| Allicdata Part #: | 5433134-ND |
| Manufacturer Part#: |
5433134 |
| Price: | $ 4.04 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Short Description: | TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5MM |
| More Detail: | 14 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shro... |
| DataSheet: | 5433134 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 100 +: | $ 3.66975 |
Specifications
| Voltage - UL: | 300V |
| Insulation Height: | 0.472" (12.00mm) |
| Contact Tail Length: | 0.154" (3.90mm) |
| Housing Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Contact Material: | -- |
| Wire Strip Length: | -- |
| Torque - Screw: | -- |
| Screw Size: | -- |
| Ingress Protection: | -- |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Features: | -- |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Operating Temperature: | -- |
| Color: | Gray |
| Wire Gauge or Range - mm²: | -- |
| Wire Gauge or Range - AWG: | -- |
| Series: | BCH |
| Current - UL: | 15A |
| Voltage - IEC: | 400V |
| Current - IEC: | 12A |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination Style: | Solder |
| Plug Wire Entry: | -- |
| Header Orientation: | Vertical |
| Pitch: | 0.197" (5.00mm) |
| Number of Levels: | 1 |
| Positions Per Level: | 14 |
| Number of Positions: | 14 |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal blocks - headers, plugs and sockets are important components in electrical engineering and are used in almost every industrial environment. The 5433134 terminal block - header, plug and socket is one of the most popular in the industry, due to its robust, reliable design and its ability to offer a wide range of applications.This terminal block is a "plug-in" system, which means that each connection point is held in place by a robust spring-loaded self-locking clip. This clip ensures that the connection is not easily loosened through accidental or vibration. The terminal block also features screw terminals, which allow for more secure and consistent connections than other types of terminals. The screw terminals also allow for a greater range of connection points, thus making the 5433134 an ideal choice for a vast array of applications.The 5433134 terminal blocks are designed to handle signals up to 100A, with a voltage rating of up to 600Volts. This makes them suitable for a massive variety of applications, from industrial automation to home automation and renewable energy systems. This type of terminal block is also well suited for high-power applications such as lighting management or solar power systems. This impressive range of working voltages and current ratings make the 5433134 one of the most versatile terminal blocks available on the market.The 5433134 terminal blocks can be used in a wide variety of applications, from simple low-current applications to high-power connections. For instance, they can be used in domestic and commercial electrical wiring, as well as in renewable energy systems. Due to their robust design and wide working range, the 5433134 are a perfect choice for any commercial or industrial environment.The 5433134 terminal block - header, plug and sockets share the same working principle as other terminal blocks. The principle is based on the electrical male-female interconnect system, in which the male part of the connection is clamped to the female part. This allows the power and data signals to be transferred between the two parts in the connection. In the case of the 5433134, the robust spring-loaded clip prevents accidental disconnection of the connection.All in all, the 5433134 terminal block - header, plug and socket is an extremely versatile and reliable component, which is suitable for a vast range of applications. Owing to its robust design and wide working range, it can be utilized in a variety of situations, from home automation to industrial automation. No matter what type of installation the 5433134 is used in, its wide range of working voltages and current ratings make it an essential choice for any electrical system.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "5433" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 3M 5433 11" X 36YD | 3M (TC) | 0.69 $ | 1000 | TAPE MASKING AMBER 11"X 3... |
