| Allicdata Part #: | 1330R-00G-ND |
| Manufacturer Part#: |
1330R-00G |
| Price: | $ 3.00 |
| Product Category: | Inductors, Coils, Chokes |
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Short Description: | FIXED IND 150NH 1.23A 100 MOHM |
| More Detail: | 150nH Unshielded Inductor 1.23A 100 mOhm Max 2-SM... |
| DataSheet: | 1330R-00G Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 500 +: | $ 2.70198 |
| DC Resistance (DCR): | 100 mOhm Max |
| Height - Seated (Max): | 0.145" (3.68mm) |
| Size / Dimension: | 0.313" L x 0.115" W (7.95mm x 2.92mm) |
| Supplier Device Package: | -- |
| Package / Case: | 2-SMD |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Inductance Frequency - Test: | 25MHz |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ratings: | -- |
| Frequency - Self Resonant: | 600MHz |
| Q @ Freq: | 38 @ 25MHz |
| Series: | 1330R |
| Shielding: | Unshielded |
| Current - Saturation: | -- |
| Current Rating: | 1.23A |
| Tolerance: | ±2% |
| Inductance: | 150nH |
| Material - Core: | Phenolic |
| Type: | -- |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Fixed inductors are a type of component, also referred to as chokes or coils, which can save energy in a circuit. A common type of fixed inductor, the 1330R-00G, is capable of a variety of functions depending on its application. This article will explore the specific field in which the 1330R-00G is utilized, as well as the operating principles which power it.
Application Field
The 1330R-00G is offered as either an axial lead or discrete component fixed inductor, and has the most common applications specifically for use in power management circuits, especially DC-DC converters. Other scenarios in which the 1330R-00G is capable of providing the highest degree of performance typically include synchronous rectifier power supplies, transformerless power supplies, and non-isolated power converter circuits.
In addition, the 1330R-00G is often used when high current carrying capacity, or associated high power losses, are expected. The advantage of this inductor lies in its ability to dissipate heat away from critical components such as transistors or integrated circuits. This feature guarantees that the circuit will not be damaged due to overheating.
Working Principle
The working principle of a fixed inductor can be divided into two parts. First, it is important to understand Ohm\'s law, which states the relationship between voltage, current and resistance (V = I x R). This relationship states that an increase of resistance in the circuit results in a decrease of current for a given applied voltage. One of the functions of fixed inductors is to increase the resistance in the circuit, which, in turn, reduces the current. Thus, the fixed inductor restricts the flow of current, which is known as inductance.
The second part is that of magnetic field generation. When a current flows through the inductor, an opposing magnetic field is created which prevents a sudden or sharp change in current from occurring. This phenomenon, which is known as “self-induction”, is useful because it can smooth a signal waveform, while also storing energy in the process.
When a fixed inductor is placed in a circuit, the stored energy is converted back to electrical energy as soon as current begins to flow. This is especially useful when the 1330R-00G’s power management applications are taken into consideration. By restricting the amount of current that flows through the circuit, the 1330R-00G prevents the circuit from becoming overloaded, and ultimately, damaged.
