| Allicdata Part #: | 1557480000-ND |
| Manufacturer Part#: |
1557480000 |
| Price: | $ 1.48 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Weidmuller |
| Short Description: | TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM |
| More Detail: | 3 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.2... |
| DataSheet: | 1557480000 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 120 +: | $ 1.34721 |
Specifications
| Voltage - UL: | 300V |
| Insulation Height: | 1.059" (26.90mm) |
| Contact Tail Length: | -- |
| Housing Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Wire Strip Length: | 7mm |
| Torque - Screw: | 0.4-0.5 Nm (3.5-4.4 Lb-In) |
| Screw Size: | M2.5 |
| Ingress Protection: | -- |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Features: | Retention Latches (Non-Wire Side) |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Operating Temperature: | -50°C ~ 100°C |
| Color: | Blue |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 0.2-2.5mm² |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 12-26 AWG |
| Series: | Omnimate BL |
| Current - UL: | 10A |
| Voltage - IEC: | 400V |
| Current - IEC: | 15A |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Termination Style: | Screw - Clamping Yoke (Tension Sleeve) |
| Plug Wire Entry: | 270° |
| Header Orientation: | -- |
| Pitch: | 0.200" (5.08mm) |
| Number of Levels: | 1 |
| Positions Per Level: | 3 |
| Number of Positions: | 3 |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Terminal blocks, headers, plugs, and sockets are widely used in both industrial and consumer applications and are extremely popular in electrical wiring. These components are used to connect and secure wires to the correct terminal points when creating electrical circuits. The most common types of terminal blocks are headers, plugs, and sockets while manual and automatic connectors are also sometimes used.1557480000 - Headers, Plugs, and Sockets
Headers, Plugs, and Sockets are the most common types of terminal blocks used in electrical wiring. The various components are used for creating multiple non-permanent connections of two or more wires to the designated terminal points. With this type of terminal block, the individual pins on the blocks are used for insertion either by the operator manually or mechanically.Headers are typically found in electronic devices, providing a connector to an external device or circuit. Pins, or posts, are present on the header and are used to connect the two sides, either by using a jumper wire/clip or inserting a plug with appropriate pins on opposite sides. Generally, a header is inserted into a socket or placed alongside a .01” square header block that allows mechanical connection. Plugs are typically used to connect a header to other components in a circuit. The plug’s pins must match the socket or header for proper connection. In order to make a secure connection with the header and plug, they must both be the same size and have the same number of pins. When the pins are pushed together, the springs in the plug ensure a secure connection that holds the wires firmly in place.Sockets are used to connect a header to a device or circuit. The socket is mounted directly to the frame of the device and is usually insulated for safe use by the consumer. To make a secure connection with the header and socket, the wires and pins must all match in size, shape, and number, ensuring that the connection is secure and lasts.Application Fields
Headers, Plugs, and Sockets are widely used in communications systems, medical devices, automotive wiring, and industrial applications. In modern electronic devices, they are used to connect the circuit board to an external device or power source such as a battery.In industrial applications such as automation, these components are used to firmly secure various wires and conductors, eliminating the need for soldering and strip termination. In communications systems, plugs also allow for quick reconnection of cables, enabling networking of various types of hardware, such as servers, routers, and switches. In medical devices, their small size and flexibility make them ideal for use in patient care equipment.Working Principle
The working principle behind headers, plugs, and sockets is simple. Unlike other types of terminal blocks, they do not require any soldering or other special terminology tools. When connecting wires to a header, the pins of the header must match the configuration of the plug, ensuring it is inserted correctly. The two pins that run through the wires must also be the same. Once this is done, a quick and secure connection can be achieved, making headers, plugs, and sockets the best choice for many applications. With headers, plugs, and sockets, connectivity and/or wiring for electrical circuits is done quickly and easily when compared to other connections. They can also be used to switch off quickly and safely during maintenance or repairs, greatly reducing the chances of damage to electrical equipment or components. Furthermore, they require very little time to install and cost relatively little.Conclusion
