83703 0021000 Cables, Wires |
|
| Allicdata Part #: | BEL6371-1000-ND |
| Manufacturer Part#: |
83703 0021000 |
| Price: | $ 4.16 |
| Product Category: | Cables, Wires |
| Manufacturer: | Belden Inc. |
| Short Description: | CBL 3COND 16AWG SHLD |
| More Detail: | 3 Conductor Multi-Conductor Cable Red 16 AWG Foil,... |
| DataSheet: | 83703 0021000 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | $ 3.78000 |
| Shield Type: | Foil, Braid |
| Shield Coverage: | 100%, 85% |
| Shield Material: | Aluminum; Copper, Tinned |
| Conductor Insulation: | Fluorinated Ethylene-Propylene (FEP) |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.0140" (0.356mm) |
| Operating Temperature: | -70°C ~ 200°C |
| Voltage: | 300V |
| Jacket Color: | Red |
| Length: | 1000.0' (304.8m) |
| Series: | -- |
| Jacket (Insulation) Diameter: | 0.206" (5.23mm) |
| Jacket (Insulation) Material: | Fluorinated Ethylene-Propylene (FEP), Plenum |
| Conductor Material: | Copper, Tinned |
| Conductor Strand: | 19/29 |
| Wire Gauge: | 16 AWG |
| Number of Conductors: | 3 |
| Cable Type: | Multi-Conductor |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Multiple conductor cables are commonly used in the 83703 0021000 application field. They are associated with telecommunication and data transmission including computer networks, audio-visual systems, control and signalling systems, and others. These multiple cables can carry signals in a variety of frequencies and can include power, data, audio, video, and communication. This technology offers many advantages, including cost, malleability, and data transmission speed.
Multiple conductor cables are composed of two or more independently insulated conductors. These conductors may be arranged in pairs, triplets, paralleled spirals, or a combination of the three. All of these can be loosely or tightly bundled; and are made from a variety of materials ranging from plastic to twisted metal. The individual wires are usually arranged with one bare copper conductor, a plastic insulator, and a sheath of protective material.
The advantages of multiple conductor cables lie in their ability to carry a variety of different sizes and combinations of electrical signals. They also help reduce the amount of clutter on a wiring board. One of the main components of any wiring system is the thickness of the wire. The overall electrical resistance of the multiple conductor cables is generally low, enabling efficient power transmission.
The working principle of the multiple conductor cables is quite simple. As the name implies, the multiple conductors can transmit electrical signals simultaneously in either direction. In order to do this, electricity is transferred through each conductor to the opposite end, creating a continuous data path between the two ends of the multiple conductor cables. As the wires in a multiple conductor cable are arranged in a variety of different shapes, the electrical signal experiences minimal losses as it is transited. This results in increased data speeds and greater efficiency.
Multiple conductor cables are also used in telecommunications applications, as they are able to transmit audio and video signals between two locations. They can also be used in the video production and gaming industry to provide remote access to user-controllable hardware. With these cables, a user can control an animated gaming character over the Multiple Conductor Cable transmission.
Another use of multiple conductor cables is in the field of robotics and automation. Multiple conductor cables are often used to connect motors and other actuators and configure systems to control powerful machines such as those used in industrial production lines. The data transmission through these cables allows the user to control the machines, monitor the speed and direction of the robot’s motion, as well as regulate the pressure being applied. The data can also be used to identify when a certain section of the motion is complete, or when the speed and pressure have reached pre-determined levels.
