| Allicdata Part #: | 277-8871-ND |
| Manufacturer Part#: |
1839636 |
| Price: | $ 3.18 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Short Description: | TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.81MM |
| More Detail: | 4 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.1... |
| DataSheet: | 1839636 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | $ 2.88540 |
| 10 +: | $ 2.76759 |
| 50 +: | $ 2.64726 |
| 100 +: | $ 2.57506 |
| 250 +: | $ 2.40660 |
| 500 +: | $ 2.21409 |
| 1000 +: | $ 2.04560 |
| 2500 +: | $ 1.94937 |
| Voltage - UL: | 300V |
| Insulation Height: | 0.437" (11.10mm) |
| Contact Tail Length: | -- |
| Housing Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Contact Material: | -- |
| Wire Strip Length: | 7mm |
| Torque - Screw: | 0.22-0.25 Nm (1.9-2.2 Lb-In) |
| Screw Size: | M2 |
| Ingress Protection: | -- |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Features: | -- |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Operating Temperature: | -- |
| Color: | Black |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 0.14-1.5mm² |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 14-30 AWG |
| Series: | COMBICON MC |
| Current - UL: | 8A |
| Voltage - IEC: | 320V |
| Current - IEC: | 8A |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Termination Style: | Screw - Clamping Yoke (Tension Sleeve) |
| Plug Wire Entry: | 180° |
| Header Orientation: | -- |
| Pitch: | 0.150" (3.81mm) |
| Number of Levels: | 1 |
| Positions Per Level: | 4 |
| Number of Positions: | 4 |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal blocks, also known as headers, plugs, and sockets, are fastening devices used to connect multiple wires together. They are typically used in PCB boards, not only to provide power but also to ensure reliable signal paths. They perform their key role in connecting, distributing, and managing current flow. Additionally, they can be used in the most extreme conditions and ensure good electrical contact for innumerable applications.
1839636 is a type of terminal block. It is an adaptable and robust solution for grounding and/or electrical connection in the PCB boards. This terminal block provides a secure connection and has a durable thermoplastic shell. It has a fast-on type of connection with a touch-safe system. Also, it has 6 levels of insulation, nonavailability of hand tools, and allows direct termination of wire. The tin-plated copper alloy ensures perfect conductivity for uninterrupted current flow. In addition, this terminal block provides a wide range of structures and accessories.
The working principle of this terminal block is quite simple. This terminal block has a screw-on type of connection. This type of connection is considered much better and reliable as compared to plug and socket. The use of hand tools for installation is unnecessary. Instead, the terminal block offers a much safer and easier method of connection. It also provides 6 levels of insulation against electric shocks.
This 1839636 terminal block is commonly used in various applications. It is widely used in a variety of industries and applications such as printers, PCs, and UPS systems. It can also be used in industrial automation, automotive electronics, and data processing systems. In most of the applications, this type of terminal blocks are known for their superior performance and reliability.