In summary, the 1330R-00G is a type of fixed inductor that is designed to be used in power management applications. Its purpose is to provide a higher resistance in the circuit, restrict the flow of current, generate a magnetic field and store energy to prevent circuit overload. Its ability to reduce heat dissipation and smooth signal waveforms makes it an invaluable tool for engineers deploy the most effective power management solutions.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1330-26-1-0500-003-1-TS | CNC Tech | 99.34 $ | 1000 | FEP WIRE 26AWG YL 500'26 ... |
| 1330R-90K | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 820UH 29MA 65 O... |
| 1330-78K | API Delevan ... | 1.15 $ | 1000 | FIXED IND 270UH 47MA 25 O... |
| 1330-72H | API Delevan ... | 2.18 $ | 1000 | FIXED IND 150UH 61MA 15 O... |
| DEV-13305 | SparkFun Ele... | 10.07 $ | 2099 | DEV TEENSY LC 13305KL2x T... |
| 1330530000 | Weidmuller | 2.43 $ | 1000 | LMFS 5.00/10/180 3.5SN OR... |
| 1330-0519-10 | TE Connectiv... | 96.61 $ | 1000 | 1330-0519-10 |
| 1330-06F | API Delevan ... | 3.98 $ | 1000 | FIXED IND 270NH 975MA 160... |
| 1330-08F | API Delevan ... | 3.98 $ | 1000 | FIXED IND 330NH 830MA 220... |
| 1330R-06K | API Delevan ... | 1.09 $ | 1000 | FIXED IND 270NH 975MA 160... |
| 1330-02K | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 180NH 1.12A 120... |
| 1330-58K | API Delevan ... | 1.16 $ | 1000 | FIXED IND 39UH 125MA 3.6 ... |
| 1330-30J | API Delevan ... | 1.31 $ | 1000 | FIXED IND 2.7UH 355MA 550... |
| 1330-84J | API Delevan ... | 1.43 $ | 1000 | FIXED IND 470UH 36MA 42 O... |
| 1330R-56G | API Delevan ... | 3.12 $ | 1000 | FIXED IND 33UH 130MA 3.4 ... |
| 1330540000 | Weidmuller | 2.68 $ | 1000 | LMFS 5.00/11/180 3.5SN OR... |
| 1330820000 | Weidmuller | 2.93 $ | 1000 | LMF 5.08/12/90 3.5SN OR B... |
| AX7MBF3-1330.0000T | Abracon LLC | 11.38 $ | 1000 | OSC 1.33GHZ 2.5V CML SMD1... |
| 1330R-52K | API Delevan ... | 1.09 $ | 1000 | FIXED IND 22UH 144MA 3.3 ... |
| 1330-34K | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 3.9UH 263MA 1 O... |
| AX7DCF2-1330.0000C | Abracon LLC | 12.51 $ | 1000 | OSC 1.33GHZ 1.8V LVDS SMD... |
| 1330-68H | API Delevan ... | 2.18 $ | 1000 | FIXED IND 100UH 84MA 8 OH... |
| 1330-56F | API Delevan ... | 4.13 $ | 1000 | FIXED IND 33UH 130MA 3.4 ... |
| 1330-84F | API Delevan ... | 4.19 $ | 1000 | FIXED IND 470UH 36MA 42 O... |
| 1330R-20K | API Delevan ... | 1.09 $ | 1000 | FIXED IND 1UH 390MA 1 OHM... |
| 1330R-02J | API Delevan ... | 1.27 $ | 1000 | FIXED IND 180NH 1.12A 120... |
| 1330R-62J | API Delevan ... | 1.33 $ | 1000 | FIXED IND 56UH 100MA 5.7 ... |
| 1330R-88J | API Delevan ... | 1.39 $ | 1000 | FIXED IND 680UH 30MA 60 O... |
| 1330R-08H | API Delevan ... | 2.05 $ | 1000 | FIXED IND 330NH 830MA 220... |
| 1330R-00F | API Delevan ... | 3.88 $ | 1000 | FIXED IND 150NH 1.23A 100... |
| 1330R-80J | API Delevan ... | 1.39 $ | 1000 | FIXED IND 330UH 45MA 28 O... |
| 1330R-46H | API Delevan ... | 2.05 $ | 1000 | FIXED IND 12UH 160MA 2.7 ... |
| 1330R-28G | API Delevan ... | 3.0 $ | 1000 | FIXED IND 2.2UH 415MA 400... |
| 1330-92G | API Delevan ... | 3.25 $ | 1000 | FIXED IND 1MH 28MA 72 OHM... |
| 1330-24-1-0500-004-1-TS | CNC Tech | 135.96 $ | 6 | HOOK-UP STRND 24AWG RED 5... |
| 1330830000 | Weidmuller | 3.17 $ | 1000 | LMF 5.08/13/90 3.5SN OR B... |
| 1330610000 | Weidmuller | 4.33 $ | 1000 | LMFS 5.00/16/180 3.5SN OR... |
| 1330-12J | API Delevan ... | 1.31 $ | 1000 | FIXED IND 470NH 660MA 350... |
| 1330-78J | API Delevan ... | 1.43 $ | 1000 | FIXED IND 270UH 47MA 25 O... |
| 1330-0037-00 | TE Connectiv... | 41.66 $ | 1000 | PRINTER RIBBONS |
FIXED IND 10UH 590MA 350 MOHM10H Unshiel...
FIXED IND 22NH 1.4A 70 MOHM SMD22nH Unsh...
FIXED IND 13NH 600MA SMD13nH Unshielded ...
FIXED IND 680UH 210MA 4.6 OHM680H Unshie...
FIXED IND 470UH 1.3A 280 MOHM TH470H Uns...
FIXED IND 8.2UH 165MA 2.2 OHM TH8.2H Uns...
1330R-00G Datasheet/PDF