| Allicdata Part #: | 1839300000-ND |
| Manufacturer Part#: |
1839300000 |
| Price: | $ 8.17 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Weidmuller |
| Short Description: | LUP 10.16/05/90 3.2SN GY |
| More Detail: | 5 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal... |
| DataSheet: | 1839300000 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 20 +: | $ 7.43022 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Screw Thread: | M4 |
| Torque - Screw: | 1.2-1.5 Nm (10.6-13.3 Lb-In) |
| Screw Material - Plating: | -- |
| Clamp Material - Plating: | -- |
| Contact Material - Plating: | Electrolytic Copper - Tin Plated |
| Housing Material: | Thermoplastic, Wemid |
| Operating Temperature: | -50°C ~ 120°C |
| Color: | Gray |
| Features: | Interlocking (Side) |
| Wire Termination: | Screw - Clamping Yoke, Tension Sleeve |
| Series: | Omnimate LUP |
| Wire Gauge: | 6-26 AWG |
| Voltage: | 300V |
| Current: | 58A |
| Mating Orientation: | Horizontal with Board |
| Pitch: | 0.400" (10.16mm) |
| Positions Per Level: | 5 |
| Number of Levels: | 1 |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal Blocks - Wire to Board is a popular way in the electronics industry to connect wires to boards. As the name implies, Terminal Blocks - Wire to Board is a method of connecting wires to a board via a plug-in terminal block. It is easy to use and offers a wide range of applications.
The 1839300000 terminal blocks offer a very broad range of applications. This type of terminal block is designed to mount wires in order to ensure electrical connections. The terminal blocks are designed for use with a broad range of wire gauges, and provide an easy way to connect a range of connectors, such as USB, HDMI, Lightning, Ethernet and more, to a board.
Terminal Blocks - Wire to Board are most commonly used in telecommunication applications such as computers, cable modems, satellite receivers, TV sets and more. In addition, they are often used to build in-wall wiring systems. Terminal blocks offer a secure connection and help to reduce labor costs.
The working principle of 1839300000 terminal block is quite simple. To begin with, the wire is stripped of insulation before it is inserted into the terminal block. Once the wire is inserted it is clamped into place and is held securely. This prevents the wire from moving and ensures a reliable electrical connection.
After the wire is inserted into the terminal block, the connections can be made using a plug-in connector. This allows for easy and quick connection and disconnection of components, and helps to reduce the time and effort required to install and maintain a system. Once connected, the connections are secure.
Terminal Blocks - Wire to Board are a great way to easily and securely wire components and boards. They are easy to install, and offer a cost-effective solution for many types of wiring systems. With the 1839300000 terminal block, you can easily connect different types of connectors to a board, and ensure a reliable and secure connection.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 10-183933-08G | Amphenol Ind... | 0.0 $ | 7 | PTCE 8 E E/B 023PTCE 8 E ... |
| 10-183933-103 | Amphenol Ind... | 0.0 $ | 23 | PTCE 10 E E/BPTCE 10 E E/... |
| 1839827 | Phoenix Cont... | 3.25 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 14POS 3.81... |
