| Allicdata Part #: | 1554210000-ND |
| Manufacturer Part#: |
1554210000 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Weidmuller |
| Short Description: | TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM |
| More Detail: | 17 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.... |
| DataSheet: | 1554210000 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Voltage - UL: | 300V |
| Insulation Height: | 1.059" (26.90mm) |
| Contact Tail Length: | -- |
| Housing Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Wire Strip Length: | 7mm |
| Torque - Screw: | 0.4-0.5 Nm (3.5-4.4 Lb-In) |
| Screw Size: | M2.5 |
| Ingress Protection: | -- |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Features: | Retention Latches (Wire Side) |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Operating Temperature: | -50°C ~ 100°C |
| Color: | Black |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 0.2-2.5mm² |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 12-26 AWG |
| Series: | Omnimate BL |
| Current - UL: | 10A |
| Voltage - IEC: | 400V |
| Current - IEC: | 15A |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Termination Style: | Screw - Clamping Yoke (Tension Sleeve) |
| Plug Wire Entry: | 90° |
| Header Orientation: | -- |
| Pitch: | 0.200" (5.08mm) |
| Number of Levels: | 1 |
| Positions Per Level: | 17 |
| Number of Positions: | 17 |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets play a key role in industrial applications. They are used to electrically connect two or more components, often in harsh, wet environments and are essential in many industrial applications. They are reliable, robust and economical. 1554210000 terminal blocks and associated components are used in a variety of industrial applications and range from relay sockets to printed circuit board (PCB) connectors.
1554210000 terminal blocks and associated components are used to bring power or data from the outside into the product, and then to other connectors such as relay sockets. These components allow the control of power or data from the inside of the product to the outside and vice versa. They are also generally used to enable connections between two pieces of equipment, allowing the transfer of voltage and current from one point to another.
1554210000 terminal blocks use a ‘multi-layer’ technique to provide superior electrical insulation and heat resistance over single-layer devices. This multi-layer technique ensures that electrical signals are transferred quickly and efficiently from one point to another. Furthermore, the multi-layer technique means that the components are able to withstand shock and vibration, making them ideal for industrial applications.
1554210000 terminal blocks also provide an effective way of joining together components such as connectors, relays and PCBs. By mechanically clamping a combination of plugs and sockets, together, a connection is formed between two components. This allows for easy installation and maintenance, and is an efficient and cost-effective method of linking components. Furthermore, 1554210000 terminal blocks also enable manufacturers to easily create custom circuit boards for their applications.
In terms of operation, 1554210000 terminal blocks work by mechanically and electrically connecting two components in order to facilitate the flow of power or data. The mechanical connection is provided by a pair of metal strips which are typically perforated with holes. The electrical connection is usually provided through a combination of plugs and sockets, although alternative methods can be used, such as soldering. In addition, some models also feature built-in surge protection or transient voltage protection.