In conclusion, multiple conductor cables are a highly effective tool for data and signal transmission in both the personal and professional arena. The versatility and efficiency of the multiple conductor cables make them a popular choice in many different industries and applications. From robotic control to telecommunication and data transmission, multiple conductor cables offer increased speed and a reliable, low-resistance transmission path.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 83702 002500 | Belden Inc. | 2.08 $ | 1000 | CBL 2COND 16AWG SHLD2 (1 ... |
| M80-8370742 | Harwin Inc. | 1.64 $ | 1000 | CONN 7-WAY MALE SMTConnec... |
| 83702 0021000 | Belden Inc. | 3.47 $ | 1000 | CBL 2COND 16AWG SHLD2 (1 ... |
| 20-8370-310C | Aries Electr... | 6.92 $ | 1000 | CONN IC DIP SOCKET 20POS ... |
| 83702 002100 | Belden Inc. | 593.67 $ | 1000 | CBL 2COND 16AWG SHLD2 (1 ... |
| M39003/01-8370 | Vishay Sprag... | 25.97 $ | 1000 | CAP TANT 0.68UF 10% 100V ... |
| 40-8370-610C | Aries Electr... | 11.25 $ | 1000 | CONN IC DIP SOCKET 40POS ... |
| 32-8370-610C | Aries Electr... | 9.83 $ | 1000 | CONN IC DIP SOCKET 32POS ... |
| 83700000005 | Littelfuse I... | 2.09 $ | 5754 | CAP FOR 5X20MM FUSE FINGE... |
| 08-8370-310C | Aries Electr... | 3.92 $ | 1000 | CONN IC DIP SOCKET 8POS G... |
| 83709 0021000 | Belden Inc. | 7.62 $ | 1000 | CBL 9COND 16AWG SHLD9 Con... |
| 24-8370-610C | Aries Electr... | 8.85 $ | 1000 | CONN IC DIP SOCKET 24POS ... |
| M39003/01-8370/HSD | Vishay Sprag... | 26.0 $ | 1000 | CAP TANT 0.68UF 10% 100V ... |
| 83704 002100 | Belden Inc. | 0.69 $ | 8 | CABLE 4 COND 16AWG SHLD 1... |
| 83703 0021000 | Belden Inc. | 4.16 $ | 1000 | CBL 3COND 16AWG SHLD3 Con... |
| 28-8370-610C | Aries Electr... | 10.24 $ | 1000 | CONN IC DIP SOCKET 28POS ... |
| M39003/01-8370/TR | Vishay Sprag... | 25.97 $ | 1000 | CAP TANT 0.68UF 10% 100V ... |
| M39003/01-8370H | Vishay Sprag... | 25.97 $ | 1000 | CAP TANT 0.68UF 10% 100V ... |
| 83706 0021000 | Belden Inc. | 5.54 $ | 1000 | CBL 6COND 16AWG SHLD6 Con... |
| 83703 002500 | Belden Inc. | 2.08 $ | 1000 | CBL 3COND 16AWG SHLD3 Con... |
| 16-8370-310C | Aries Electr... | 6.45 $ | 1000 | CONN IC DIP SOCKET 16POS ... |
| 83709 002500 | Belden Inc. | 3.47 $ | 1000 | CBL 9COND 16AWG SHLD9 Con... |
| 83704 002500 | Belden Inc. | 2.08 $ | 1000 | CBL 4COND 16AWG SHLD4 Con... |
| 83706 002100 | Belden Inc. | 0.69 $ | 1000 | CBL 6COND 16AWG SHLD6 Con... |
| M80-8370442 | Harwin Inc. | 1.28 $ | 1000 | CONN 4 WAY M H SIL SMTCon... |
| M80-8370242 | Harwin Inc. | 0.93 $ | 1000 | 02 WAY M H SIL SMT L-TEK ... |
| M39006/09-8370 | Vishay Sprag... | 26.65 $ | 1000 | CAP TANT 56UF 10% 75V AXI... |
| 83704 0021000 | Belden Inc. | 4.85 $ | 1000 | CBL 4COND 16AWG SHLD4 Con... |
| 83706 002500 | Belden Inc. | 2.77 $ | 1000 | CBL 6COND 16AWG SHLD6 Con... |
| 83702 0023000 | Belden Inc. | 11.78 $ | 1000 | CBL 2COND 16AWG SHLD2 (1 ... |
| 8370 | Keystone Ele... | 0.57 $ | 478 | ONE WAY CONNECT 14AWG/14A... |
| M80-8370342 | Harwin Inc. | 1.04 $ | 1000 | CONN 3 WAY MALE SIL SMTCo... |
CABLE 4COND 16AWG YELLOW 250'4 Conductor...
CBL 5E COPPER VIOL FLAME RET PVCConducto...
CABLE 6COND 16AWG BLACK 100'6 Conductor ...
MULTI-PAIR 100COND 28AWG 328.1'100 (50 P...
MULTI-PAIR 8COND 20AWG YEL 1000'8 (4 Pai...
CABLE 2COND 20AWG BLUE 100'2 (1 Pair Twi...
83703 0021000 Datasheet/PDF