| Allicdata Part #: | 501BAA16M0000BAGR-ND |
| Manufacturer Part#: |
501BAA16M0000BAGR |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Crystals, Oscillators, Resonators |
| Manufacturer: | Silicon Labs |
| Short Description: | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMOS SMD |
| More Detail: | 16MHz CMEMS® LVCMOS Oscillator 3.3V Enable/Disable... |
| DataSheet: | 501BAA16M0000BAGR Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Frequency Stability: | ±50ppm |
| Current - Supply (Disable) (Max): | 2.5mA |
| Height - Seated (Max): | 0.035" (0.90mm) |
| Size / Dimension: | 0.157" L x 0.126" W (4.00mm x 3.20mm) |
| Package / Case: | 4-SMD, No Lead |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Ratings: | -- |
| Current - Supply (Max): | 2.5mA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Series: | Si501 |
| Voltage - Supply: | 3.3V |
| Output: | LVCMOS |
| Function: | Enable/Disable |
| Frequency: | 16MHz |
| Type: | CMEMS® |
| Base Resonator: | MEMS |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Oscillators
The term oscillator is used to describe electrical circuits which generate periodic signals without the need of any external input. These regularly repeating signals can be used for a variety of purposes, from testing the performance of electronic components to transmitting data across large distances. Oscillators can be built using an array of technologies, and one of the most popular designs is the 501BAA16M0000BAGR oscillator.
The 501BAA16M0000BAGR oscillator is a quartz crystal resonator that produces a 16MHz signal. Quartz crystals are made up of atoms of silicon, oxygen, and other elements, and when subjected to an electrical charge they vibrate in a certain frequency. By shaping the quartz crystal to a specific geometry and size, the oscillation frequency can be precisely controlled. The 501BAA16M0000BAGR oscillator is designed for applications in digital hardware such as microcontrollers, memory chips, and other integrated circuits.
The 501BAA16M0000BAGR oscillator has two distinct operating modes. In the active mode the oscillator is powered and the quartz crystal is continuously charged which causes it to vibrate. This vibrating crystal then drives the circuit which generates a signal at the specified frequency. The frequency accuracy is determined by the stability of the quartz crystal and is typically less than five parts-per-million (ppm) over a temperature range of 0 to 70 degrees Celsius. The oscillator is powered through a low voltage DC supply ranging from 1.5 to 10 volts.
The 501BAA16M0000BAGR oscillator also has a standby mode which allows the oscillator to be placed into a low power state. In this mode, the quartz crystal is no longer powered and no signal is generated. This allows for longterm stability of the oscillator, as the quartz crystal will not be subject to any environmental disturbances or aging due to power cycling. This mode is useful for applications which only need to generate a signal once in a while, such as when a device needs to communicate with the outside world.
The 501BAA16M0000BAGR oscillator is not the only type of oscillator available, but it is one of the most cost-effective designs. This oscillator is also relatively easy to implement since it requires minimal circuitry with only two power pins. These factors make the 501BAA16M0000BAGR a popular choice for applications in digital hardware such as microcontrollers, memory chips, and other integrated circuits.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 501BAA50M0000DAG | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMO... |
| A3DJ-501B | Omron Automa... | 2.93 $ | 1000 | NON-LIGHTED PUSHBUTTONSwi... |
| 501BCAM032768BAG | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMO... |
| 501BAA50M0000BAF | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMO... |
| 501BG1J | US Sensor/Li... | 1.33 $ | 979 | THERMISTOR NTC 500OHM 294... |
| 501BMILFT | IDT, Integra... | 0.95 $ | 1000 | IC PLL CLK MULTIPLIER 8SO... |
| 501BMILF | IDT, Integra... | 2.0 $ | 3020 | IC PLL CLK MULTIPLIER 8SO... |
| DL-501B | CNC Tech | 11.45 $ | 39 | TOOL COAX CABLE STRIPPERT... |
| 501BAA16M0000BAGR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| 501BAA16M0000BAF | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| 501BCA16M0000DAGR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| 501BAA50M0000CAGR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMO... |
| 501BCAM032768CAGR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMO... |
| 501BCAM032768BAGR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMO... |
| 501BAA16M0000DAF | Silicon Labs | 0.49 $ | 2 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| 501BAA50M0000DAFR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMO... |
| 501BAA50M0000BAG | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMO... |
| A3DA-501B | Omron Automa... | 2.93 $ | 1000 | NON-LIGHTED PUSHBUTTONSwi... |
| 501BCA16M0000CAFR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| 501BCA16M0000BAGR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| 501BCA16M0000BAFR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| 501BAA16M0000CAF | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| 501B BK076 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | 501B BLACK 1C PC/PKG6.56'... |
| 501BCAM032768DAFR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMO... |
| 501BAA50M0000BAFR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMO... |
| 3549S-1AB-501B | Bourns Inc. | 9.25 $ | 1000 | PRECISION POT-7/8" 22MM D... |
| 501BAA50M0000CAF | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMO... |
| 501BCA16M0000DAG | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| 501BCA16M0000CAGR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| 501BCAM032768DAG | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMO... |
| 501BCA16M0000DAFR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| 501BAA50M0000CAFR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMO... |
| 501BAA16M0000CAGR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| 501BCAM032768CAG | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMO... |
| 501BCAM032768DAGR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMO... |
| 501BCA16M0000DAF | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| A3CT-501B | Omron Automa... | 2.83 $ | 1000 | CAP PUSHBUTTON ROUND BLAC... |
| 501BAA16M0000BAG | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| 501BCAM032768BAF | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMO... |
| 501BCAM032768CAFR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMO... |
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
501BAA16M0000BAGR Datasheet/PDF