1554210000 terminal blocks are widely used in a variety of industry applications, offering a reliable electrical connection in even harsh environments. Furthermore, they are quick and easy to install, making them ideal for a range of industrial applications. 1554210000 terminal blocks also offer superior electrical insulation and heat resistance over single-layer devices, making them a cost-effective and reliable solution.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1554GGY | Hammond Manu... | 9.56 $ | 67 | BOX ABS GRAY 4.72"L X 3.5... |
| 1554PGY | Hammond Manu... | 12.36 $ | 58 | BOX ABS GRAY 4.72"L X 4.7... |
| SCN-1554SC | Honeywell Se... | 0.0 $ | 1000 | PROXIMITY SENSOR ULTRASON... |
| 1554211004 | Molex, LLC | 552.18 $ | 1000 | CABLE PROFIBUS DP 22AWG 2... |
| 1554FGY | Hammond Manu... | 9.27 $ | 300 | BOX ABS GRAY 4.72"L X 3.5... |
| 1554J2GY | Hammond Manu... | 13.85 $ | 6 | BOX PLASTIC GRAY 6.3"L X ... |
| 1554G2GYSL | Hammond Manu... | 14.02 $ | 1000 | BOX PLSTC GRAY/SM 4.72"LX... |
| 1554814 | Phoenix Cont... | 36.64 $ | 1000 | CABLE 12POS R/A PLUG-OPEN... |
| 1554500 | Phoenix Cont... | 13.17 $ | 1000 | CABLECable Assembly |
| 1554571 | Phoenix Cont... | 27.08 $ | 1000 | PLUG 8POS W/0.5 M TPE WIR... |
| 1554960000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 24POS 5.0... |
| 1554VB2GY | Hammond Manu... | 26.96 $ | 1000 | BOX ABS 9.4 X 6.3"Box Pla... |
| 1554SGY | Hammond Manu... | 16.95 $ | 343 | BOX ABS GRAY 6.3"L X 6.3"... |
| 1554304-1 | TE Connectiv... | 0.0 $ | 1000 | CONN MICRO SD CARD PUSH-P... |
| 1554FGASKET | Hammond Manu... | 2.0 $ | 1000 | GASKET |
| 1554CGASKET | Hammond Manu... | 2.09 $ | 1 | GASKET |
| 1554UPL | Hammond Manu... | 6.52 $ | 1000 | PANEL INNER STEEL 7.5X4.2... |
| 1554UGASKET | Hammond Manu... | 4.59 $ | 1000 | HARDWARE GASKET |
| 850-15549 | B&B Smar... | 683.3 $ | 1000 | IMCV SNMP MANAGEABLE CONV... |
| 1554EGY | Hammond Manu... | 7.62 $ | 490 | BOX ABS GRAY 3.54"L X 3.5... |
| 1554649 | Phoenix Cont... | 25.94 $ | 1000 | CABLE 4POSCable Assembly |
| 1554555 | Phoenix Cont... | 22.58 $ | 68 | PLUG 4POS W/0.5M TPE WIRE... |
| PB-1554-BF | Bud Industri... | 14.69 $ | 38 | BOX ABS BLACK 3"L X 2"W 1... |
| 1554760000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 22POS 5.0... |
| 1554N2GY | Hammond Manu... | 12.82 $ | 24 | BOX PLASTIC GRAY 4.72"L X... |
| 1554MPB4 | Hammond Manu... | 27.94 $ | 9 | BOX PLASTIC GRAY 7.9"L X ... |
| 1554K2GYCL | Hammond Manu... | 15.82 $ | 16 | BOX PLSTC GRAY/CLR 6.3"LX... |
| 1554R2GYCL | Hammond Manu... | 22.03 $ | 1000 | BOX PLSTC GRAY/CLR 6.3"L ... |
| 1554F2GYSL | Hammond Manu... | 12.42 $ | 1000 | BOX PLSTC GRAY/SM 4.72"LX... |
| 1554860000 | Weidmuller | 9.86 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 23POS 5.0... |
| 1554216001 | Molex, LLC | 305.61 $ | 1 | CABLE ETHERNET5E 2X2X#26 ... |
| 1554DGY | Hammond Manu... | 6.85 $ | 369 | BOX ABS GRAY 4.72"L X 2.5... |
| 1554410000 | Weidmuller | 9.12 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 19POS 5.0... |
| 1554P2GYSL | Hammond Manu... | 17.18 $ | 1000 | BOX PLSTC GRAY/SM 4.72"LX... |
| 15540 | Keystone Ele... | 20.26 $ | 1000 | BOARD TERMINAL TURRET DBL... |
| 1-1554653-1 | TE Connectiv... | 19.38 $ | 1000 | CONN SOCKET LGA 2011POS G... |
| 1554HGASKET | Hammond Manu... | 4.33 $ | 1000 | HARDWARE GASKET |
| 1554MPB1 | Hammond Manu... | 18.97 $ | 12 | BOX PLASTIC GRAY 3.5"L X ... |
| 1554R2GYSL | Hammond Manu... | 22.03 $ | 10 | BOX PLSTC GRAY/SM 6.3"L X... |
| 1554H2GYCL | Hammond Manu... | 15.75 $ | 27 | BOX PLSTC GRAY/CLR 7.09"L... |
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
1554210000 Datasheet/PDF