| Allicdata Part #: | TLP2703(E-ND |
| Manufacturer Part#: |
TLP2703(E |
| Price: | $ 0.62 |
| Product Category: | Isolators |
| Manufacturer: | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Short Description: | OPTOISO 5KV DARLINGTON SO6L |
| More Detail: | Optoisolator Darlington Output 5000Vrms 1 Channel ... |
| DataSheet: | TLP2703(E Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 125 +: | $ 0.56136 |
| Output Type: | Darlington |
| Supplier Device Package: | 6-SO |
| Package / Case: | 6-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Vce Saturation (Max): | -- |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 20mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.47V |
| Current - Output / Channel: | 80mA |
| Voltage - Output (Max): | 18V |
| Series: | -- |
| Input Type: | DC |
| Rise / Fall Time (Typ): | -- |
| Turn On / Turn Off Time (Typ): | 330ns, 2.5µs |
| Current Transfer Ratio (Max): | 8000% @ 500µA |
| Current Transfer Ratio (Min): | 900% @ 500µA |
| Voltage - Isolation: | 5000Vrms |
| Number of Channels: | 1 |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Optoisolators can be generally classified into one of two broad categories: transistor output and photovoltaic output. The TLP2703(E) belongs to the photovoltaic output type of optoisolator, which is characterized by an LED facing a phototransistor in an optically sealed package. This type of optoisolator acts as an insulator between two electrical systems, allowing them to communicate with each other without the risk of short circuits.
The TLP2703(E) optoisolator features a high input-to-output isolation voltage, wide input voltage range, split supply operation (when configured correctly), and a fast rise and fall time relative to other photovoltaic output optoisolators. The part is relatively small and uses less power than its transistor-output counterparts. Due to the photovoltaic behaviour of the TLP2703(E), the phototransistor can also be driven directly from an external photocell providing an alternative to the LED.
The working principle of the TLP2703(E) is fairly simple. The LED generates photons, which, when they come into contact with the phototransistor, provide the base current necessary for it to act as an open/close switch, depending on the configuration of the devices. This in turn affects the output of the optoisolator, allowing for both analog and digital data transmission between the two electrical systems.
The TLP2703(E) is a useful optoisolator in many applications where there is a need for electrical isolation. This includes medical devices, consumer electronics, industrial machinery, and power supplies, where the optoisolator can be used to provide a safety measure if necessary. The versatile nature of the TLP2703(E) and its low power consumption make it an ideal choice for these applications.
In summary, the TLP2703(E) is a photovoltaic output optoisolator providing electrical isolation between two systems for prevention of short circuits by relying on LED-generated photons to trigger a current in the phototransistor. It offers a wide range of features which make it a useful addition to any application requiring electrical insulation, such as those in the medical, consumer, industrial or power supply industries.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| TLP250(TP1,F) | Toshiba Semi... | 0.0 $ | 1000 | OPTOISO 2.5KV 1CH GATE DR... |
| TLP293-4(V4-LA,E | Toshiba Semi... | 0.95 $ | 50 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
