508222B00000 Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
508222B00000-ND
Manufacturer Part#:
508222B00000
Product Category:
Fans, Thermal Management
Manufacturer: Aavid, Thermal Division of Boyd Corporation
Short Description: BOARD LEVEL HEAT SINK
More Detail: Heat Sink TO-220 (Dual) Aluminum 9.0W @ 50°C Board...
DataSheet: 508222B00000 datasheet508222B00000 Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Series: --
Part Status: Active
Type: Board Level
Package Cooled: TO-220 (Dual)
Attachment Method: Bolt On
Shape: Rectangular, Fins
Length: 1.780" (45.21mm)
Width: 1.780" (45.21mm)
Diameter: --
Height Off Base (Height of Fin): 1.000" (25.40mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise: 9.0W @ 50°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow: 1.00°C/W @ 900 LFM
Thermal Resistance @ Natural: 7.40°C/W
Material: Aluminum
Material Finish: Black Anodized
Description
Design
Principles and Structure
Working Applications
Benefits
Conclusion
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "5082" Included word is 40