2STN2550 Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
497-10027-2-ND
Manufacturer Part#:
2STN2550
Product Category:
Discrete Semiconductor Products
Manufacturer: STMicroelectronics
Short Description: TRANS PNP 50V 5A SOT 223
More Detail: Bipolar (BJT) Transistor PNP 50V 5A 1.6W Surface ...
DataSheet: 2STN2550 datasheet2STN2550 Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Series: --
Packaging: Tape & Reel (TR)
Part Status: Obsolete
Transistor Type: PNP
Current - Collector (Ic) (Max): 5A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 50V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: 550mV @ 300mA, 3A
Current - Collector Cutoff (Max): 100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: 110 @ 2A, 2V
Power - Max: 1.6W
Frequency - Transition: --
Operating Temperature: 150°C (TJ)