| Allicdata Part #: | 1712843-ND |
| Manufacturer Part#: |
1712843 |
| Price: | $ 1.19 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Short Description: | TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.81MM |
| More Detail: | 3 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrou... |
| DataSheet: | 1712843 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 200 +: | $ 1.08360 |
| Voltage - UL: | 300V |
| Insulation Height: | 0.362" (9.20mm) |
| Contact Tail Length: | 0.102" (2.60mm) |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Contact Material: | -- |
| Wire Strip Length: | -- |
| Torque - Screw: | -- |
| Screw Size: | -- |
| Ingress Protection: | -- |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Features: | Pick and Place Cap |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Operating Temperature: | -- |
| Color: | Black |
| Wire Gauge or Range - mm²: | -- |
| Wire Gauge or Range - AWG: | -- |
| Series: | COMBICON MCV |
| Current - UL: | 8A |
| Voltage - IEC: | 250V |
| Current - IEC: | 8A |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination Style: | Solder |
| Plug Wire Entry: | -- |
| Header Orientation: | Vertical |
| Pitch: | 0.150" (3.81mm) |
| Number of Levels: | 1 |
| Positions Per Level: | 3 |
| Number of Positions: | 3 |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal blocks - Headers, Plugs and Sockets are a simple and versatile electrical connection system which are widely used in industrial and commercial applications.In this article, we will discuss the applications and working principles of 1712843 Terminal Block.
Applications
The 1712843 Terminal Block is most often used to terminate and splice wires, particularly in hostile environments. They are highly durable components, making them suitable for a variety of industrial applications, including robotics, automation, and control systems. They are used to connect wires to control circuits and switches, allowing data transmission to take place. This type of terminal block is also designed for off-the-shelf installation and includes a spring latch which allows for quick and secure connections.
1712843 Terminal Blocks are often used in commercial applications, where they are used to join switch panels and control circuits. They are also used in data transmission and in automated machine operations. They can be used in a variety of connection orientations, including male-to-female and male-to-male connections.
The 1712843 Terminator is also used extensively in medical applications. It is designed to resist corrosion and moisture, making it ideal for medical systems. Additionally, this type of terminal block was designed to be used with automated equipment which needs to maintain precise control over electrical connections.
Working Principles
The 1712843 Terminal Block is composed of two parts: a terminal block and a header. The terminal block is a plastic or metal block which contains wire terminals, while the header is made up of two metal plates which hold the terminals in place. The wire terminals are then connected to each other in order to complete the electrical connection.
Once the wire terminals are connected and the connection is complete, the 1712843 terminal block works by providing a secure and reliable connection point for the wires. It can also be used for additional purposes, such as protecting exposed wires and safeguarding the circuit against electromagnetic interference.
The 1712843 Terminal Block is designed to be user-friendly, and is easy to install and maintain. It is also designed to be reliable and durable, making it an ideal choice for a variety of applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1712928 | Phoenix Cont... | 1.11 $ | 1000 | TERM BLOCK3 Position Wire... |
| 1712966 | Phoenix Cont... | 3.09 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 10POS VERT... |
| 1712246031 | Molex, LLC | 51.99 $ | 1000 | ZSFP+ STCKD 2X6 WMETALVEN... |
| 1712193 | Phoenix Cont... | 1.72 $ | 1000 | PC TERM BLOCK 24A 250V 3P... |
| 171229-4 | TE Connectiv... | 0.67 $ | 1000 | DUST COVER |
| 1712601 | Phoenix Cont... | 5.9 $ | 1000 | TERM BLOCK10 Position Wir... |
| 1712898 | Phoenix Cont... | 1.75 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 5POS VERT ... |
| 1712827 | Phoenix Cont... | 3.51 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 8POS VERT ... |
| 1712040000 | Weidmuller | 1.65 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 10POS STR... |
| 1712690000 | Weidmuller | 50.07 $ | 1000 | HDC-KIT-HE 24.131 |
| 1712607 | Phoenix Cont... | 6.45 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 5POS STR ... |
| 1712322 | Phoenix Cont... | 7.58 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08... |
| 1712823 | Phoenix Cont... | 7.11 $ | 1000 | PLUG COMPONENT NOMINAL CU... |
| 17122002204 | HARTING | 7.39 $ | 1000 | HAR-BUS HM MEL., TYP E, A... |
| 171224J160F-F | Cornell Dubi... | 0.93 $ | 2757 | CAP FILM 0.22UF 5% 160VDC... |
| 171222J630C-F | Cornell Dubi... | 0.18 $ | 1000 | CAP FILM 2200PF 5% 630VDC... |
| 1712501647 | Weidmuller | 25.43 $ | 1000 | CABLE MARKER WSM 10 F 200... |
| 1712600000 | Weidmuller | 25.45 $ | 1000 | HDC-KIT-HA 04.401 |
| UDZVTE-1712B | ROHM Semicon... | -- | 6000 | DIODE ZENER 12V 200MW UMD... |
| 1712090000 | Weidmuller | 2.49 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 15POS STR... |
| UDZWTE-1712B | ROHM Semicon... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER UMD2Zener Dio... |
| 1712321001 | Weidmuller | 8.82 $ | 1000 | TERMINAL CLAMPING YOKE 26... |
| 1712981604 | Molex, LLC | 11.01 $ | 1000 | IMPACT BP 6X16 OPEN SN |
| 1712501687 | Weidmuller | 25.43 $ | 1000 | CABLE MARKER WSM 10 X 200... |
| 1712500004 | Weidmuller | 22.05 $ | 1000 | CABLE MARKER WSM 10 4 200... |
| 1712501653 | Weidmuller | 25.43 $ | 1000 | CABLE MARKER WSM 10 MKD I... |
| 1712911 | Phoenix Cont... | 2.0 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 6POS VERT ... |
| 17120402201 | HARTING | 0.0 $ | 1000 | HAR-BUS HM MEL., TYP E, A... |
| 1712704 | Phoenix Cont... | 2.44 $ | 1000 | CONN TERM BLOCK2 Position... |
| 1712770000 | Weidmuller | 1.13 $ | 1000 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 1712501665 | Weidmuller | 25.43 $ | 1000 | CABLE MARKER WSM 10 O 200... |
| 1712370000 | Weidmuller | 7.81 $ | 1000 | CONN CABLE ADPT PG 21/NPT... |
| 1712230000 | Weidmuller | 2.3 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 14POS STR... |
| 1712510000 | Weidmuller | 38.0 $ | 1000 | HDC-KIT-HE 10.110 |
| 1712020000 | Weidmuller | 1.33 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 8POS STR ... |
| 1712694 | Phoenix Cont... | 2.44 $ | 1000 | CONN TERM BLOCK2 Position... |
| 1712248011 | Molex, LLC | 103.81 $ | 1000 | ZSFP+ STACKED 2X8 W/METAL... |
| 1712PN12 | Conxall/Swit... | 25.98 $ | 1000 | CBL MALE TO WIRE LEAD 12P... |
| 1712814 | Phoenix Cont... | 2.95 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 6POS VERT ... |
| 17121992201 | HARTING | 7.46 $ | 1000 | HAR-BUS HM MEL., TYP E, A... |
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
1712843 Datasheet/PDF