| Allicdata Part #: | 5433AMBER,21/2INX36-ND |
| Manufacturer Part#: |
5433 AMBER, 2 1/2 IN X 36 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Tapes, Adhesives, Materials |
| Manufacturer: | 3M |
| Short Description: | TAPE MASKING AMBER 2 1/2"X 36YDS |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | 5433 AMBER, 2 1/2 IN X 36 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
Specifications
| Series: | 5433 |
| Packaging: | Roll |
| Part Status: | Obsolete |
| Tape Type: | Masking |
| Adhesive: | Silicone Thermosetting |
| Backing, Carrier: | Polyimide |
| Thickness: | 0.0027" (2.7 mils, 0.069mm) |
| Thickness - Adhesive: | 0.0017" (1.7 mils, 0.043mm) |
| Thickness - Backing, Carrier: | 0.0010" (1.0 mils, 0.025mm) |
| Width: | 2.50" (63.50mm) 2 1/2" |
| Length: | 108' (32.9m) 36 yds |
| Color: | Amber |
| Usage: | Masking, High Temperature, Wave Soldering |
| Temperature Range: | -100 ~ 500°F (-73 ~ 260°C) |
| Shelf Life Start: | Date of Manufacture |
| Shelf Life: | 36 Months |
Related Products
Search Part number : "5433" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 3M 5433 11" X 36YD | 3M (TC) | 0.69 $ | 1000 | TAPE MASKING AMBER 11"X 3... |
| 5433749 | Phoenix Cont... | 2.42 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 10POS 5.08... |
| 5433396 | Phoenix Cont... | 4.69 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 17POS 5.08... |
| 5433493 | Phoenix Cont... | 2.87 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG... |
| 5433846 | Phoenix Cont... | 5.52 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 20POS 5.08... |
| 54330-1 | TE Connectiv... | 1.81 $ | 30 | CONN TERM PWR LOCK 6AWG S... |
| 6-5-5433 | 3M (TC) | 93.46 $ | 1000 | TAPE MASKING AMBER 6"X 5Y... |
| M39003/01-5433 | Vishay Sprag... | 2.37 $ | 1000 | CAP TANT 12UF 5% 20V AXIA... |
| 5433008 | Phoenix Cont... | 8.04 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 20POS VERT... |
| 5433024 | Phoenix Cont... | 0.69 $ | 1061 | TERM BLOCK HDR 3POS VERT ... |
| 0.375-5-5433 | 3M (TC) | 13.19 $ | 1000 | TAPE MASKING AMBER 3/8"X ... |
| 5433480 | Phoenix Cont... | 2.15 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 3POS 90DEG... |
| 1-5-5433 | 3M (TC) | 21.42 $ | 3 | TAPE MASKING AMBER 1"X 5Y... |
| 0.875-5-5433 | 3M (TC) | 20.51 $ | 1000 | TAPE MASKING AMBER 7/8"X ... |
| 5433257 | Phoenix Cont... | 0.73 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 3POS 90DEG... |
| 5433943 | Phoenix Cont... | 1.7 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 7POS VERT ... |
| 5433891 | Phoenix Cont... | 0.46 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 2POS VERT ... |
| 5433642 | Phoenix Cont... | 6.65 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 19POS 5.08... |
| 5433587 | Phoenix Cont... | 9.29 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 13POS 5.08... |
| 3M 5433 0.625" X 36YD | 3M (TC) | 58.4 $ | 1000 | TAPE MASKING AMBER 5/8"X ... |
| 5433 AMBER, 2 1/2 IN X 36 | 3M | 0.0 $ | 1000 | TAPE MASKING AMBER 2 1/2"... |
| 5433998 | Phoenix Cont... | 2.93 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 12POS VERT... |
| ATS-54330R-C0-R0 | Advanced The... | 4.66 $ | 1000 | HEATSINK 33X33X19.5MM W/O... |
| 5433299 | Phoenix Cont... | 1.7 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 7POS 90DEG... |
| 3M 5433 1.25" X 36YD | 3M (TC) | 109.5 $ | 1000 | TAPE MASKING AMBER 1 1/4"... |
| 5433192 | Phoenix Cont... | 5.72 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 20POS VERT... |
| 60-5433030 | 3M | 94.29 $ | 1000 | AIR HOSE 30 FT, 1 PER CAS... |
| 5433435 | Phoenix Cont... | 5.81 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 21POS 5.08... |
| 5433859 | Phoenix Cont... | 5.81 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 21POS 5.08... |
| 0.25-5-5433 | 3M (TC) | 8.79 $ | 1000 | TAPE MASKING AMBER 1/4"X ... |
| 1.5-5-5433 | 3M (TC) | 27.33 $ | 1000 | TAPE MASKING AMBER 1 1/2"... |
| 9-5-5433 | 3M (TC) | 131.43 $ | 1000 | TAPE MASKING AMBER 9"X 5Y... |
| 3M 5433 5.67" X 36YD | 3M (TC) | 496.69 $ | 1000 | TAPE MASKING AMBER 5.67"X... |
| 5433134 | Phoenix Cont... | 4.04 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 14POS VERT... |
| ATS-54330K-C0-R0 | Advanced The... | 4.26 $ | 1000 | HEATSINK 33X33X14.5MM W/O... |
| 5433228 | Phoenix Cont... | 6.58 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 23POS VERT... |
| 543344-1 | TE Connectiv... | 1.39 $ | 1000 | TOOL HAND CRIMPER SIDE EN... |
| 12-5-5433 | 3M (TC) | 175.24 $ | 1000 | TAPE MASKING AMBER 1/2"X ... |
| 3M 5433 7" X 36YD | 3M (TC) | 613.21 $ | 1000 | TAPE MASKING AMBER 7"X 36... |
| 543382-5 | TE Connectiv... | 18.87 $ | 34 | TOOL INSERT/EXTRACT TIP 2... |
Latest Products
3M 501FL 5" X 10.5&q...
TAPE LAMINATING 5"X 10 1/2" 25RL
3M 501FL 4" X 1.25&q...
TAPE LAMINATING 4"X 1 1/4" 25/RL
9088FL12MMX50M
TAPE DBL COATED CLR 1/2"X 54.7YD
2214-36MMX55M
TAPE MASKING NATURAL 1.42"X 60YD
3M 5481 9" X 36YD
TAPE MASKING GRAY 9"X 36YDS
3M 5559I 8" X 36YD
TAPE INDICATOR WHITE 8"X 36YDS
5433 AMBER, 2 1/2 IN X 36 Datasheet/PDF