| Allicdata Part #: | 1727-6444-ND |
| Manufacturer Part#: |
74HCT126D,652 |
| Price: | $ 0.29 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Nexperia USA Inc. |
| Short Description: | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V 14SO |
| More Detail: | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element ... |
| DataSheet: | 74HCT126D,652 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1265 |
| 1 +: | $ 0.26460 |
| 10 +: | $ 0.22428 |
| 100 +: | $ 0.16727 |
| 500 +: | $ 0.13143 |
| 1000 +: | $ 0.10156 |
Specifications
| Series: | 74HCT |
| Packaging: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Logic Type: | Buffer, Non-Inverting |
| Number of Elements: | 4 |
| Number of Bits per Element: | 1 |
| Input Type: | -- |
| Output Type: | 3-State |
| Current - Output High, Low: | 6mA, 6mA |
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package: | 14-SO |
| Base Part Number: | 74HCT126 |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Introduction to 74HCT126D, 652 Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers (BDRTs) are essential components in any digital system. They serve to provide buffering and differential voltage levels between microelectronic components in order to ensure reliable, low-noise signal transportation. The 74HCT126D, 652 is one such component, and is used in a variety of different applications.Overview of 74HCT126D, 652
The 74HCT126D, 652 is a 4-channel, non-inverting, logic-gate-level IC (integrated circuit) with a single input and output. The device is designed for logic-level voltages ranging from 2.7 volts to 5.5 volts, meaning that it can be used in devices where the logic levels are in this range. The IC can be used in applications where either NOR or NAND logic is required.What Is the 74HCT126D, 652 Used For?
The 74HCT126D, 652 can be used in a variety of different applications. The most commonly encountered applications are in the field of data transmission, such as in telecoms and networking applications. As it is a logic IC, it can be used to provide the requisite voltage splitting and buffering between any two components in the data transmission path.Other applications include controlling signals to and from microcontrollers, in particular TTL signals, and in audio and video applications where the IC can be used to buffer and split the signals between different components in the system, as well as providing any further amplification or noise cancellation needed.How Does the 74HCT126D, 652 Work?
The 74HCT126D, 652 works by accepting a logic level input signal, and depending on the logic level, outputting either a digital high or low voltage (with 0-5V as the standard range). What this means is that the IC effectively buffers and splits the input between either two levels (e.g. 0-1V, or 3-5V) depending on the logic level of the input signal.The device is configured as either a NOR or NAND gate depending on the logic used in the system. If the logic level input to the IC is high, then the output is low. Conversely, if the logic level input to the IC is low, then the output is high. This can be used in any application that requires a certain logic level to be maintained between components.Conclusion
The 74HCT126D, 652 is a versatile and reliable IC that can be used in many applications where logic buffering and level splitting is required. As it is designed for logic level voltages of 2.7 to 5.5V, it can be used in a variety of data transmission and microcontroller applications, as well as in audio and video applications. The device is configured as either a NOR or NAND gate depending on the logic used in the system, and can provide reliable and fast level splitting capabilities.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "74HC" Included word is 29
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 74HC153D,652 | Nexperia USA... | 0.32 $ | 4543 | IC MULTIPLEXER DUAL 4INP ... |
| 74HC157D,652 | Nexperia USA... | 0.3 $ | 673 | IC QUAD 2-IN MUX 16-SOICM... |
| 74HC42D,653 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 5000 | IC BCD TO DECIMAL DECODER... |
| 74HC174D,653 | Nexperia USA... | 0.11 $ | 2500 | IC FF D-TYPE SNGL 6BIT 16... |
| 74HC174PW,112 | Nexperia USA... | 0.13 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 6BIT 16... |
| 74HC4040D,653 | Nexperia USA... | 0.1 $ | 2500 | IC 12STAGE BINARY RIPPLE ... |
| 74HC164S14-13 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC 8BIT SERIAL SHIFT REG ... |
| 74HCT194D,653 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC 4BIT BI UNIV SHIFT REG... |
| 74HC259D,653 | Nexperia USA... | 0.08 $ | 5000 | IC 8BIT ADDRESSABLE LATCH... |
| 74HCT574PW,118 | Nexperia USA... | 0.28 $ | 683 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74HC4040D-Q100J | Nexperia USA... | 0.13 $ | 1000 | IC RIPPLE COUNTER 12STAGE... |
| 74HCT93N,112 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC 4BIT BIN RIPPLE COUNT ... |
| 74HC4059DB,118 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC PROG DIV-BY-N COUNTER ... |
| 74HC125S14-13 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 6V 1... |
| 74HC366PW,112 | Nexperia USA... | 0.14 $ | 1000 | IC BUFFER INVERT 6V 16TSS... |
| 74HC241DB,112 | Nexperia USA... | 0.41 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 6V 2... |
| 74HC125DR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 6V 1... |
| 74HCT4067D,112 | Nexperia USA... | 1.65 $ | 4656 | IC MUX/DEMUX 1X16 24SOIC1... |
| 74HCT4067BQ,118 | Nexperia USA... | 0.88 $ | 1000 | IC MUX/DEMUX 1X16 24DHVQF... |
| 74HCT4016D,112 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC SWITCH QUAD SPST 14SOI... |
| 74HCT280D,652 | Nexperia USA... | 0.61 $ | 2677 | IC 9-BIT GEN/CHKER 14SOPa... |
| 74HCT688PW,112 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC COMPARATOR MAGNITUDE 2... |
| 74HCT9046APW,112 | Nexperia USA... | 0.0 $ | 1000 | IC PLL W/BAND GAP VCO 16-... |
| 74HC253DB,118 | Nexperia USA... | 0.14 $ | 1000 | IC DUAL 4-IN MUX 3-ST 16S... |
| 74HC245PW,112 | Nexperia USA... | 0.28 $ | 2372 | IC TXRX NON-INVERT 6V 20T... |
| 74HC164D14 | Diodes Incor... | 0.36 $ | 270 | IC SHIFT REGISTER SER 14D... |
| 74HCT86S14-13 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE XOR 4CH 2-INP 14S... |
| 74HC4049D,652 | Nexperia USA... | 0.47 $ | 748 | IC INVERTER 6CH 6-INP 16S... |
| 74HCT161DB,118 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC SYNC 4BIT BINARY COUNT... |
Latest Products
N74F543D,623
IC TRANSCVR NON-INVERT 5.5V 24SOTranscei...
N74F245DB,118
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 20SSOPTransceive...
74LVTN16244BBX,518
IC BUF NON-INVERT 3.6V 60HXQFNBuffer, No...
PI74LPT16245CAEX
IC TXRX NON-INVERT 3.6V 48TSSOPTransceiv...
74FCT16501CTPAG8
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 56TSSOPTransceiv...
IDT74FCT163344APAG8
IC ADDRESS DRVR 3.6V 56TSSOPAddress Driv...
74HCT126D,652 Datasheet/PDF