| Allicdata Part #: | 336-2902-ND |
| Manufacturer Part#: |
501BAA16M0000DAF |
| Price: | $ 0.49 |
| Product Category: | Crystals, Oscillators, Resonators |
| Manufacturer: | Silicon Labs |
| Short Description: | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMOS SMD |
| More Detail: | 16MHz CMEMS® LVCMOS Oscillator 3.3V Enable/Disable... |
| DataSheet: | 501BAA16M0000DAF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 2 |
| 1 +: | $ 0.44100 |
Specifications
| Frequency Stability: | ±50ppm |
| Current - Supply (Disable) (Max): | 2.5mA |
| Height - Seated (Max): | 0.035" (0.90mm) |
| Size / Dimension: | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) |
| Package / Case: | 4-SMD, No Lead |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Ratings: | -- |
| Current - Supply (Max): | 2.5mA |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 70°C |
| Series: | Si501 |
| Voltage - Supply: | 3.3V |
| Output: | LVCMOS |
| Function: | Enable/Disable |
| Frequency: | 16MHz |
| Type: | CMEMS® |
| Base Resonator: | MEMS |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Strip |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Oscillators – 501BAA16M0000DAF
Oscillators are electronic components which convert a direct current (DC) signal to an alternating current (AC) signal. The 501BAA16M0000DAF is a type of oscillator which is commonly used for accurate frequency control. It is designed for use in general-purpose applications such as communications, robotics, and industrial automation.Principle of Operation
The 501BAA16M0000DAF works in the same way as other oscillator circuits. A signal is inputted into the circuit – usually a square wave – which is then amplified and fed back to the input. This feedback results in an oscillation, with the frequency of the output wave determined by the components within the oscillator circuit and the value of the resistors and capacitors.Application Fields
The 501BAA16M0000DAF can be used in a variety of applications. It is specifically designed for use in telecommunications, industrial automation, and robotics, but can also be used in audio applications such as amplifiers. This oscillator is ideal for use in high-precision applications which require accurate frequency control, as it has a frequency stability of up to ±1ppm over its operating temperature range.Advantages
The 501BAA16M0000DAF is an ideal choice for applications which require precise frequency control. It has a wide frequency range of 4.14 to 38.41 MHz, and has a low phase noise of -80 dBc/Hz. The oscillator also has excellent environmental performance, with a low power consumption of just 5 mW, a wide operating temperature range of -20°C to +80°C, and a high shock resistance of up to 100 G.Conclusion
The 501BAA16M0000DAF is an excellent choice for use in applications which require precise frequency control. It has a wide frequency range, low phase noise, low power consumption, and a wide operating temperature range. This oscillator is ideal for robotics, telecommunications, industrial automation, and audio applications such as amplifiers.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "501B" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 501BAA50M0000DAG | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMO... |
| A3DJ-501B | Omron Automa... | 2.93 $ | 1000 | NON-LIGHTED PUSHBUTTONSwi... |
| 501BCAM032768BAG | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMO... |
| 501BAA50M0000BAF | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMO... |
| 501BG1J | US Sensor/Li... | 1.33 $ | 979 | THERMISTOR NTC 500OHM 294... |
| 501BMILFT | IDT, Integra... | 0.95 $ | 1000 | IC PLL CLK MULTIPLIER 8SO... |
| 501BMILF | IDT, Integra... | 2.0 $ | 3020 | IC PLL CLK MULTIPLIER 8SO... |
| DL-501B | CNC Tech | 11.45 $ | 39 | TOOL COAX CABLE STRIPPERT... |
| 501BAA16M0000BAGR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| 501BAA16M0000BAF | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| 501BCA16M0000DAGR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| 501BAA50M0000CAGR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMO... |
| 501BCAM032768CAGR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMO... |
| 501BCAM032768BAGR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMO... |
| 501BAA16M0000DAF | Silicon Labs | 0.49 $ | 2 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| 501BAA50M0000DAFR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMO... |
| 501BAA50M0000BAG | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMO... |
| A3DA-501B | Omron Automa... | 2.93 $ | 1000 | NON-LIGHTED PUSHBUTTONSwi... |
| 501BCA16M0000CAFR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| 501BCA16M0000BAGR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| 501BCA16M0000BAFR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| 501BAA16M0000CAF | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| 501B BK076 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | 501B BLACK 1C PC/PKG6.56'... |
| 501BCAM032768DAFR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMO... |
| 501BAA50M0000BAFR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMO... |
| 3549S-1AB-501B | Bourns Inc. | 9.25 $ | 1000 | PRECISION POT-7/8" 22MM D... |
| 501BAA50M0000CAF | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMO... |
| 501BCA16M0000DAG | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| 501BCA16M0000CAGR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| 501BCAM032768DAG | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMO... |
| 501BCA16M0000DAFR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| 501BAA50M0000CAFR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMO... |
| 501BAA16M0000CAGR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| 501BCAM032768CAG | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMO... |
| 501BCAM032768DAGR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMO... |
| 501BCA16M0000DAF | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| A3CT-501B | Omron Automa... | 2.83 $ | 1000 | CAP PUSHBUTTON ROUND BLAC... |
| 501BAA16M0000BAG | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMO... |
| 501BCAM032768BAF | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMO... |
| 501BCAM032768CAFR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMO... |
Latest Products
SIT8225AC-GF-18E-25.00120...
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
SIT8225AC-GF-18E-25.00062...
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
SIT8225AC-GF-18E-25.00000...
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
SIT8225AC-2F-18E-25.00120...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
SIT8225AC-2F-18E-25.00062...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
SIT8225AC-2F-18E-25.00000...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
501BAA16M0000DAF Datasheet/PDF