| Allicdata Part #: | 1712966-ND |
| Manufacturer Part#: |
1712966 |
| Price: | $ 3.09 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Short Description: | TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.81MM |
| More Detail: | 10 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shro... |
| DataSheet: | 1712966 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 200 +: | $ 2.80980 |
| Voltage - UL: | 300V |
| Insulation Height: | 0.362" (9.20mm) |
| Contact Tail Length: | 0.102" (2.60mm) |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Contact Material: | -- |
| Wire Strip Length: | -- |
| Torque - Screw: | -- |
| Screw Size: | -- |
| Ingress Protection: | -- |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Features: | Pick and Place Cap |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Operating Temperature: | -- |
| Color: | Black |
| Wire Gauge or Range - mm²: | -- |
| Wire Gauge or Range - AWG: | -- |
| Series: | COMBICON MCV |
| Current - UL: | 8A |
| Voltage - IEC: | 250V |
| Current - IEC: | 8A |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination Style: | Solder |
| Plug Wire Entry: | -- |
| Header Orientation: | Vertical |
| Pitch: | 0.150" (3.81mm) |
| Number of Levels: | 1 |
| Positions Per Level: | 10 |
| Number of Positions: | 10 |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Terminal blocks, headers, plugs and sockets are essential components for electrical circuits. Depending on the application, different types of terminal blocks and accessories can be used. The 1712966 terminal block is a particular type that offers a design suited for industrial and automation applications.
The 1712966 product has a 24-pole design and is made from corrosion-resistant thermoplastic insulation material. The terminal is designed to be mounted to a panel with a standard 4.5mm hole. The terminal has two plugs of 12 pins each, connected in series. It has an insulation voltage of 600 VAC/DC and an operating temperature range from 0 to 70°C. The contact resistance is low and the current ratings and contact force are excellent, ensuring reliable connections.
A particular benefit of the 1712966 terminal block is that it is very versatile, offering compatibility with multiple industrial and automation applications. It can be used in control cabinets and machinery, in energy distribution systems and for telecommunications. The plug and socket design supports easy connections and disconnections, making it suitable for connecting and disconnecting individual circuits.
The operation of the terminal is very simple. The two plugs are plugged into the terminal and the individual pins of the plugs are then inserted into the terminals. The connection of the terminals is done through screws which are hand-tightened to ensure a reliable electrical connection. The terminal can perform three different functions and each of its pins can be connected to 1 to 5 wires depending on the configuration needed.
The 1712966 terminal block is a high quality product which is suitable for use in a wide range of applications. It is easy to install and is designed to provide stable and reliable electrical connections. It is also corrosion-resistant and has excellent current ratings, making it a practical and cost-effective solution for connecting and disconnecting electrical circuits.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1712928 | Phoenix Cont... | 1.11 $ | 1000 | TERM BLOCK3 Position Wire... |
| 1712966 | Phoenix Cont... | 3.09 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 10POS VERT... |
| 1712246031 | Molex, LLC | 51.99 $ | 1000 | ZSFP+ STCKD 2X6 WMETALVEN... |
| 1712193 | Phoenix Cont... | 1.72 $ | 1000 | PC TERM BLOCK 24A 250V 3P... |
| 171229-4 | TE Connectiv... | 0.67 $ | 1000 | DUST COVER |
| 1712601 | Phoenix Cont... | 5.9 $ | 1000 | TERM BLOCK10 Position Wir... |
| 1712898 | Phoenix Cont... | 1.75 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 5POS VERT ... |
| 1712827 | Phoenix Cont... | 3.51 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 8POS VERT ... |
| 1712040000 | Weidmuller | 1.65 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 10POS STR... |
| 1712690000 | Weidmuller | 50.07 $ | 1000 | HDC-KIT-HE 24.131 |
| 1712607 | Phoenix Cont... | 6.45 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 5POS STR ... |
| 1712322 | Phoenix Cont... | 7.58 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08... |
| 1712823 | Phoenix Cont... | 7.11 $ | 1000 | PLUG COMPONENT NOMINAL CU... |
| 17122002204 | HARTING | 7.39 $ | 1000 | HAR-BUS HM MEL., TYP E, A... |
| 171224J160F-F | Cornell Dubi... | 0.93 $ | 2757 | CAP FILM 0.22UF 5% 160VDC... |
| 171222J630C-F | Cornell Dubi... | 0.18 $ | 1000 | CAP FILM 2200PF 5% 630VDC... |
| 1712501647 | Weidmuller | 25.43 $ | 1000 | CABLE MARKER WSM 10 F 200... |
| 1712600000 | Weidmuller | 25.45 $ | 1000 | HDC-KIT-HA 04.401 |
| UDZVTE-1712B | ROHM Semicon... | -- | 6000 | DIODE ZENER 12V 200MW UMD... |
| 1712090000 | Weidmuller | 2.49 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 15POS STR... |
| UDZWTE-1712B | ROHM Semicon... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER UMD2Zener Dio... |
| 1712321001 | Weidmuller | 8.82 $ | 1000 | TERMINAL CLAMPING YOKE 26... |
| 1712981604 | Molex, LLC | 11.01 $ | 1000 | IMPACT BP 6X16 OPEN SN |
| 1712501687 | Weidmuller | 25.43 $ | 1000 | CABLE MARKER WSM 10 X 200... |
| 1712500004 | Weidmuller | 22.05 $ | 1000 | CABLE MARKER WSM 10 4 200... |
| 1712501653 | Weidmuller | 25.43 $ | 1000 | CABLE MARKER WSM 10 MKD I... |
| 1712911 | Phoenix Cont... | 2.0 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 6POS VERT ... |
| 17120402201 | HARTING | 0.0 $ | 1000 | HAR-BUS HM MEL., TYP E, A... |
| 1712704 | Phoenix Cont... | 2.44 $ | 1000 | CONN TERM BLOCK2 Position... |
| 1712770000 | Weidmuller | 1.13 $ | 1000 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 1712501665 | Weidmuller | 25.43 $ | 1000 | CABLE MARKER WSM 10 O 200... |
| 1712370000 | Weidmuller | 7.81 $ | 1000 | CONN CABLE ADPT PG 21/NPT... |
| 1712230000 | Weidmuller | 2.3 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 14POS STR... |
| 1712510000 | Weidmuller | 38.0 $ | 1000 | HDC-KIT-HE 10.110 |
| 1712020000 | Weidmuller | 1.33 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 8POS STR ... |
| 1712694 | Phoenix Cont... | 2.44 $ | 1000 | CONN TERM BLOCK2 Position... |
| 1712248011 | Molex, LLC | 103.81 $ | 1000 | ZSFP+ STACKED 2X8 W/METAL... |
| 1712PN12 | Conxall/Swit... | 25.98 $ | 1000 | CBL MALE TO WIRE LEAD 12P... |
| 1712814 | Phoenix Cont... | 2.95 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 6POS VERT ... |
| 17121992201 | HARTING | 7.46 $ | 1000 | HAR-BUS HM MEL., TYP E, A... |
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
1712966 Datasheet/PDF