| Allicdata Part #: | 1847020000-ND |
| Manufacturer Part#: |
1847020000 |
| Price: | $ 4.42 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Weidmuller |
| Short Description: | TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM |
| More Detail: | 9 Position Terminal Block Plug, Male Pins 0.200" (... |
| DataSheet: | 1847020000 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 50 +: | $ 4.01184 |
| Voltage - UL: | 300V |
| Insulation Height: | 0.598" (15.19mm) |
| Contact Tail Length: | -- |
| Housing Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Wire Strip Length: | 10mm |
| Torque - Screw: | -- |
| Screw Size: | -- |
| Ingress Protection: | -- |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Features: | Mating Flange |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Operating Temperature: | -50°C ~ 100°C |
| Color: | Orange |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 0.2-2.5mm² |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 12-26 AWG |
| Series: | Omnimate SL |
| Current - UL: | 15A |
| Voltage - IEC: | 400V |
| Current - IEC: | 23A |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Termination Style: | Screwless - Spring Cage, Tension Clamp |
| Plug Wire Entry: | 180° |
| Header Orientation: | -- |
| Pitch: | 0.200" (5.08mm) |
| Number of Levels: | 1 |
| Positions Per Level: | 9 |
| Number of Positions: | 9 |
| Type: | Plug, Male Pins |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets are electrical connectors which are used to control a variety of circuits or connections in many different types of applications. They serve as the connection points between electrical wires and equipment or components. 1847020000 is one such type of Terminal Block that has been designed to handle high switching frequency, current and voltage applications.
A terminal block typically consists of a plastic or metal body and a contact element. The body of the terminal block provides an electrical insulation between connected circuits. The contact element is designed to provide a suitable connection point between two circuits. The contact element is usually either a conductor strip, or a standard multi-pin connector that is designed to handle the required current or voltage.
The 1847020000 Terminal Block is a five-layer multi-pin connector and features a fast and reliable connection system. It is designed with special contacts that ensure a uniform distribution of the electric current and reduce losses. The terminal block has the capability to accommodate up to four power contacts and one ground contact. The contacts are made of specially hardened steel, and the structure is based on a unique four-point contact system. This allows the current to flow evenly through the 180° angled connectors.
The 1847020000 Terminal Block is ideal for high current and voltage applications, such as electric motors and power supplies. It is designed to handle up to 50 Amp of continuous electrical current and 40 Amp of maximum inrush electrical current, withstanding voltages up to 20 Amp without burning. The terminal block is highly resistant to thermal and aging effects, and is designed to last for a long time under extreme conditions.
The 1847020000 Terminal Block has a low profile design, which makes it easy to install in tight spaces. It is designed to be easy to handle and manipulate, requiring minimal effort to make connections. The contact system of the terminal blocks is designed to prevent unwanted contacts from happening, and is extremely reliable in making strong and secure connections.
The 1847020000 Terminal Block is designed to meet UL and CSA standards, as well as other international standards. It is highly compatible with other terminal block types, and is available in various colors in order to match different types of circuits and equipment. The terminal block is also available with a wide range of accessories, such as compression springs, mounting plates, and connectors.
The 1847020000 Terminal Block is a reliable and highly efficient type of connection system. It is ideal for a variety of applications, including electric motors, power supplies, and other high frequency applications. It is designed to handle high currents and voltages, and features a low profile design. It is highly reliable and resistant to thermal and aging effects, and is designed to meet UL and CSA standards.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1847288 | Phoenix Cont... | 14.71 $ | 15 | TERM BLOCK PLUG 18POS STR... |
| 1847440000 | Weidmuller | 1.3 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 8POS VERT ... |
| 1847149 | Phoenix Cont... | 3.14 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 6POS 90DEG... |
| 1847150000 | Weidmuller | 6.9 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 15POS STR... |
| 1847356 | Phoenix Cont... | 1.67 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 2POS STR ... |
| 1847600000 | Weidmuller | 5.49 $ | 1000 | TERMINAL TEST ADAPTER |
| 1847120000 | Weidmuller | 26.62 $ | 1000 | SAIL-M8BGS-4-5 OV-UL |
| 1847851 | Phoenix Cont... | 9.93 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 28POS VERT... |
| 1847960000 | Weidmuller | 69.65 $ | 1000 | SENSOR DISTRIBUTOR |
| 1847097 | Phoenix Cont... | 4.89 $ | 314 | TERM BLOCK PLUG 6POS STR ... |
| 1847165 | Phoenix Cont... | 3.55 $ | 69 | TERM BLOCK HDR 8POS 90DEG... |
| 1847822 | Phoenix Cont... | 7.78 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 22POS VERT... |
| 1847560000 | Weidmuller | 156.91 $ | 1000 | SENSOR DISTRIBUTOR |
| 1847466 | Phoenix Cont... | 1.76 $ | 60 | TERM BLOCK HDR 2POS 90DEG... |
| 1847398 | Phoenix Cont... | 5.03 $ | 102 | TERM BLOCK PLUG 6POS STR ... |
| 1847194 | Phoenix Cont... | 7.36 $ | 38 | TERM BLOCK PLUG 9POS STR ... |
| CTX01-18470-R | Eaton | 0.55 $ | 1000 | IND SHIELDED DRUM COR 100... |
| 1847482 | Phoenix Cont... | 2.24 $ | 315 | TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG... |
| 1847275 | Phoenix Cont... | 13.92 $ | 50 | TERM BLOCK PLUG 17POS STR... |
| 1847240000 | Weidmuller | 8.67 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 19POS STR... |
| 1847330 | Phoenix Cont... | 4.15 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 12POS 3.81... |
| 1847040000 | Weidmuller | 4.91 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 10POS STR... |
| 1847631 | Phoenix Cont... | 2.24 $ | 23 | TERM BLOCK HDR 4POS VERT ... |
| 1847290000 | Weidmuller | 10.05 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 24POS STR... |
| 1847140000 | Weidmuller | 26.62 $ | 1000 | SAIL-M8GGS-4-5 OV-UL |
| 1847572 | Dialight | 0.0 $ | 1000 | SWITCH HDWR HOT STAMPED G... |
| 18473C | Murata Power... | 0.99 $ | 54 | FIXED IND 47UH 1.65A 55 M... |
| 1847660 | Phoenix Cont... | 2.75 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 7POS VERT ... |
| 1847060000 | Weidmuller | 5.4 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 11POS STR... |
| 1847930000 | Weidmuller | 111.8 $ | 1000 | SENSOR DISTRIBUTOR |
| 1847190000 | Weidmuller | 26.62 $ | 1000 | SAIL-M8BWS-4-5 OV-UL |
| 1847940000 | Weidmuller | 84.36 $ | 1000 | SENSOR DISTRIBUTOR |
| 1847699 | Phoenix Cont... | 3.49 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 10POS VERT... |
| 1847563 | Phoenix Cont... | 3.98 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 12POS 5.08... |
| 1847204 | Phoenix Cont... | 8.18 $ | 2029 | TERM BLOCK PLUG 10POS STR... |
| 1847970000 | Weidmuller | 78.14 $ | 1000 | SENSOR DISTRIBUTOR |
| 1847020000 | Weidmuller | 4.42 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 9POS STR ... |
| 1847990000 | Weidmuller | 122.31 $ | 1000 | SENSOR DISTRIBUTOR |
| 1847880 | Phoenix Cont... | 2.68 $ | 180 | TERM BLOCK PLUG 2POS 7.62... |
| 1847369 | Phoenix Cont... | 2.51 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 3POS STR ... |
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
1847020000 Datasheet/PDF