| Allicdata Part #: | 1649240000-ND |
| Manufacturer Part#: |
1649240000 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Weidmuller |
| Short Description: | TERM BLOCK HDR 23POS VERT 5.08MM |
| More Detail: | 23 Position Terminal Block Header, Female Sockets ... |
| DataSheet: | 1649240000 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Voltage - UL: | 300V |
| Insulation Height: | 0.797" (20.24mm) |
| Contact Tail Length: | 0.177" (4.50mm) |
| Housing Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Wire Strip Length: | -- |
| Torque - Screw: | -- |
| Screw Size: | -- |
| Ingress Protection: | -- |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Features: | Retention Latches |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 100°C |
| Color: | Black |
| Wire Gauge or Range - mm²: | -- |
| Wire Gauge or Range - AWG: | -- |
| Series: | Omnimate BL |
| Current - UL: | 15A |
| Voltage - IEC: | 250V |
| Current - IEC: | 12A |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination Style: | Solder |
| Plug Wire Entry: | -- |
| Header Orientation: | Vertical |
| Pitch: | 0.200" (5.08mm) |
| Number of Levels: | 1 |
| Positions Per Level: | 23 |
| Number of Positions: | 23 |
| Type: | Header, Female Sockets |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
1649240000 Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets are commonly used in a variety of industrial, electronics, and laboratory applications. These terminal blocks provide a reliable connection for signal, power, and/or data wires between two components, and are used to easily make and break connections.
Terminal blocks come in many different shapes and sizes, and can be used with many different types of connectors. The most common type is a two-pin terminal block in which two metal prongs connect to form a closed circuit. Other terminal blocks may have multiple pins, enabling a connection between multiple components.
Terminal blocks are typically sold in sets of two, with each block containing two or more terminals. The terminals are generally spaced so that they can be inserted into a circuit board in order to make electrical contact. The blocks are also usually equipped with an insulation sheet, which is designed to protect any exposed wires or components.
Terminal blocks are most often used to connect components in circuits, such as resistors, capacitors, LEDs, power supplies, and switches. The blocks make it easier to make and break connections without having to remove and reconnect the entire circuit.
Terminal blocks also enable efficient wiring of multiple components within an electronic system. In a system where multiple components are installed close together, the use of a terminal block will eliminate the need for separate wires or cables for each component. As a result, the wiring can be done more quickly and easily, without sacrificing reliability.
Terminal blocks can be used with a variety of connectors, depending on the application. For instance, pins or clips may be used in a data or power line. Alternatively, screws may be used for a more secure connection.
Terminal blocks can also be used in a variety of other applications, such as in lab experiments or as an indicator light in a panel. In these applications, the blocks provide a reliable and efficient connection while eliminating the need for a physical wire or cable.
Terminal blocks are typically used for their convenience and reliability. They offer reliable electrical connections in a wide range of applications, enabling quick and easy connection of multiple components. This makes them an ideal choice for many industrial, electronics, and laboratory applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 16494 | Vicor Corpor... | 3.13 $ | 33 | THERMOPAD MINI |
| 1649490000 | Weidmuller | 2.3 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 14POS STR... |
| 3-1649329-8 | TE Connectiv... | 3.51 $ | 1000 | RELAY GENERAL PURPOSE DPD... |
| 1649480000 | Weidmuller | 2.14 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 13POS STR... |
| 1649350000 | Weidmuller | 2.91 $ | 1000 | TERMINAL TENSION CLMP ZZA... |
| 164900-5 | TE Connectiv... | 4.66 $ | 1000 | LOCK.POST ASSY.KIT |
| 1649200000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 19POS VERT... |
| 16491-303 | Laird Techno... | 110.24 $ | 19 | PELTIR MS2,094,10,10,13,1... |
| 16493 | Vicor Corpor... | 3.76 $ | 630 | THERMOPAD MAXI |
| 1649190000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 18POS VERT... |
| 1649 | Keystone Ele... | 4.51 $ | 1000 | BRACKET BOARD SUPPORT 3 3... |
| 1649400000 | Weidmuller | 0.92 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 5POS STR ... |
| 1649370000 | Weidmuller | 0.4 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 2POS STR ... |
| 1649430000 | Weidmuller | 1.33 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 8POS STR ... |
| 1649110000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 22POS VERT... |
| 16491-304 | Laird Techno... | 110.24 $ | 1000 | PELTIER MS2,94,10,10,13,1... |
| 1649180000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 17POS VERT... |
| 1649130000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 24POS VERT... |
| 1649460000 | Weidmuller | 1.82 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 11POS STR... |
| 1649140000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 13POS VERT... |
| 1649220000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 21POS VERT... |
| 1649000000 | Weidmuller | 6.08 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 23POS VERT... |
| 1649450000 | Weidmuller | 1.65 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 10POS STR... |
| 1649540000 | Weidmuller | 0.95 $ | 1000 | ENDPLATE 5MM WM BEIGE ZIA... |
| 1649420000 | Weidmuller | 1.3 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 7POS STR ... |
| 1649500000 | Weidmuller | 2.49 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 15POS STR... |
| 1649040000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 15POS VERT... |
| 1649230000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 22POS VERT... |
| 1649150000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 14POS VERT... |
| 1649440000 | Weidmuller | 1.5 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 9POS STR ... |
| 1649060000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 17POS VERT... |
| 1649160000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 15POS VERT... |
| 1649240000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 23POS VERT... |
| 1649070000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 18POS VERT... |
| 1649335-1 | TE Connectiv... | 2.32 $ | 1000 | RELAY THT V23086 |
| 70152-1649 | Omron Automa... | 334.62 $ | 1000 | SAFETY EDGE |
| 1649380000 | Weidmuller | 0.62 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 3POS STR ... |
| 1649600000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | ADAPTER TEST 125MM 1POS W... |
| 1649030000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 14POS VERT... |
| 1649300000 | Weidmuller | 1.2 $ | 1000 | TERM MINI 250V 17.5A WM B... |
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
1649240000 Datasheet/PDF