| Allicdata Part #: | 74HC174PW,112-ND |
| Manufacturer Part#: |
74HC174PW,112 |
| Price: | $ 0.13 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Nexperia USA Inc. |
| Short Description: | IC FF D-TYPE SNGL 6BIT 16TSSOP |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | 74HC174PW,112 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 2400 +: | $ 0.12060 |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL: | 28ns @ 6V, 50pF |
| Base Part Number: | 74HC174 |
| Package / Case: | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Input Capacitance: | 3.5pF |
| Current - Quiescent (Iq): | 8µA |
| Voltage - Supply: | 2 V ~ 6 V |
| Current - Output High, Low: | 5.2mA, 5.2mA |
| Trigger Type: | Positive Edge |
| Series: | 74HC |
| Clock Frequency: | 107MHz |
| Number of Bits per Element: | 6 |
| Number of Elements: | 1 |
| Output Type: | Non-Inverted |
| Type: | D-Type |
| Function: | Master Reset |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Logic - Flip Flops
74HC174PW,112 is a type of logic - flip-flops that are widely used in digital circuits. The device features a reset and set time on the order of nanoseconds, making it a great choice for applications requiring fast switching times. It is composed of 8-input NAND gates and other CMOS logic circuits, and contains both a power-on reset circuit and an external reset pin. The device’s low power dissipation makes it well suited for battery-powered applications.
Application Field:
The primary application field of the 74HC174PW,112 is digital design. It is primarily used to develop logic circuits such as timer circuits, digital electronics, and logic gates. It is also used as a part of data acquisition systems, computers, control systems, and communication systems. The device can be used in counter circuits as long as the pulse rate is low enough to be handled by the device.
Working Principle:
The 74HC174PW,112 consists of a standard 8-input NAND gate, with both an internal reset as well as an external reset pin. The device is triggered by a positive transition on the clock signal. This positive transition sets the device into a “reset” state, causing the device’s outputs to remain low until a second falling edge on the clock signal is detected. Upon receiving this falling edge the flip-flop is set and its outputs transition to a high state. If a reset signal is detected, the device will be reset to a low state.
Conclusion:
The 74HC174PW,112 is a type of logic - flip-flops that are widely used in digital applications. It is composed of 8-input NAND gates and other CMOS logic circuits, and features reset and set times on the order of nanoseconds. Its primary application fields are digital design, data acquisition systems, computers, control systems, and communication systems. It is triggered by a positive transition on the clock signal and is reset by a reset signal.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 74HC153D,652 | Nexperia USA... | 0.32 $ | 4543 | IC MULTIPLEXER DUAL 4INP ... |
| 74HC157D,652 | Nexperia USA... | 0.3 $ | 673 | IC QUAD 2-IN MUX 16-SOICM... |
| 74HC42D,653 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 5000 | IC BCD TO DECIMAL DECODER... |
| 74HC174D,653 | Nexperia USA... | 0.11 $ | 2500 | IC FF D-TYPE SNGL 6BIT 16... |
| 74HC174PW,112 | Nexperia USA... | 0.13 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 6BIT 16... |
| 74HC4040D,653 | Nexperia USA... | 0.1 $ | 2500 | IC 12STAGE BINARY RIPPLE ... |
| 74HC164S14-13 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC 8BIT SERIAL SHIFT REG ... |
| 74HCT194D,653 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC 4BIT BI UNIV SHIFT REG... |
| 74HC259D,653 | Nexperia USA... | 0.08 $ | 5000 | IC 8BIT ADDRESSABLE LATCH... |
| 74HCT574PW,118 | Nexperia USA... | 0.28 $ | 683 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74HC4040D-Q100J | Nexperia USA... | 0.13 $ | 1000 | IC RIPPLE COUNTER 12STAGE... |
| 74HCT93N,112 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC 4BIT BIN RIPPLE COUNT ... |
| 74HC4059DB,118 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC PROG DIV-BY-N COUNTER ... |
| 74HC125S14-13 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 6V 1... |
| 74HC366PW,112 | Nexperia USA... | 0.14 $ | 1000 | IC BUFFER INVERT 6V 16TSS... |
| 74HC241DB,112 | Nexperia USA... | 0.41 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 6V 2... |
| 74HC125DR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 6V 1... |
| 74HCT4067D,112 | Nexperia USA... | 1.65 $ | 4656 | IC MUX/DEMUX 1X16 24SOIC1... |
| 74HCT4067BQ,118 | Nexperia USA... | 0.88 $ | 1000 | IC MUX/DEMUX 1X16 24DHVQF... |
| 74HCT4016D,112 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC SWITCH QUAD SPST 14SOI... |
| 74HCT280D,652 | Nexperia USA... | 0.61 $ | 2677 | IC 9-BIT GEN/CHKER 14SOPa... |
| 74HCT688PW,112 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC COMPARATOR MAGNITUDE 2... |
| 74HCT9046APW,112 | Nexperia USA... | 0.0 $ | 1000 | IC PLL W/BAND GAP VCO 16-... |
| 74HC253DB,118 | Nexperia USA... | 0.14 $ | 1000 | IC DUAL 4-IN MUX 3-ST 16S... |
| 74HC245PW,112 | Nexperia USA... | 0.28 $ | 2372 | IC TXRX NON-INVERT 6V 20T... |
| 74HC164D14 | Diodes Incor... | 0.36 $ | 270 | IC SHIFT REGISTER SER 14D... |
| 74HCT86S14-13 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE XOR 4CH 2-INP 14S... |
| 74HC4049D,652 | Nexperia USA... | 0.47 $ | 748 | IC INVERTER 6CH 6-INP 16S... |
| 74HCT161DB,118 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC SYNC 4BIT BINARY COUNT... |
IC FF D-TYPE DUAL 8BIT 60HXQFN
IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20SOIC
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 8SOIC
IC FF D-TYPE SNGL 6BIT 16SOIC
IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20SOIC
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 8SOIC
74HC174PW,112 Datasheet/PDF