511D687M063EN5D Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
511D687M063EN5D-ND
Manufacturer Part#:
511D687M063EN5D
Product Category:
Capacitors
Manufacturer: Vishay Sprague
Short Description: CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL
More Detail: 680µF 63V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial,...
DataSheet: 511D687M063EN5D datasheet511D687M063EN5D Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status: Contains lead / RoHS non-compliant
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Package / Case: Radial, Can
Mounting Type: Through Hole
Surface Mount Land Size: --
Height - Seated (Max): 1.417" (36.00mm)
Size / Dimension: 0.630" Dia (16.00mm)
Lead Spacing: 0.295" (7.50mm)
Applications: General Purpose
Ratings: --
Polarization: Polar
Series: 511D
Lifetime @ Temp.: 1000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance): --
Voltage - Rated: 63V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 680µF