| Allicdata Part #: | 83269036-ND |
| Manufacturer Part#: |
83269036 |
| Price: | $ 1.41 |
| Product Category: | Switches |
| Manufacturer: | Crouzet |
| Short Description: | SWITCH SNAP ACTION SPDT 50MA 24V |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | 83269036 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1000 +: | $ 1.27891 |
| Ingress Protection: | -- |
| Mechanical Life: | 1,000,000 Cycles |
| Electrical Life: | -- |
| Operating Position: | 0.803" (20.4mm) |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 150°C |
| Overtravel: | 0.070" (1.8mm) |
| Differential Travel: | 0.031" (0.8mm) |
| Pretravel: | -- |
| Release Force: | 2.039gf |
| Operating Force: | 13gf |
| Features: | -- |
| Series: | V3D |
| Termination Style: | RAST 5 Tab - 0.250" (6.3mm) |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Actuator Type: | Lever, Simulated Roller |
| Voltage Rating - DC: | 24V |
| Voltage Rating - AC: | 24V |
| Current Rating: | 50mA (AC/DC) |
| Switch Function: | On-Mom |
| Circuit: | SPDT |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Snap action, limit switches are tact switches that are named for their distinct switching motion. They are used in many electronic devices and vary in complexity from a basic single pole single throw (SPST) toggle switch to a more complex multi-pole multi-throw (MPT) configuration. These switches are typically lever-actuated, meaning the contacts are opened and closed using a lever-like motion.
The 83269036 snap action, limit switch is a particular type of switch that is used to detect the pres-ence of movement, often in the form of angular displacement. These kinds of switches are typically used in conjunction with rotary actuators, offering immediate response when movement causes the actuator to pivot. This type of switch is also capable of sensing other types of linear or rotational displacement, including bending action, pushbutton, or lever movement.
In general, the 83269036 snap action, limit switch works by sensing a change in the angle of its actuator. This change is detected by two contacts inside the switch, called the actuator contacts. The actuator contacts are designed to close when they are moved far enough away from each other. This closed position indicates the presence of a certain amount of displacement. When the displacement is removed, the contacts become separated, thereby ending the output signal.
The switch housing on the 83269036 limit switch is made of aluminum or steel and contains the mechanical actuator and contacts. When the actuator is actuated, the contacts inside the switch’s housing will close and open accordingly. To ensure an accurate and reliable electric connection, the contacts are soldered to the switch’s housing and sealed with a clear epoxy potting compound.
Applications for the 83269036 snap action limit switch are wide-ranging and can vary from high-precision machine tools to commercial electric motors, pumps, and ventilation systems. In the medical field, these switches can be used to detect specific parts of the human body. Additionally, they can be used to directly control equipment or detect temperature and pressure variation.
The 83269036 snap action limit switch is a versatile device that can come in handy in many applications. Its inherently small size and ease of fitment, coupled with its precision and reliable operation, make it one of the most popular limit switches in production today, and one that is sure to remain a preferred choice for many years to come.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 83261645 | Crouzet | 1.3 $ | 1000 | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 1... |
| 83268015 | Crouzet | 1.41 $ | 1000 | SWITCH SNAP ACTION SPDT 5... |
| 83269014 | Crouzet | 1.41 $ | 1000 | SWITCH SNAP ACTION SPDT 5... |
| 83264841 | Crouzet | 1.44 $ | 1000 | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 1... |
| 83262627 | Crouzet | 1.52 $ | 1000 | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 2... |
| 83264038 | Crouzet | 1.52 $ | 1000 | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1... |
| 83265031 | Crouzet | 1.17 $ | 1000 | SWITCH SNAP ACTION SPDT 5... |
| 83261816 | Crouzet | 1.3 $ | 1000 | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 1... |
| 83261022 | Crouzet | 1.47 $ | 1000 | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1... |
| 83262017 | Crouzet | 1.52 $ | 1000 | SWITCH SNAP ACTION SPDT 2... |
| 83262618 | Crouzet | 1.52 $ | 1000 | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 2... |
| 83262634 | Crouzet | 1.52 $ | 1000 | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 2... |
| 83262637 | Crouzet | 1.52 $ | 1000 | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 2... |
| 83264633 | Crouzet | 1.52 $ | 1000 | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 1... |
| 83268041 | Crouzet | 1.3 $ | 1000 | SWITCH SNAP ACTION SPDT 5... |
| 83268042 | Crouzet | 1.41 $ | 1000 | SWITCH SNAP ACTION SPDT 5... |
| 83269828 | Crouzet | 1.41 $ | 1000 | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 5... |
| 83262015 | Crouzet | 1.52 $ | 1000 | SWITCH SNAP ACTION SPDT 2... |
| 83264012 | Crouzet | 1.52 $ | 1000 | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1... |
| 83264642 | Crouzet | 1.52 $ | 1000 | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 1... |
| 83265637 | Crouzet | 1.3 $ | 1000 | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 5... |
| 83265837 | Crouzet | 1.3 $ | 1000 | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 5... |
| 83269637 | Crouzet | 1.41 $ | 1000 | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 5... |
| 83262625 | Crouzet | 1.52 $ | 1000 | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 2... |
| 83264817 | Crouzet | 1.52 $ | 1000 | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 1... |
| 83261616 | Crouzet | 1.3 $ | 1000 | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 1... |
| 83261838 | Crouzet | 1.3 $ | 1000 | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 1... |
| 83263634 | Crouzet | 1.3 $ | 1000 | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 1... |
| 83265834 | Crouzet | 1.3 $ | 1000 | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 5... |
| 83265848 | Crouzet | 1.3 $ | 1000 | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 5... |
| 83268612 | Crouzet | 1.41 $ | 1000 | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 5... |
| 83269632 | Crouzet | 1.41 $ | 1000 | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 5... |
| 83261636 | Crouzet | 1.3 $ | 1000 | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 1... |
| 83268614 | Crouzet | 1.41 $ | 1000 | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 5... |
| 83268817 | Crouzet | 1.41 $ | 1000 | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 5... |
| 83268828 | Crouzet | 1.41 $ | 1000 | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 5... |
| 83263637 | Crouzet | 1.3 $ | 1000 | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 1... |
| 83268647 | Crouzet | 1.41 $ | 1000 | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 5... |
| 83264032 | Crouzet | 1.52 $ | 1000 | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1... |
| 83261632 | Crouzet | 1.3 $ | 1000 | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 1... |
LIMIT SWITCH
LIMIT SWITCH ROLLER LEVER LED
SWITCH SNAP ACTION
SWITCH SNAP ACTION
SEALED AERO SWITCH
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 16A 125V
83269036 Datasheet/PDF