| TLP2361(V4-TPR,E | Toshiba Semi... | 0.27 $ | 1000 | 15MBPS HIGH SPEED COUPLER... |
| TLP2358(E) | Toshiba Semi... | 0.43 $ | 1000 | X36 PB-F PHOTOCOUPLERLogi... |
| TLP2116(F) | Toshiba Semi... | -- | 6 | OPTOISO 2.5KV 2CH PUSH PU... |
| TLP292-4(TPR,E | Toshiba Semi... | 0.34 $ | 1000 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
| TLP290(TP,E) | Toshiba Semi... | 0.0 $ | 1000 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
| TLP265J(V4T7TL,E | Toshiba Semi... | 0.2 $ | 1000 | TRIAC COUPLER; NZC; 7MA T... |
| TLP293(TPL,E | Toshiba Semi... | 0.11 $ | 1000 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
| TLP250H(LF1,F) | Toshiba Semi... | 0.88 $ | 1000 | X36 PB-F DRIVER COUPLER 8... |
| TLP291(GRH,SE | Toshiba Semi... | 0.16 $ | 1000 | X36 PB-F TRANSISTOR COUPL... |
| TLP220GA(F) | Toshiba Semi... | 3.82 $ | 1000 | PHOTORELAY SPST-NO 120MA ... |
| TLP266J(TPL,E | Toshiba Semi... | 0.21 $ | 1000 | X36 PB-F PHOTOCOUPLER SO6... |
| TLP265J(E | Toshiba Semi... | 0.34 $ | 1000 | X36 PB-F PHOTOCOUPLER SO6... |
| TLP2261(TP4,E | Toshiba Semi... | 0.61 $ | 1000 | HIGH SPEED LOGIC OUTPUT O... |
| TLP2368(E) | Toshiba Semi... | 1.32 $ | 252 | OPTOISO 3.75KV OPEN COLL ... |
| TLP292-4(TP,E | Toshiba Semi... | 0.34 $ | 1000 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
| TLP293-4(E | Toshiba Semi... | 0.95 $ | 1000 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
| TLP222G-2(F) | Toshiba Semi... | 1.5 $ | 392 | PHOTOCOUPLER PHOTORELAY 8... |
| TLP265J(TPL,E | Toshiba Semi... | 0.19 $ | 1000 | X36 PB-F TRIAC COUPLER SO... |
| TLP2160(TP,F) | Toshiba Semi... | 0.0 $ | 1000 | OPTOISO 2.5KV 2CH PUSH PU... |
| TLP2366(V4,E | Toshiba Semi... | 1.56 $ | 60 | OPTOISO 3.75KV PSH PULL S... |
| TLP2366(V4-TPL,E | Toshiba Semi... | 0.37 $ | 1000 | OPTOISO 3.75KV PSH PULL S... |
| TLP293-4(LA-TP,E | Toshiba Semi... | 0.32 $ | 1000 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
| TLP293-4(LA,E | Toshiba Semi... | 0.95 $ | 321 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
| TLP268J(TPR,E | Toshiba Semi... | 0.23 $ | 1000 | X36 PB-F TRIAC COUPLER LO... |
| TLP2745(TP,E | Toshiba Semi... | 0.29 $ | 22495 | OPTOISO 5KV PUSH PULL SO6... |
| TLP2368(TPR,E | Toshiba Semi... | 0.44 $ | 1000 | 20MBPS HIGH SPEED LOGIC O... |
| TLP241A(LF1,F | Toshiba Semi... | 0.77 $ | 1000 | PHOTORELAY; HIGH ISOLATIO... |
| TLP2161(F) | Toshiba Semi... | 1.6 $ | 553 | OPTOISO 2.5KV 2CH PUSH PU... |
| TLP292-4(LGB,E | Toshiba Semi... | 1.01 $ | 3500 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
| TLP281-4(GB-TP,J,F | Toshiba Semi... | 0.0 $ | 1000 | OPTOISO 2.5KV 4CH TRANS 1... |
| TLP265J(V4-TPL,E | Toshiba Semi... | 0.2 $ | 1000 | TRIAC COUPLER; NZC; VDE; ... |
| TLP2631TP1F | Toshiba Semi... | 0.69 $ | 1500 | OPTOISO 2.5KV 2CH OPEN CO... |
| TLP293-4(TPR,E | Toshiba Semi... | 0.32 $ | 1000 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
| TLP220J(F) | Toshiba Semi... | -- | 1000 | PHOTORELAY SPST-NO 90MA 6... |
| TLP2962(F) | Toshiba Semi... | 0.96 $ | 4 | OPTOISO 5KV OPEN COLLECTO... |
| TLP293-4(V4LATRE | Toshiba Semi... | 0.32 $ | 1000 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIPOptoisola...
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMDOptoisola...
OPTOISOLTR 5KV DARLINGTON 4-SMDOptoisola...
OPTOISOLATOR 5KV DARLINGTON 4SMDOptoisol...
OPTOISO 4.17KV TRANS 6DIPOptoisolator Tr...
OPTOISO 5.3KV TRANSISTOR 4SMDOptoisolato...
TLP2703(E Datasheet/PDF