| Allicdata Part #: | 3.0SMCJ24ATRSMC-ND |
| Manufacturer Part#: |
3.0SMCJ24ATR |
| Price: | $ 0.34 |
| Product Category: | Circuit Protection |
| Manufacturer: | SMC Diode Solutions |
| Short Description: | TVS DIODE 24V 38.9V SMC |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | 3.0SMCJ24ATR Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 42000 +: | $ 0.30839 |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 38.9V |
| Supplier Device Package: | SMC (DO-214AB) |
| Package / Case: | DO-214AB, SMC |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Capacitance @ Frequency: | -- |
| Applications: | General Purpose |
| Power Line Protection: | No |
| Power - Peak Pulse: | 3000W (3kW) |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 77.2A |
| Series: | -- |
| Voltage - Breakdown (Min): | 26.7V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 24V |
| Unidirectional Channels: | 1 |
| Type: | Zener |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
TVS (Transient Voltage Suppressor) diodes are a special type of diode used to protect electronic components from unusual transients or surges. The 3.0SMCJ24ATR is a kind of TVS diode, and its application field and working principle are discussed here.
The 3.0SMCJ24ATR can be used in a wide range of applications including automotive, portable, telecom, networking, and computer applications. It is designed to help protect components from destructive over-voltage transients. It can effectively protect against surges of up to 24A. The TVS diode can be used in offline systems, data policing, critical circuit protection, and electronic system protection.
In terms of construction, the 3.0SMCJ24ATR TVS diode consists of a silicon carbide body surrounded by an outer conductor. The silicon carbide body helps protect the TVS diode from mechanical damage and has superior heat transfer capabilities. The outer conductor helps ensure that the over-voltage spike has a low impedance path to ground.
The working principle of the 3.0SMCJ24ATR TVS diode is simple yet effective. When an over-voltage spike occurs, the TVS diode is designed to clamp the voltage at a safe level, thus protecting the components downstream. The TVS diode is able to do this because it is able to sink the current from the surge to the ground in a very short time.
The 3.0SMCJ24ATR TVS diode is a reliable and efficient protection device that can be used in a wide range of applications. It offers superior protection against over-voltage transients and can help to extend the life of valuable electronic components. It is also very easy to install and use, making it an ideal choice for a variety of applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 3.0SMCJ6.5ATR | SMC Diode So... | 0.34 $ | 1000 | TVS DIODE 6.5V 11.2V SMC |
| 3.0SMCJ130ATR | SMC Diode So... | 0.39 $ | 1000 | TVS DIODE 130V 209V SMC |
| 3.0SMCJ78ATR | SMC Diode So... | 0.39 $ | 1000 | TVS DIODE 78V 126V SMC |
| 3.0SMCJ7.5ATR | SMC Diode So... | 0.34 $ | 1000 | TVS DIODE 7.5V 12.9V SMC |