It is quite evident that terminal blocks have made our lives easier and have become an essential component of any PCB board. 1839636 terminal blocks are designed to provide reliable connections, efficiency, and safety which makes them perfect for any application. The terminal block ensures perfect current flow with resistance to extreme conditions and high current loads, making it ideal for use in critical applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 10-183933-08G | Amphenol Ind... | 0.0 $ | 7 | PTCE 8 E E/B 023PTCE 8 E ... |
| 10-183933-103 | Amphenol Ind... | 0.0 $ | 23 | PTCE 10 E E/BPTCE 10 E E/... |
| 1839827 | Phoenix Cont... | 3.25 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 14POS 3.81... |
| 10-183935-123 | Amphenol Ind... | 0.0 $ | 1000 | PTCE 12 E/B E ASSYPTCE 12... |
| 1839A 0101000 | Belden Inc. | 150.56 $ | 1000 | COAX 75 OHM RG6 18AWG MSG... |
| MIKROE-1839 | MikroElektro... | 14.99 $ | 1000 | DEV BOARD FOR RTC3 CLICKB... |
| 1839310000 | Weidmuller | 10.24 $ | 1000 | LUP 10.16/06/90 3.2SN GY6... |
| 1839210000 | Weidmuller | 9.33 $ | 1000 | LUP 12.70/05/90 3.2SN GY5... |
| 1839791 | Phoenix Cont... | 8.53 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 13POS STR... |
| 10-183933-083 | Amphenol Ind... | 0.0 $ | 99 | 8 PTCE 8 E E/B8 PTCE 8 E ... |
| 10-183933-143 | Amphenol Ind... | 13.73 $ | 40 | PTCE 14 E E/BPTCE 14 E E/... |
| 1839801 | Phoenix Cont... | 3.03 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 13POS 3.81... |
| 1839240 | Phoenix Cont... | 1.25 $ | 1000 | HEADER NOMINAL CURRENT: 6... |
| 1839280000 | Weidmuller | 6.16 $ | 1000 | LUP 10.16/03/90 3.2SN GY3... |
| 1839220000 | Weidmuller | 10.28 $ | 1000 | LUP 12.70/06/90 3.2SN GY6... |
| 1839237 | Phoenix Cont... | 1.08 $ | 1000 | HEADER NOMINAL CURRENT: 6... |
| 1839230000 | Weidmuller | 11.99 $ | 1000 | LUP 12.70/07/90 3.2SN GY7... |
| 18391 | Vicor Corpor... | 13.11 $ | 762 | INMATE MINI OUT LL BOB |
| 1839970000 | Weidmuller | 1.94 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 10POS 90DE... |
| 1839678 | Phoenix Cont... | 4.63 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 7POS STR ... |
| 1839474 | Phoenix Cont... | 1.27 $ | 1000 | TERM BLOCK2 Position Wire... |
| 1839290000 | Weidmuller | 7.34 $ | 1000 | LUP 10.16/04/90 3.2SN GY4... |
| 18395-7 | TE Connectiv... | 0.26 $ | 1000 | WASHER,FLAT |
| 10-183933-121 | Amphenol Ind... | 0.0 $ | 14 | PCCE 12 E E/BPCCE 12 E E/... |
| 1839270000 | Weidmuller | 4.28 $ | 1000 | LUP 10.16/02/90 3.2SN GY2... |
| 1839910000 | Weidmuller | 0.84 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG... |
| 1839340000 | Weidmuller | 14.05 $ | 1000 | LUP 10.16/09/90 3.2SN GY9... |
| 1839190000 | Weidmuller | 6.28 $ | 1000 | LUP 12.70/03/90 3.2SN GY3... |
| 1839717 | Phoenix Cont... | 5.96 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 9POS STR ... |
| 10-183933-123 | Amphenol Ind... | 0.0 $ | 42 | PTCE 12 E E/BPTCE 12 E E/... |
| 1839733 | Phoenix Cont... | 6.59 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 10POS STR... |
| 1839198 | Phoenix Cont... | 0.36 $ | 1000 | HEADER NOMINAL CURRENT: 6... |
| 1839321 | Phoenix Cont... | 1.42 $ | 1000 | HEADER NOMINAL CURRENT: 6... |
| CTX01-18399-R | Eaton | -- | 1000 | IND 13 14.5 6.5 0.8UH 38A... |
| 1839980000 | Weidmuller | 2.14 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 11POS 90DE... |
| 1839920000 | Weidmuller | 1.11 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 5POS 90DEG... |
| 1839990000 | Weidmuller | 2.34 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 12POS 90DE... |
| 1839250000 | Weidmuller | 15.42 $ | 1000 | LUP 12.70/09/90 3.2SN GY9... |
| 1839636 | Phoenix Cont... | 3.18 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 4POS STR ... |
| 1839300000 | Weidmuller | 8.17 $ | 1000 | LUP 10.16/05/90 3.2SN GY5... |
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
1839636 Datasheet/PDF