| Allicdata Part #: | 1839980000-ND |
| Manufacturer Part#: |
1839980000 |
| Price: | $ 2.14 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Weidmuller |
| Short Description: | TERM BLOCK HDR 11POS 90DEG 5MM |
| More Detail: | 11 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shro... |
| DataSheet: | 1839980000 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 50 +: | $ 1.94053 |
| Voltage - UL: | 300V |
| Insulation Height: | 0.335" (8.51mm) |
| Contact Tail Length: | 0.126" (3.20mm) |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Wire Strip Length: | -- |
| Torque - Screw: | -- |
| Screw Size: | -- |
| Ingress Protection: | -- |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Features: | -- |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Operating Temperature: | -50°C ~ 100°C |
| Color: | Black |
| Wire Gauge or Range - mm²: | -- |
| Wire Gauge or Range - AWG: | -- |
| Series: | Omnimate SL |
| Current - UL: | 18.5A |
| Voltage - IEC: | 400V |
| Current - IEC: | 27.5A |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination Style: | Solder |
| Plug Wire Entry: | -- |
| Header Orientation: | 90°, Right Angle |
| Pitch: | 0.197" (5.00mm) |
| Number of Levels: | 1 |
| Positions Per Level: | 11 |
| Number of Positions: | 11 |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal blocks - Headers, plugs and sockets are integral components for any type of electrical device. These components are used to safely and quickly create electrical connections inside appliances, tools and other devices. The 1839980000 application field and working principle of these components are simple and effective; but learning the technical details and terminology can be daunting for the uninitiated. The following explanation will illuminate the basics of these essential components.
At the most basic level, a terminal block is an electrical connection found in virtually every type of electrical device. These blocks provide an easy way to create a safe and secure electrical connection between two conductors. Generally speaking, the block is physically connected to a wire or cable in one direction and acts as a connecting point in another direction for another wire or cable. The type of terminal block used will depend on its application and the type of conductor it is connecting.
A header terminal block is a type of electrical connector that provides a secure and reliable electrical connection between two conductors. Headers typically contain two or more sockets that accommodate individual wires or terminals. The sockets can be arranged in different configurations depending on their purpose and design. Headers are commonly used in residential and commercial applications, where their secure and reliable connection is a must.
Plugs and sockets are electrical connectors that are most often used to make permanent, secure electrical connections between two conductors. Plugs are male connectors, while sockets are female connectors. The two types can be used together to create an electrical connection. Plugs and sockets are most commonly used in industrial and commercial applications, where their secure and reliable connections are of the utmost importance.
Terminal blocks are just one type of electrical connector; however, they are essential components in virtually every type of electrical device. Their application fields and working principles are not complicated, but they are important to understand if one is to use them properly. Headers, plugs and sockets are all commonly used to create secure and reliable electrical connections in a variety of settings.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 10-183933-08G | Amphenol Ind... | 0.0 $ | 7 | PTCE 8 E E/B 023PTCE 8 E ... |
| 10-183933-103 | Amphenol Ind... | 0.0 $ | 23 | PTCE 10 E E/BPTCE 10 E E/... |
| 1839827 | Phoenix Cont... | 3.25 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 14POS 3.81... |
| 10-183935-123 | Amphenol Ind... | 0.0 $ | 1000 | PTCE 12 E/B E ASSYPTCE 12... |
| 1839A 0101000 | Belden Inc. | 150.56 $ | 1000 | COAX 75 OHM RG6 18AWG MSG... |
| MIKROE-1839 | MikroElektro... | 14.99 $ | 1000 | DEV BOARD FOR RTC3 CLICKB... |
| 1839310000 | Weidmuller | 10.24 $ | 1000 | LUP 10.16/06/90 3.2SN GY6... |
| 1839210000 | Weidmuller | 9.33 $ | 1000 | LUP 12.70/05/90 3.2SN GY5... |
| 1839791 | Phoenix Cont... | 8.53 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 13POS STR... |
| 10-183933-083 | Amphenol Ind... | 0.0 $ | 99 | 8 PTCE 8 E E/B8 PTCE 8 E ... |
| 10-183933-143 | Amphenol Ind... | 13.73 $ | 40 | PTCE 14 E E/BPTCE 14 E E/... |
| 1839801 | Phoenix Cont... | 3.03 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 13POS 3.81... |
| 1839240 | Phoenix Cont... | 1.25 $ | 1000 | HEADER NOMINAL CURRENT: 6... |
| 1839280000 | Weidmuller | 6.16 $ | 1000 | LUP 10.16/03/90 3.2SN GY3... |
| 1839220000 | Weidmuller | 10.28 $ | 1000 | LUP 12.70/06/90 3.2SN GY6... |
| 1839237 | Phoenix Cont... | 1.08 $ | 1000 | HEADER NOMINAL CURRENT: 6... |
| 1839230000 | Weidmuller | 11.99 $ | 1000 | LUP 12.70/07/90 3.2SN GY7... |
| 18391 | Vicor Corpor... | 13.11 $ | 762 | INMATE MINI OUT LL BOB |
| 1839970000 | Weidmuller | 1.94 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 10POS 90DE... |
| 1839678 | Phoenix Cont... | 4.63 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 7POS STR ... |
| 1839474 | Phoenix Cont... | 1.27 $ | 1000 | TERM BLOCK2 Position Wire... |
| 1839290000 | Weidmuller | 7.34 $ | 1000 | LUP 10.16/04/90 3.2SN GY4... |
| 18395-7 | TE Connectiv... | 0.26 $ | 1000 | WASHER,FLAT |
| 10-183933-121 | Amphenol Ind... | 0.0 $ | 14 | PCCE 12 E E/BPCCE 12 E E/... |
| 1839270000 | Weidmuller | 4.28 $ | 1000 | LUP 10.16/02/90 3.2SN GY2... |
| 1839910000 | Weidmuller | 0.84 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG... |
| 1839340000 | Weidmuller | 14.05 $ | 1000 | LUP 10.16/09/90 3.2SN GY9... |
| 1839190000 | Weidmuller | 6.28 $ | 1000 | LUP 12.70/03/90 3.2SN GY3... |
| 1839717 | Phoenix Cont... | 5.96 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 9POS STR ... |
| 10-183933-123 | Amphenol Ind... | 0.0 $ | 42 | PTCE 12 E E/BPTCE 12 E E/... |
| 1839733 | Phoenix Cont... | 6.59 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 10POS STR... |
| 1839198 | Phoenix Cont... | 0.36 $ | 1000 | HEADER NOMINAL CURRENT: 6... |
| 1839321 | Phoenix Cont... | 1.42 $ | 1000 | HEADER NOMINAL CURRENT: 6... |
| CTX01-18399-R | Eaton | -- | 1000 | IND 13 14.5 6.5 0.8UH 38A... |
| 1839980000 | Weidmuller | 2.14 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 11POS 90DE... |
| 1839920000 | Weidmuller | 1.11 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 5POS 90DEG... |
| 1839990000 | Weidmuller | 2.34 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 12POS 90DE... |
| 1839250000 | Weidmuller | 15.42 $ | 1000 | LUP 12.70/09/90 3.2SN GY9... |
| 1839636 | Phoenix Cont... | 3.18 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 4POS STR ... |
| 1839300000 | Weidmuller | 8.17 $ | 1000 | LUP 10.16/05/90 3.2SN GY5... |
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
1839980000 Datasheet/PDF