | PHOTORELAY MOSFET OUTPUT ... |
| TLP174GA(TP,F) | Toshiba Semi... | 0.57 $ | 1000 | RELAY SOLID STATE PC MNTS... |
| TLP140G-1 | STMicroelect... | 0.76 $ | 1000 | IC OVP TRIPOLAR TELECOM I... |
OPTOISO 5.3KV TRI-STATE 8SMDLogic Output...
OPTOISO 5KV PUSH PULL 6SSOLogic Output O...
OPTOISO 2.5KV OPEN COLL 8SSOPLogic Outpu...
OPTOISO 1.5KV OPN COLLECTOR 8DIPLogic Ou...
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8DIP GWLogic Ou...
OPTOISO 7.5KV OPEN COLL 10DIPLogic Outpu...
TLP118(TPL,E Datasheet/PDF