| 10-183935-123 | Amphenol Ind... | 0.0 $ | 1000 | PTCE 12 E/B E ASSYPTCE 12... |
| 1839A 0101000 | Belden Inc. | 150.56 $ | 1000 | COAX 75 OHM RG6 18AWG MSG... |
| MIKROE-1839 | MikroElektro... | 14.99 $ | 1000 | DEV BOARD FOR RTC3 CLICKB... |
| 1839310000 | Weidmuller | 10.24 $ | 1000 | LUP 10.16/06/90 3.2SN GY6... |
| 1839210000 | Weidmuller | 9.33 $ | 1000 | LUP 12.70/05/90 3.2SN GY5... |
| 1839791 | Phoenix Cont... | 8.53 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 13POS STR... |
| 10-183933-083 | Amphenol Ind... | 0.0 $ | 99 | 8 PTCE 8 E E/B8 PTCE 8 E ... |
| 10-183933-143 | Amphenol Ind... | 13.73 $ | 40 | PTCE 14 E E/BPTCE 14 E E/... |
| 1839801 | Phoenix Cont... | 3.03 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 13POS 3.81... |
| 1839240 | Phoenix Cont... | 1.25 $ | 1000 | HEADER NOMINAL CURRENT: 6... |
| 1839280000 | Weidmuller | 6.16 $ | 1000 | LUP 10.16/03/90 3.2SN GY3... |
| 1839220000 | Weidmuller | 10.28 $ | 1000 | LUP 12.70/06/90 3.2SN GY6... |
| 1839237 | Phoenix Cont... | 1.08 $ | 1000 | HEADER NOMINAL CURRENT: 6... |
| 1839230000 | Weidmuller | 11.99 $ | 1000 | LUP 12.70/07/90 3.2SN GY7... |
| 18391 | Vicor Corpor... | 13.11 $ | 762 | INMATE MINI OUT LL BOB |
| 1839970000 | Weidmuller | 1.94 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 10POS 90DE... |
| 1839678 | Phoenix Cont... | 4.63 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 7POS STR ... |
| 1839474 | Phoenix Cont... | 1.27 $ | 1000 | TERM BLOCK2 Position Wire... |
| 1839290000 | Weidmuller | 7.34 $ | 1000 | LUP 10.16/04/90 3.2SN GY4... |
| 18395-7 | TE Connectiv... | 0.26 $ | 1000 | WASHER,FLAT |
| 10-183933-121 | Amphenol Ind... | 0.0 $ | 14 | PCCE 12 E E/BPCCE 12 E E/... |
| 1839270000 | Weidmuller | 4.28 $ | 1000 | LUP 10.16/02/90 3.2SN GY2... |
| 1839910000 | Weidmuller | 0.84 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG... |
| 1839340000 | Weidmuller | 14.05 $ | 1000 | LUP 10.16/09/90 3.2SN GY9... |
| 1839190000 | Weidmuller | 6.28 $ | 1000 | LUP 12.70/03/90 3.2SN GY3... |
| 1839717 | Phoenix Cont... | 5.96 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 9POS STR ... |
| 10-183933-123 | Amphenol Ind... | 0.0 $ | 42 | PTCE 12 E E/BPTCE 12 E E/... |
| 1839733 | Phoenix Cont... | 6.59 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 10POS STR... |
| 1839198 | Phoenix Cont... | 0.36 $ | 1000 | HEADER NOMINAL CURRENT: 6... |
| 1839321 | Phoenix Cont... | 1.42 $ | 1000 | HEADER NOMINAL CURRENT: 6... |
| CTX01-18399-R | Eaton | -- | 1000 | IND 13 14.5 6.5 0.8UH 38A... |
| 1839980000 | Weidmuller | 2.14 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 11POS 90DE... |
| 1839920000 | Weidmuller | 1.11 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 5POS 90DEG... |
| 1839990000 | Weidmuller | 2.34 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 12POS 90DE... |
| 1839250000 | Weidmuller | 15.42 $ | 1000 | LUP 12.70/09/90 3.2SN GY9... |
| 1839636 | Phoenix Cont... | 3.18 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 4POS STR ... |
| 1839300000 | Weidmuller | 8.17 $ | 1000 | LUP 10.16/05/90 3.2SN GY5... |
TERM BLOCK RISING CLAMP 19POS19 Position...
TERMINAL BLOCK 23POS 5.08MM SIDE23 Posit...
TERMINAL BLK 4POS 5MM VERT GRN4 Position...
TERM BLOCK RCPT WIRE 19POS R/A19 Positio...
TERM BLOCK RCPT 2POS VERT 7.5MM2 Positio...
TERM BLOCK RCPT 25POS VERT 3.5MM25 Posit...
1839300000 Datasheet/PDF