| Allicdata Part #: | 277-11213-ND |
| Manufacturer Part#: |
5433024 |
| Price: | $ 0.69 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Short Description: | TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5MM |
| More Detail: | 3 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrou... |
| DataSheet: | 5433024 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1061 |
| 1 +: | $ 0.62370 |
| 10 +: | $ 0.59598 |
| 50 +: | $ 0.57973 |
| 100 +: | $ 0.54180 |
| 250 +: | $ 0.49846 |
| 500 +: | $ 0.46053 |
| 1000 +: | $ 0.43886 |
| 2500 +: | $ 0.41177 |
Specifications
| Voltage - UL: | 300V |
| Insulation Height: | 0.472" (12.00mm) |
| Contact Tail Length: | 0.154" (3.90mm) |
| Housing Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Contact Material: | -- |
| Wire Strip Length: | -- |
| Torque - Screw: | -- |
| Screw Size: | -- |
| Ingress Protection: | -- |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Features: | -- |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Operating Temperature: | -- |
| Color: | Gray |
| Wire Gauge or Range - mm²: | -- |
| Wire Gauge or Range - AWG: | -- |
| Series: | BCH |
| Current - UL: | 15A |
| Voltage - IEC: | 400V |
| Current - IEC: | 12A |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination Style: | Solder |
| Plug Wire Entry: | -- |
| Header Orientation: | Vertical |
| Pitch: | 0.197" (5.00mm) |
| Number of Levels: | 1 |
| Positions Per Level: | 3 |
| Number of Positions: | 3 |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The 5433024 Terminal Block series is a range of modular terminal blocks for electricians and engineers. It has evolved from a standard lock-in terminal block design, which has become an industry standard for reliable connection. By using a combination of terminal blocks, plugs, and headers, engineers can easily assemble an electric circuit without any wire-to-wire connections, making it much easier to work with.Terminal blocks are used to connect both low and high voltage power circuits, as well as signal, data, and control circuits. They can be connected in multiple ways including clamping, crimping, plugging or lugs. By using terminal blocks, it is easy to create paths both for current and signals that are isolated from each other, paying attention to safety regulations. The 5433024 is a special series of terminal blocks that are designed for use in demanding industrial applications, as well as commercial and hobby applications. They are made with high quality materials for reliable connection and performance. It features a plug-in design, where it can be easily and quickly plugged into the terminal block housing. The plug has an ergonomic design where it can also be removed quickly. This feature means that it can be used repeatedly without having to worry about the connection being compromised. The 5433024 terminal blocks provide the user with safe and reliable electrical connections. They are designed to provide a secure connection that can withstand harsh environments, as well as long-term usage. The terminal blocks are temperature resistant and can hold up to high-temperature solder or crimping. They also feature a polyurethane strain relief that helps prevent the wire from being damaged due to over-tensioning. These terminal blocks also feature special contact blocks that ensure a secure connection, particularly when connecting electronic components. This is due to the spring pressure and special locking mechanism that creates a secure connection between the terminal and the contact block. This is also beneficial when connecting to a wide range of devices, such as relays, contactors, etc. The working principle of these terminal blocks is relatively simple. They consist of a body that features a set of connections that are typically made up of brass, copper, or polymeric materials. The plug and socket are then added on top of the body and are fastened securely with the help of the screws. When the plug and socket are connected, the body and contacts are secured with a firm mechanical connection. Overall, the 5433024 terminal blocks are an excellent choice for electricians and engineers to use due to their reliability, flexibility, and safety features. With their snap-on design, it makes it easy to assemble without any complex wiring or soldering. Additionally, their strong mechanical connection is perfect for harsh environments and long-term usage.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "5433" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 3M 5433 11" X 36YD | 3M (TC) | 0.69 $ | 1000 | TAPE MASKING AMBER 11"X 3... |