| 3.0SMCJ54CATR | SMC Diode So... | 0.73 $ | 1000 | TVS DIODE 54V 87.1V SMC |
| 3.0SMCJ28ATR | SMC Diode So... | 0.34 $ | 1000 | TVS DIODE 28V 45.4V SMC |
| 3.0SMCJ10CATR | SMC Diode So... | 0.36 $ | 1000 | TVS DIODE 10V 17V SMC |
| 3.0SMCJ110ATR | SMC Diode So... | 0.39 $ | 1000 | TVS DIODE 110V 177V SMC |
| 3.0SMCJ8.5ATR | SMC Diode So... | 0.34 $ | 1000 | TVS DIODE 8.5V 14.4V SMC |
| 3.0SMCJ33CATR | SMC Diode So... | 0.41 $ | 1000 | TVS DIODE 33V 53.3V SMC |
| 3.0SMCJ9.0CATR | SMC Diode So... | 0.36 $ | 1000 | TVS DIODE 9V 15.4V SMC |
| 3.0SMCJ120ATR | SMC Diode So... | 0.39 $ | 1000 | TVS DIODE 120V 193V SMC |
| 3.0SMCJ64CATR | SMC Diode So... | 0.73 $ | 1000 | TVS DIODE 64V 103V SMC |
| 3.0SMCJ26ATR | SMC Diode So... | 0.34 $ | 1000 | TVS DIODE 26V 42.1V SMC |
| 3.0SMCJ75ATR | SMC Diode So... | 0.39 $ | 1000 | TVS DIODE 75V 121V SMC |
| 3.0SMCJ7.5CATR | SMC Diode So... | 0.36 $ | 1000 | TVS DIODE 7.5V 12.9V SMC |
| 3.0SMCJ7.0ATR | SMC Diode So... | 0.34 $ | 1000 | TVS DIODE 7V 12V SMC |
| 3.0SMCJ70ATR | SMC Diode So... | 0.39 $ | 1000 | TVS DIODE 70V 113V SMC |
| 3.0SMCJ5.0ATR | SMC Diode So... | 0.34 $ | 1000 | TVS DIODE 5V 9.2V SMC |
| 3.0SMCJ170ATR | SMC Diode So... | 0.39 $ | 1000 | TVS DIODE 170V 275V SMC |
| 3.0SMCJ24ATR | SMC Diode So... | 0.34 $ | 1000 | TVS DIODE 24V 38.9V SMC |
| 3.0SMCJ12CATR | SMC Diode So... | 0.36 $ | 1000 | TVS DIODE 12V 19.9V SMC |
| 3.0SMCJ120CATR | SMC Diode So... | 0.73 $ | 1000 | TVS DIODE 120V 193V SMC |
| 3.0SMCJ20ATR | SMC Diode So... | 0.34 $ | 1000 | TVS DIODE 20V 32.4V SMC |
| 3.0SMCJ51CATR | SMC Diode So... | 0.73 $ | 1000 | TVS DIODE 51V 82.4V SMC |
| 3.0SMCJ51ATR | SMC Diode So... | 0.39 $ | 1000 | TVS DIODE 51V 82.4V SMC |
| 3.0SMCJ24A-13 | Diodes Incor... | 0.48 $ | 1000 | TVS DIODE 24V 38.9V SMC |
| 3.0SMCJ43ATR | SMC Diode So... | 0.41 $ | 1000 | TVS DIODE 43V 69.4V SMC |
| 3.0SMCJ15CATR | SMC Diode So... | 0.36 $ | 1000 | TVS DIODE 15V 24.4V SMC |
| 3.0SMCJ18CATR | SMC Diode So... | 0.41 $ | 1000 | TVS DIODE 18V 29.2V SMC |
| 3.0SMCJ30ATR | SMC Diode So... | 0.34 $ | 1000 | TVS DIODE 30V 48.4V SMC |
| 3.0SMCJ9.0ATR | SMC Diode So... | 0.34 $ | 1000 | TVS DIODE 9V 15.4V SMC |
| 3.0SMCJ48CATR | SMC Diode So... | 0.73 $ | 1000 | TVS DIODE 48V 77.4V SMC |
| 3.0SMCJ28A-13 | Diodes Incor... | 0.34 $ | 9000 | TVS DIODE 28V 45.4V SMC |
| 3.0SMC28A | Littelfuse I... | 0.19 $ | 1000 | TVS DIODE 28V 59V DO214AB |
| 3.0SMC30A | Littelfuse I... | 0.19 $ | 1000 | TVS DIODE 30V 62V DO214AB |
| 3.0SMCJ8.0CATR | SMC Diode So... | 0.36 $ | 1000 | TVS DIODE 8V 13.6V SMC |
| 3.0SMCJ170CATR | SMC Diode So... | 0.73 $ | 1000 | TVS DIODE 170V 275V SMC |
| 3.0SMCJ11ATR | SMC Diode So... | 0.34 $ | 1000 | TVS DIODE 11V 18.2V SMC |
| 3.0SMCJ15ATR | SMC Diode So... | 0.34 $ | 1000 | TVS DIODE 15V 24.4V SMC |
TVS DIODE 31V 56.4V DO214AB
TVS DIODE 8.5V 13.5V DO219AB
TVS DIODE 350V 690V CASE 5A
TVS DIODE 170V 334V CASE 5A
TVS DIODE 7.02V 12.1V T-18
TVS DIODE 78V 126V DO204AL
3.0SMCJ24ATR Datasheet/PDF