Headers, Plugs, and Sockets are the most commonly used types of terminal blocks for connecting wires and conductors to specified terminals. Headers are found in electronic devices, plugs connect a header to other components in the circuit, and sockets are designed specifically to connect a header to a device or circuit. With this type of terminal block, the individual pins must all match in size and shape so that a quick and secure connection can be achieved. These components are widely used in automation, communications, medical devices, and automotive wiring and require very little time or money to install.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "1557" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1557160000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 23POS 5.0... |
| 1557 OR005 | Alpha Wire | 71.82 $ | 6 | HOOK-UP STRND 16AWG ORANG... |
| 1557-TL | Keystone Ele... | 291.06 $ | 1000 | TOOL SET 1557 FORKED TERM... |
| LTP-1557AHR | Lite-On Inc. | 1.47 $ | 1000 | LED MATRIX 5X7 1.2" HI-EF... |
| 1557 WU001 | Alpha Wire | 325.03 $ | 1000 | HOOK-UP 16AWG WHT/BLU 100... |
| 1557 YL005 | Alpha Wire | 71.82 $ | 7 | HOOK-UP STRND 16AWG YELLO... |
| 1557361 | Phoenix Cont... | 32.62 $ | 1000 | CABLE 4POSCable Assembly |
| 1557 WG005 | Alpha Wire | 71.82 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 16AWG WHT/G... |
| 1557310000 | Weidmuller | 1.98 $ | 210 | TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08... |
| 1557-4 | Keystone Ele... | 0.41 $ | 1000 | TERM TURRET HOLLOW L=9.53... |
| LTP-1557AKR | Lite-On Inc. | 1.7 $ | 1000 | LED MATRIX 5X7 1.2" SUPER... |
| 1557210000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 24POS 5.0... |
| 1557380-1 | TE Connectiv... | 2.89 $ | 1000 | CABLE FLXSTRP 10POS 2.54M... |
| 1557329 | Phoenix Cont... | 14.47 $ | 1000 | CABLE 4POSCable Assembly |
| 1557 SL001 | Alpha Wire | 325.03 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 16AWG SLATE... |
| 1557460000 | Weidmuller | 1.48 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08... |
| LTP-1557AKA | Lite-On Inc. | 1.81 $ | 1000 | LED MATRIX 5X7 1.2" RED-O... |
| 1557 BL005 | Alpha Wire | 71.82 $ | 4 | HOOK-UP STRND 16AWG BLUE ... |
| 1557 WH001 | Alpha Wire | 325.03 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 16AWG WHITE... |
| 1557921 | Phoenix Cont... | 20.37 $ | 1000 | CABLE 4POSCable Assembly |
| 1557 WY001 | Alpha Wire | 325.03 $ | 1000 | HOOK-UP 16AWG WHT/YEL 100... |
| 1557 WY005 | Alpha Wire | 71.82 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 16AWG WHT/Y... |
| 1557010000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 22POS 5.0... |
| 1557 SL005 | Alpha Wire | 71.82 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 16AWG SLATE... |
| 84BB-1557-A | Grayhill Inc... | 0.92 $ | 1000 | KEYPAD LEGEND |
| 1557 WR005 | Alpha Wire | 71.82 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 16AWG WHT/R... |
| 1557410000 | Weidmuller | 2.63 $ | 70 | TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08... |
| 1557560000 | Weidmuller | 2.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08... |
| 1557840 | Phoenix Cont... | 17.87 $ | 1000 | CBL MALE TO WIRE LEAD 5PO... |
| 1557 WV005 | Alpha Wire | 71.82 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 16AWG WHT/V... |
| 1557 BR001 | Alpha Wire | 325.03 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 16AWG BROWN... |
| 1557 WV001 | Alpha Wire | 325.03 $ | 1000 | HOOK-UP 16AWG WHT/VIO 100... |
| 1557 WB005 | Alpha Wire | 71.82 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 16AWG WHT/B... |
| 1557 RD005 | Alpha Wire | 71.82 $ | 7 | HOOK-UP STRND 16AWG RED 1... |
| 15579 | PanaVise | 33.36 $ | 1000 | PORTAGRIP PHONE HOLDER WI... |
| 1557 GR005 | Alpha Wire | 71.82 $ | 7 | HOOK-UP STRND 16AWG GREEN... |
| 1557 BR005 | Alpha Wire | 71.82 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 16AWG BROWN... |
| LTP-1557AG | Lite-On Inc. | 1.64 $ | 1000 | LED MATRIX 5X7 1.2" GREEN... |
| C-1557 | Bud Industri... | 252.22 $ | 20 | CABINET SLOPING PANEL PRE... |
| 1557 WO001 | Alpha Wire | 325.03 $ | 1000 | HOOK-UP 16AWG WHT/ORG 100... |
Latest Products
1892900000
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
1895900000
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
1893340000
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
1851620000
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
1892890000
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
1895890000
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
1557480000 Datasheet/PDF