| 5433749 | Phoenix Cont... | 2.42 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 10POS 5.08... |
| 5433396 | Phoenix Cont... | 4.69 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 17POS 5.08... |
| 5433493 | Phoenix Cont... | 2.87 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG... |
| 5433846 | Phoenix Cont... | 5.52 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 20POS 5.08... |
| 54330-1 | TE Connectiv... | 1.81 $ | 30 | CONN TERM PWR LOCK 6AWG S... |
| 6-5-5433 | 3M (TC) | 93.46 $ | 1000 | TAPE MASKING AMBER 6"X 5Y... |
| M39003/01-5433 | Vishay Sprag... | 2.37 $ | 1000 | CAP TANT 12UF 5% 20V AXIA... |
| 5433008 | Phoenix Cont... | 8.04 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 20POS VERT... |
| 5433024 | Phoenix Cont... | 0.69 $ | 1061 | TERM BLOCK HDR 3POS VERT ... |
| 0.375-5-5433 | 3M (TC) | 13.19 $ | 1000 | TAPE MASKING AMBER 3/8"X ... |
| 5433480 | Phoenix Cont... | 2.15 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 3POS 90DEG... |
| 1-5-5433 | 3M (TC) | 21.42 $ | 3 | TAPE MASKING AMBER 1"X 5Y... |
| 0.875-5-5433 | 3M (TC) | 20.51 $ | 1000 | TAPE MASKING AMBER 7/8"X ... |
| 5433257 | Phoenix Cont... | 0.73 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 3POS 90DEG... |
| 5433943 | Phoenix Cont... | 1.7 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 7POS VERT ... |
| 5433891 | Phoenix Cont... | 0.46 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 2POS VERT ... |
| 5433642 | Phoenix Cont... | 6.65 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 19POS 5.08... |
| 5433587 | Phoenix Cont... | 9.29 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 13POS 5.08... |
| 3M 5433 0.625" X 36YD | 3M (TC) | 58.4 $ | 1000 | TAPE MASKING AMBER 5/8"X ... |
| 5433 AMBER, 2 1/2 IN X 36 | 3M | 0.0 $ | 1000 | TAPE MASKING AMBER 2 1/2"... |
| 5433998 | Phoenix Cont... | 2.93 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 12POS VERT... |
| ATS-54330R-C0-R0 | Advanced The... | 4.66 $ | 1000 | HEATSINK 33X33X19.5MM W/O... |
| 5433299 | Phoenix Cont... | 1.7 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 7POS 90DEG... |
| 3M 5433 1.25" X 36YD | 3M (TC) | 109.5 $ | 1000 | TAPE MASKING AMBER 1 1/4"... |
| 5433192 | Phoenix Cont... | 5.72 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 20POS VERT... |
| 60-5433030 | 3M | 94.29 $ | 1000 | AIR HOSE 30 FT, 1 PER CAS... |
| 5433435 | Phoenix Cont... | 5.81 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 21POS 5.08... |
| 5433859 | Phoenix Cont... | 5.81 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 21POS 5.08... |
| 0.25-5-5433 | 3M (TC) | 8.79 $ | 1000 | TAPE MASKING AMBER 1/4"X ... |
| 1.5-5-5433 | 3M (TC) | 27.33 $ | 1000 | TAPE MASKING AMBER 1 1/2"... |
| 9-5-5433 | 3M (TC) | 131.43 $ | 1000 | TAPE MASKING AMBER 9"X 5Y... |
| 3M 5433 5.67" X 36YD | 3M (TC) | 496.69 $ | 1000 | TAPE MASKING AMBER 5.67"X... |
| 5433134 | Phoenix Cont... | 4.04 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 14POS VERT... |
| ATS-54330K-C0-R0 | Advanced The... | 4.26 $ | 1000 | HEATSINK 33X33X14.5MM W/O... |
| 5433228 | Phoenix Cont... | 6.58 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 23POS VERT... |
| 543344-1 | TE Connectiv... | 1.39 $ | 1000 | TOOL HAND CRIMPER SIDE EN... |
| 12-5-5433 | 3M (TC) | 175.24 $ | 1000 | TAPE MASKING AMBER 1/2"X ... |
| 3M 5433 7" X 36YD | 3M (TC) | 613.21 $ | 1000 | TAPE MASKING AMBER 7"X 36... |
| 543382-5 | TE Connectiv... | 18.87 $ | 34 | TOOL INSERT/EXTRACT TIP 2... |
Latest Products
1892900000
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
1895900000
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
1893340000
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
1851620000
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
1892890000
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
1895890000
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
5433024 Datasheet/PDF