| Allicdata Part #: | 296-35531-2-ND |
| Manufacturer Part#: |
TLV707085DQNR |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC REG LINEAR 0.85V 200MA 4X2SON |
| More Detail: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Outpu... |
| DataSheet: | TLV707085DQNR Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Current - Output: | 200mA |
| Base Part Number: | TLV707085 |
| Supplier Device Package: | 4-X2SON (1x1) |
| Package / Case: | 4-XDFN Exposed Pad |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Reverse Polarity |
| Control Features: | Enable |
| PSRR: | 70dB ~ 50dB (100Hz ~ 1MHz) |
| Current - Quiescent (Iq): | 50µA |
| Series: | -- |
| Voltage Dropout (Max): | 0.36V @ 150mA |
| Voltage - Output (Max): | -- |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 0.85V |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Number of Regulators: | 1 |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The TLV707085DQNR is a three-terminal linear low-noise precision voltage regulator designed specifically for the requirements of medical equipment, industrial control and automotive applications. The TLV707085DQNR is a low-dropout voltage regulator that offers improved line and load regulation, plus fast transient response and low noise. Specifically designed for medical, industrial and automotive applications, this device is designed to provide efficient and reliable power to these sensitive applications.
TLV707085DQNR Application Field and Working Principle
The TLV707085DQNR is the ideal solution for applications that require low-noise and low-dropout performance. The TLV707085DQNR is ideal for use in medical equipment, industrial control and automotive applications requiring a constant voltage and current source, for systems with strict low-noise and low-dropout specifications. The TLV707085DQNR is capable of providing up to 1.8A current with a very low output voltage noise and dropout voltage.
The TLV707085DQNR operates on a low-dropout voltage which is maintained over temperature and line variations, providing a very low-noise and efficient output that is suitable for all applications. The TLV707085DQNR is designed with a low-noise thermal and air gap shield, helping to further reduce the output voltage noise generated by the device and making ideal for long-term stable results.
The TLV707085DQNR can be used in a variety of applications such as medical equipment, industrial control and automotive applications, since it provides a constant voltage and current source, resulting in stable operation with very low noise. The TLV707085DQNR can also be used in high-precision and precision power control applications.
The TLV707085DQNR has a wide input voltage range, operating from 2.25V to 18V, and can handle high transient spikes and signals, providing reliable results over a wide range of input voltages. The device offers fast transient response with a maximum transient step of ±2%. The device offers improved line and load regulation, with a maximum input-to-output differential of 0.5% and a maximum output-to-input voltage noise of 0.1%.
The TLV707085DQNR is designed with a low-dropout (LDO) solution for both high-precision and low-power applications. The TLV707085DQNR features an adjustable operating current of up to 1.8A along with a low-dropout voltage capability of 0.18V at 1.5A and 0.2V at full load. The device includes an ultra-low-noise capacitor that further reduces voltage noise.
The TLV707085DQNR is a low-noise and efficient linear low-dropout regulator designed to provide a constant voltage and current source, with improved line and load regulation and fast transient response capabilities, making it ideal for sensitive medical, industrial control and automotive applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| TLV73330PDQNR | Texas Instru... | 0.09 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3V 300MA 4X... |
| TLV70731DQNR | Texas Instru... | 0.09 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3.1V 200MA ... |
| TLV70518YFMT | Texas Instru... | 0.26 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V 200MA ... |
| TLV70018DCKR | Texas Instru... | -- | 39000 | IC REG LINEAR 1.8V 200MA ... |
| TLV73325PDQNT | Texas Instru... | 0.18 $ | 3000 | IC REG LINEAR 2.5V 300MA ... |
| TLV70012DSET | Texas Instru... | 0.22 $ | 250 | IC REG LINEAR 1.2V 200MA ... |
| TLV74330PDQNR | Texas Instru... | 0.08 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3V 300MA 4X... |
| TLV70530YFPT | Texas Instru... | 0.15 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3V 200MA 4D... |
| TLV70019DDCR | Texas Instru... | -- | 3000 | IC REG LINEAR 1.9V 200MA ... |
| TLV70015DSET | Texas Instru... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 200MA ... |
| TLV70433DBVT | Texas Instru... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 3.3V 150MA ... |
| TLV70734DQNT | Texas Instru... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3.4V 200MA ... |
| TLV75518PDBVR | Texas Instru... | -- | 1000 | 500MA LDOLinear Voltage R... |
| TLV70536YFPR | Texas Instru... | 0.13 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3.6V 200MA ... |
| TLV75725PDRVR | Texas Instru... | 0.26 $ | 3000 | IC REG LINEAR 2.5V 1A 6WS... |
| TLV713185PDQNT | Texas Instru... | 0.09 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.85V 150MA... |
| TLV7101828DSET | Texas Instru... | 0.2 $ | 1000 | IC REG LIN 1.8V/2.8V 200M... |
| TLV7021DPWR | Texas Instru... | -- | 3000 | VOLTAGE COMPARATORCompara... |
| TLV707085DQNR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 0.85V 200MA... |
| TLV70237DBVR | Texas Instru... | 0.13 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3.7V 300MA ... |
| TLV70310DBVR | Texas Instru... | 0.13 $ | 3000 | IC REG LINEAR 1V 300MA SO... |
| TLV7011DCKT | Texas Instru... | 0.25 $ | 0 | SMALL SIZE, MICRO POWER, ... |
| TLV74328PDQNR | Texas Instru... | 0.08 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2.8V 300MA ... |
| TLV7211IDR | Texas Instru... | 0.3 $ | 1000 | IC COMP R-R IN/P-P OUT 8-... |
| TLV70220PDBVR | Texas Instru... | 0.13 $ | 3000 | IC REG LINEAR 2V 300MA SO... |
| TLV73315PDBVT | Texas Instru... | 0.18 $ | 1250 | IC REG LINEAR 1.5V 300MA ... |
| TLV70518YFPR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V 200MA ... |
| TLV70725DQNT | Texas Instru... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2.5V 200MA ... |
| TLV73312PDQNR3 | Texas Instru... | 0.09 $ | 6000 | IC REG LINEAR 1.2V 300MA ... |
| TLV713285PDQNR | Texas Instru... | 0.08 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2.85V 150MA... |
| TLV70725PDQNT | Texas Instru... | 0.18 $ | 2000 | IC REG LINEAR 2.5V 200MA ... |
| TLV70018DCKT | Texas Instru... | 0.22 $ | 2000 | IC REG LINEAR 1.8V 200MA ... |
| TLV70033DSET | Texas Instru... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 3.3V 200MA ... |
| TLV70730DQNT | Texas Instru... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3V 200MA 4X... |
| TLV7113333DDSER | Texas Instru... | -- | 9000 | IC REG LIN 3.3V/3.3V 200M... |
| TLV7111833DDSET | Texas Instru... | 0.28 $ | 6750 | IC REG LIN 1.8V/3.3V 200M... |
| TLV7101828QDSERQ1 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC REG LIN 1.8V/2.8V 200M... |
| TLV70033QDDCRQ1 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 3.3V 200MA ... |
| TLV70018DDCR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V 200MA ... |
| TLV74318PDQNR | Texas Instru... | -- | 21000 | IC REG LINEAR 1.8V 300MA ... |
Linear Regulator/LDO Regulator IC 1 Outp...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
Charge Pump Switching Regulators, Switch...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
TLV707085DQNR Datasheet/PDF