| 5433749 | Phoenix Cont... | 2.42 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 10POS 5.08... |
| 5433396 | Phoenix Cont... | 4.69 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 17POS 5.08... |
| 5433493 | Phoenix Cont... | 2.87 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG... |
| 5433846 | Phoenix Cont... | 5.52 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 20POS 5.08... |
| 54330-1 | TE Connectiv... | 1.81 $ | 30 | CONN TERM PWR LOCK 6AWG S... |
| 6-5-5433 | 3M (TC) | 93.46 $ | 1000 | TAPE MASKING AMBER 6"X 5Y... |
| M39003/01-5433 | Vishay Sprag... | 2.37 $ | 1000 | CAP TANT 12UF 5% 20V AXIA... |
| 5433008 | Phoenix Cont... | 8.04 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 20POS VERT... |
| 5433024 | Phoenix Cont... | 0.69 $ | 1061 | TERM BLOCK HDR 3POS VERT ... |
| 0.375-5-5433 | 3M (TC) | 13.19 $ | 1000 | TAPE MASKING AMBER 3/8"X ... |
| 5433480 | Phoenix Cont... | 2.15 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 3POS 90DEG... |
| 1-5-5433 | 3M (TC) | 21.42 $ | 3 | TAPE MASKING AMBER 1"X 5Y... |
| 0.875-5-5433 | 3M (TC) | 20.51 $ | 1000 | TAPE MASKING AMBER 7/8"X ... |
| 5433257 | Phoenix Cont... | 0.73 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 3POS 90DEG... |
| 5433943 | Phoenix Cont... | 1.7 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 7POS VERT ... |
| 5433891 | Phoenix Cont... | 0.46 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 2POS VERT ... |
| 5433642 | Phoenix Cont... | 6.65 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 19POS 5.08... |
| 5433587 | Phoenix Cont... | 9.29 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 13POS 5.08... |
| 3M 5433 0.625" X 36YD | 3M (TC) | 58.4 $ | 1000 | TAPE MASKING AMBER 5/8"X ... |
| 5433 AMBER, 2 1/2 IN X 36 | 3M | 0.0 $ | 1000 | TAPE MASKING AMBER 2 1/2"... |
| 5433998 | Phoenix Cont... | 2.93 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 12POS VERT... |
| ATS-54330R-C0-R0 | Advanced The... | 4.66 $ | 1000 | HEATSINK 33X33X19.5MM W/O... |
| 5433299 | Phoenix Cont... | 1.7 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 7POS 90DEG... |
| 3M 5433 1.25" X 36YD | 3M (TC) | 109.5 $ | 1000 | TAPE MASKING AMBER 1 1/4"... |
| 5433192 | Phoenix Cont... | 5.72 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 20POS VERT... |
| 60-5433030 | 3M | 94.29 $ | 1000 | AIR HOSE 30 FT, 1 PER CAS... |
| 5433435 | Phoenix Cont... | 5.81 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 21POS 5.08... |
| 5433859 | Phoenix Cont... | 5.81 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 21POS 5.08... |
| 0.25-5-5433 | 3M (TC) | 8.79 $ | 1000 | TAPE MASKING AMBER 1/4"X ... |
| 1.5-5-5433 | 3M (TC) | 27.33 $ | 1000 | TAPE MASKING AMBER 1 1/2"... |
| 9-5-5433 | 3M (TC) | 131.43 $ | 1000 | TAPE MASKING AMBER 9"X 5Y... |
| 3M 5433 5.67" X 36YD | 3M (TC) | 496.69 $ | 1000 | TAPE MASKING AMBER 5.67"X... |
| 5433134 | Phoenix Cont... | 4.04 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 14POS VERT... |
| ATS-54330K-C0-R0 | Advanced The... | 4.26 $ | 1000 | HEATSINK 33X33X14.5MM W/O... |
| 5433228 | Phoenix Cont... | 6.58 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 23POS VERT... |
| 543344-1 | TE Connectiv... | 1.39 $ | 1000 | TOOL HAND CRIMPER SIDE EN... |
| 12-5-5433 | 3M (TC) | 175.24 $ | 1000 | TAPE MASKING AMBER 1/2"X ... |
| 3M 5433 7" X 36YD | 3M (TC) | 613.21 $ | 1000 | TAPE MASKING AMBER 7"X 36... |
| 543382-5 | TE Connectiv... | 18.87 $ | 34 | TOOL INSERT/EXTRACT TIP 2... |
Latest Products
1892900000
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
1895900000
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
1893340000
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
1851620000
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
1892890000
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
1895890000
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
5433134 Datasheet/PDF