| Allicdata Part #: | 501BBK076-ND |
| Manufacturer Part#: |
501B BK076 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Cable Assemblies |
| Manufacturer: | Alpha Wire |
| Short Description: | 501B BLACK 1C PC/PKG |
| More Detail: | 6.56' (2.00m) Power Cord Black NEMA 5-15P To Cable... |
| DataSheet: | 501B BK076 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | 0.00000 |
Specifications
| Wire Gauge: | 18 AWG |
| Features: | -- |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 60°C |
| Current Rating: | 10A |
| Voltage Rating: | 125VAC |
| Color: | Black |
| Approved Countries: | Canada, United States |
| Approval Marks: | CSA, UL |
| Length: | 6.56' (2.00m) |
| Shielding: | Unshielded |
| Series: | -- |
| Cord Type: | SJT |
| Number of Conductors: | 3 |
| 2nd Connector: | Cable |
| 1st Connector: | NEMA 5-15P |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Style: | Male Pins (Blades) to Leads |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
Related Products
Search Part number : "501B" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 501BAA50M0000DAG | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMO... |
| A3DJ-501B | Omron Automa... | 2.93 $ | 1000 | NON-LIGHTED PUSHBUTTONSwi... |
| 501BCAM032768BAG | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMO... |
| 501BAA50M0000BAF | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMO... |
| 501BG1J | US Sensor/Li... | 1.33 $ | 979 | THERMISTOR NTC 500OHM 294... |
| 501BMILFT | IDT, Integra... | 0.95 $ | 1000 | IC PLL CLK MULTIPLIER 8SO... |
| 501BMILF | IDT, Integra... | 2.0 $ | 3020 | IC PLL CLK MULTIPLIER 8SO... |
| DL-501B | CNC Tech | 11.45 $ | 39 | TOOL COAX CABLE STRIPPERT... |
| 501BAA16M0000BAGR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| 501BAA16M0000BAF | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| 501BCA16M0000DAGR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| 501BAA50M0000CAGR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMO... |
| 501BCAM032768CAGR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMO... |
| 501BCAM032768BAGR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMO... |
| 501BAA16M0000DAF | Silicon Labs | 0.49 $ | 2 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| 501BAA50M0000DAFR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMO... |
| 501BAA50M0000BAG | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMO... |
| A3DA-501B | Omron Automa... | 2.93 $ | 1000 | NON-LIGHTED PUSHBUTTONSwi... |
| 501BCA16M0000CAFR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| 501BCA16M0000BAGR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| 501BCA16M0000BAFR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| 501BAA16M0000CAF | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| 501B BK076 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | 501B BLACK 1C PC/PKG6.56'... |
| 501BCAM032768DAFR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMO... |
| 501BAA50M0000BAFR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMO... |
| 3549S-1AB-501B | Bourns Inc. | 9.25 $ | 1000 | PRECISION POT-7/8" 22MM D... |
| 501BAA50M0000CAF | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMO... |
| 501BCA16M0000DAG | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| 501BCA16M0000CAGR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| 501BCAM032768DAG | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMO... |
| 501BCA16M0000DAFR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| 501BAA50M0000CAFR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMO... |
| 501BAA16M0000CAGR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| 501BCAM032768CAG | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMO... |
| 501BCAM032768DAGR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMO... |
| 501BCA16M0000DAF | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| A3CT-501B | Omron Automa... | 2.83 $ | 1000 | CAP PUSHBUTTON ROUND BLAC... |
| 501BAA16M0000BAG | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| 501BCAM032768BAF | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMO... |
| 501BCAM032768CAFR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMO... |
Latest Products
777B SL076
CORD 125V 18AWG 3ELEM SLA 1PC6.00' (1.83...
6051.2063
EU CORDSET 10A 1.5M V-LOCK4.92' (1.50m) ...
P005-006-AGN
CORD 14AWG IEC320-C14 TO C13 6'6.00' (1....
NPCA11X
POWER CORD 2' BLACK2.00' (609.6mm) Power...
P004-004-RD
4FT POWER CORD 18AWG RED CONN 4'4.00' (1...
76000770
AC POWER CORD - UK. COMPATIBILIT6.00' (1...
501B BK076 Datasheet/PDF